Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Порушення умов роботи на спрощеній системі та перехід на загальну

1 січня

Порушення умов роботи на єдиному податку веде до обов’язкового переходу на загальну систему оподаткування. Виявивши порушення, єдинник повинен подати у фіскальну службу заяву про перехід, а в більшості випадків також сплатити підвищену ставку єдиного податку. Якщо порушення виявлять контролюючі органи, статус єдинника анулюють заднім числом, а порушнику доведеться сплатити значні штрафи.

Види порушень

Єдинники зобов’язані перейти на загальну систему і сплатити підвищену ставку ЄП, якщо вони отримали дохід (пп. 298.2.3 ПКУ):

Підвищена ставка ЄП сплачується від суми забороненого доходу або суми перевищення допустимого рівня річного доходу і становить:

Перейти на загальну систему також доведеться, якщо:

 • підприємці 1–2-ї груп перевищили допустиму загальну чисельність найманих працівників;

 • підприємці 3-ї групи здійснювали види діяльності, не внесені до реєстру платників ЄП;

 • СПД має борг з єдиного податку на кожне перше число місяця два квартали поспіль.

 • у юридичної особи у статутному капіталі 25% і більше належить юрособам-неєдинникам.

Строки переходу при порушенні

Перейти на загальну систему потрібно:

 • якщо перевищено допустимий обсяг доходу — з першого числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому сталося перевищення;

 • при решті порушень умов роботи на ЄП — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено порушення умов перебування на ЄП (пп. 298.2.3 ПКУ). 

Для 1–2-ї груп ЄП звітний період — рік, тож логічно припустити, що перейти на загальну систему підприємці цих груп мають з наступного року. Але, на думку податкової, не тільки при перевищенні обсягу доходу, а й у решті випадків перейти на ЗС цим платникам треба з початку кварталу, наступного за кварталом, у якому було порушення.

Строки, в які необхідно подати до ДФСУ заяву про перехід, залежать від виду порушення:

 • при перевищенні допустимого обсягу доходу — не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому перевищено обсяг (п. 293.8 ПКУ);

 • у решті випадків — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу, наступного за тим, у якому допущено порушення (пп. 298.2.1 ПКУ).

Якщо було порушення, але єдинник його проігнорував або не виявив, він усе одно позбудеться статусу платника єдиного податку — за рішенням фіскальних органів. Якщо факт порушення буде виявлено в ході перевірки, податківці анулюють реєстрацію єдинника заднім числом, тобто з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому було порушення. А за весь період після порушення, коли СПД продовжував працювати на спрощеній системі, можуть донарахувати недоплату з податків, штрафи і пені.

Повернутися на спрощену систему в такій ситуації можна тільки через чотири послідовних квартали з моменту анулювання реєстрації платника ЄП (п. 299.11 ПКУ).

Добровільний перехід на ЗС

Перейти на загальну систему зі спрощеної можна і за власним бажанням (пп. 298.2.2 ПКУ). У цьому разі єдина вимога — відсутність непогашених податкових зобов’язань. Заяву про перехід слід подати не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку кварталу, з якого платник планує відмовитися від спрощеної системи.

Якщо СПД на початок року був платником єдиного податку, а потім упродовж року відмовився від спрощеної системи, то повернутися на неї зможе лише з початку календарного року (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.01).

Звітність при переході

При порушенні умов перебування на ЄП єдинники подають податкову декларацію у строк, встановлений для квартальної звітності, — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому допущено перевищення (абз. 3 пп. 296.5.1 ПКУ). У звітності потрібно окремо показати доходи, що оподатковуються за встановленою до переходу ставкою та за ставкою 15%.

Суму отриманого забороненого доходу слід відобразити в рядку декларації, призначеному для цього виду порушення.

При переході на «старшу» групу або ЗС за своєю ініціативою строк подання декларації теж квартальний: 40 календарних днів по закінченні кварталу, після якого змінили групу ЄП чи систему оподаткування.

Штрафи

Якщо були порушення правил роботи на спрощеній системі, але єдинник не перейшов на ЗС, а продовжував працювати на єдиному податку, за цей період, окрім підвищеної ставки ЄП, можуть донарахувати штрафи та пеню: 

 1. За порушення касової дисципліни. Після порушення умов роботи на спрощеній системі єдинник зобов’язаний був перейти на ЗС і, як усі загальносистемники, використовувати РРО та вести книгу обліку розрахункових операцій, але нічого з цього не зробив. Контролюючі органи трактуватимуть це порушення як неоприбуткування готівки в касу. Із суми доходу, яка відображена в податковій звітності за період роботи на ЄП після порушення, доведеться сплатити штраф у 5-кратному розмірі такої неоприбуткованої суми.

 2. За несплату податку на доходи фізичних осіб. Оскільки всі загальносистемники повинні сплачувати ПДФО, то на суму доходу за весь період, який СПД працював на ЄП після порушення, буде донарахована недоплата з ПДФО (18% від суми отриманого доходу), штраф і пеня за його несплату.

 3. За несплату податку на додану вартість. СПД на загальній системі, рівень річного доходу яких перевищує 1 млн гривень, зобов’язані зареєструватися платниками ПДВ. Тому якщо статус єдинника анулюють заднім числом і виявиться, що дохід від госпдіяльності після порушення перевищував 1 млн гривень, фіскальні органи можуть донарахувати податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 20% від суми отриманого за цей період доходу та штраф.

 4. За несплату інших податків і зборів, які відповідають умовам роботи юрособи або фізособи-підприємця на загальній системі оподаткування.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert