Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Щорічна відпустка працівників підприємця-єдинника

8 серпня

Право на відпустку має кожен працівник, навіть якщо працює неповний робочий день або є сумісником. Існує п’ять видів відпусток, найпопулярніша — щорічна, має тривати 24 робочих днів й її можна поділити на частини.

Хто має право на відпустку

Усі працівники, з якими у підприємця-єдинника укладені трудові договори, мають право на оплачувану відпустку, а роботодавець зобов'язаний її надати.

Кому відпустка не надається

Фізособи, з якими ви працюєте за цивільно-правовими договорами не мають права на щорічну оплачувану відпустку. Тобто у відпустку вони звичайно можуть піти: не надавати послуги протягом якогось періоду, але оплачувати відпускні цей час ви їм не зобов'язані.

Відпустка підприємця

Сам підприємець-єдинник теж може влаштувати собі відпустку, але тільки за свій рахунок. Єдине, що підприємці 1-ї групи й 2-ї, у яких немає найманих працівників, раз на рік звільняються від сплати єдиного податку на один календарний місяць на час відпустки, про неї заздалегідь треба повідомити податкову. Детальніше про це ви можете почитати в нашій статті «Відпустка і лікарняний у єдинника».

Підприємці 3-ї групи від сплати ЄП на час відпустки не звільняються.

Види відпусток

У законодавстві передбачено п'ять видів відпусток. Давайте розглянемо їх.

Щорічна відпустка. Мова йде про відпустку, в яку кожен рік ходять майже всі працівники, у співробітників ФОП-єдинників цей вид відпустки є основним.

До цього виду відносять додаткову відпустку за роботу в шкідливих і важких умовах, відпустку за особливий характер праці, але це здбільшого стосується промислових підприємств та підприємств зі шкідливим виробництвом. Категорії працівників, які мають право на таку відпуству зафіксовані в Списках № 1290-1 та № 1290-2.

Додаткова відпустка у зв'язку з навчанням. Потрібна працівникам, які паралельно з роботою здобувають освіту.

Творча відпустка. Може тривати до року, право на неї має певна категорія працівників, які пишуть дисертації та наукові праці — це вчителі, викладачі тощо. Сюди також відносяться і відпустки для підготовки та участі в змаганнях.

Соціальна відпустка: відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, з догляду за дитиною до 3-х років, відпустка у зв'язку з всиновленням дитини. Право на додаткову соціальну відпустку мають працівникам, у яких є діти або повнолітня дитина інвалід-дитинства підгрупи «А» I-ї групи. Якщо у працівниці є двоє і більше дітей до 15 років, їй також надається додаткова соціальна оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.

Відпустка без збереження заробітної плати чи іншими словами відпустка за свій рахунок.

Інші види відпусток, які можуть бути передбачені колективним або трудовим договором на підприємстві, роботодавець зобов'язаний оплачувати. Він не має право самостійно встановлювати будь-які види неоплачуваних відпусток, з чого можна зробити висновок, що заборонено відправляти працівників у тривалу неоплачувану відпустку, чим часто зловживають деякі роботодавці (лист Мінсоцполітики № 243).

Щорічна основна відпустка

Цей вид відпустки найпопулярніший. Тривати така відпустка повинна не менше 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, відраховувати 365 днів треба з дати укладення трудового договору. Працівникам, яким не виповнилося 18 років, треба надавати 31 день відпустки (ст. 75 КЗпП).

Працівник має право піти в щорічну відпустку на 24 дні за відпрацьований рік. Буває, що працівник проситься у відпустку раніше, тоді її тривалість визначається пропорційно до відпрацьованого часу: місяць роботи = 2 вихідні дні. Наприклад, за три місяці роботи співробітник має право на 6 днів відпустки, правда роботодавець може авансом дозволити йому відпочивати і довше.

У другий та наступні роки роботи працівник може піти в щорічну відпустку в будь-який час.

Відпустку можна розділити на кілька частин, але основна безперервна частина повинна бути не менше 14 календарних днів (ст. 79 КЗпП).

Графік відпусток

Зазвичай графік відпусток складається щороку до 5 січня, в ньому вказується тільки місяць без дат. Конкретний період працівник погоджує з роботодавцем.

Роботодавець за 2 тижні до відпустки повідомляє про дату її початку наказом, в якому працівник ставить свій підпис. З графіком відпусток повинні ознайомитися всі працівники.

Складати графік відпусток повинні й підприємці-єдинники, якщо у них працює, наприклад, три особи. Тому, щоб не хвилюватися про можливі штрафи радимо скласти графік хоча б в зручній для вас формі.

Строки виплати відпускних

Відпускні працівникові потрібно виплатити за 3 календарних дні до початку відпустки (ч. 4 ст. 115 КЗпП та ст. 21 «Закону про відпустки»). Але, якщо співробітник йде у відпустку в терміновому порядку, виплатити можна і пізніше, якщо це погоджено між працівником і роботодавцем (Лист Мінсоцполітики № 7).

Працівник може написати заяву такого змісту: «Прошу виплатити належну мені суму відпускних в найближчий строк, встановлений для виплати зарплати/авансу».

Компенсація за невикористану відпустку

Буває, що співробітник кілька років поспіль не ходить у відпустку, а потім просить виплатити компенсацію за дні невикористаного відпочинку. Але отримати її він може тільки в певних випадках (ст. 83. КЗпП і ст. 24 ЗУ «Про відпустки»):

При звільненні. В обов'язковому порядку йому виплачується грошова компенсація за всі не використані дні щорічної відпустки. А працівникам, у яких є діти-інваліди з дитинства підгрупи «А» I групи ще й треба виплатити компенсацію за додаткову відпустку.

Працівник вже використав щорічну і додаткову відпустку не менше 24 календарних днів, тоді за його бажанням частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією.

Наприклад: працівник має право на основну відпустку — 24 дні та додаткову соціальну відпустку за двох дітей до 15 років — 10 днів. Він вже використов 14 днів основної щорічної відпустки та 10 днів соціальної, залишилося 10 днів щорічної, за які можна просити компенсацію.

Працівникам до 18 років не можна замінювати відпустку грошовою компенсацією.

Перенесення відпустки

Щорічну відпустку можна перенести, ось причини для перенесення відпустки:

 • роботодавець порушив строки повідомлення працівника про час надання відпустки, тобто за два тижні;

 • несвоєчасно виплачені відпускні й це не узгоджено;

 • працівник захворів і пішов на лікарняний;

 • працівник пішов у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами;

 • щорічна відпустка збігається з відпусткою у зв'язку з навчанням тощо (ст. 80 КЗпП).

Але роботодавець не повинен зловживати і не надавати працівникові 24 дня щорічної відпустки протягом двох років підряд (ст. 11 ЗУ «Про відпустки»).

Штрафи за невиплату відпускних

Ненадання працівнику щорічної відпустки — це порушення трудового законодавства. Роботодавців штрафують за це (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП):

 • в розмірі однієї мінімальної зарплати в 2017 році це 3200 грн;

 • адмінштраф з посадових осіб та приватних підприємців від 510 до 1700 грн (від 30 до 100 НМДГ). При повторенні порушення протягом року штраф від 1700 до 5100 грн (від 100 до 300 НМДГ) (ст. 41 КпАП).

Оштрафувати можуть і за порушення строків виплати відпускних (абз. 4 ст. 265 КЗпП):

 • на суму в три мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення. У 2017 розмір штрафу — 9600 грн;

 • адміністративний штраф з посадових осіб і підприємців від 510 до 1700 грн (від 30 до 100 НМДГ). У разі повторного вчинення протягом року — від 1700 до 5100 грн (від 100 до 300 НМДГ) (ст. 41 КпАП).

Список використаних нормативно-правових актів

 1. КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII.

 2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

 3. Закон «Про відпустки» — ЗУ «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96.

 4. Лист Мінсоцполітики № 7/13 — Лист Мінсоцполітики «Про оподаткування податком на прибуток» від 05.01.2012 р № 7/13 / 133-12.

 5. Лист Мінсоцполітики № 243/13 — Лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 р № 243/13 / 116-16

 

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert