Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Як заповнювати декларацію при зміні групи ЄП і переході на загальну систему

1 жовтня 2017

При переході на іншу групу єдиного податку чи на загальну систему підприємці-єдинники подають декларацію за період до переходу. В ній зазначають дохід за цей період, у тому числі заборонений, якщо отримання такого доходу є причиною зміни групи, або системи оподаткування.

Завантажити актуальну форму декларації єдинника за 2017 рік.

Строк подання

У разі переходу підприємці-єдинники, як 3-ї, так і 1–2-ї груп, подають декларацію у строк, встановлений для квартального податкового періоду: протягом 40 днів після закінчення кварталу (пп. 296.5.1, п. 296.3​  ПКУ). ФОП, які змінюють групу єдиного податку на «старшу» або «молодшу» в декларації за рік заповнюють кілька розділів для різних груп: тієї, на котрій перебували до переходу і поточної (абз. 3 пп. 296.5.1 ПКУ).

Заповнення

У декларації за період, що тривав до переходу, підприємці заповнюють розділ, призначений для групи, з якої йдуть (форма декларації затверджена  Наказом Мінфіну № 578).

Єдинники, які лишають 1—2-гу групи, у відповідному розділі декларації (1-а група — в розділі II «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи», 2-а — в розділі III «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи») вказують:

 • суму щомісячних авансових платежів з єдиного податку, які сплатили в звітному періоді, що був до переходу;

 • суму доходу за звітний період, яку отримали до переходу (для 1-ї групи — рядок «01», для 2-ї — рядок «03»);

 • суму доходу, що оподаткується за ставкою 15%, якщо було перевищення допустимого обсягу доходу або отримано заборонений дохід — у результаті негрошових взаєморозрахунків, заборонених видів діяльності на спрощеній системі або для вказаних груп. 1-а група заповнює — рядок «02», 2-га — рядок «04».

Якщо єдинник лишає 3-ю групу, він заповнює розділ IV «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи», де зазначає:

 • суму доходу, яку отримав за звітний період до переходу: рядок «05» заповнюють платники ПДВ, які сплачують ставку ЄП 3%, рядок «06» — неплатники ПДВ, у яких ставка ЄП — 5%;

 • обсяг доходу, що оподатковується за ставкою 15% (якщо було перевищення допустимого обсягу, негрошові взаєморозрахунки, або отримано дохід від заборонених видів діяльності) — рядок «07».

Розділ V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку» заповнюють усі групи наростаючим підсумком:

 • у рядку «08» вказують загальну суму доходу за період, що тривав до переходу (сума значень рядків «01» + «02» + «03» + «04» + «05» + «06» + «07»);

 • у рядку «09» — суму  ЄП, оподатковувану за ставкою 15%: (рядок «02» + рядок «04» + рядок «07») × 15%;

 • рядки «10» або «11» заповнює 3-я група, вказуючи суму ЄП за ставкою 3% або 5%, залежно від обраної ставки (рядок «05» × 3% чи рядок «06» × 5%);

 • у рядку «12» зазначають суму ЄП за період до переходу — підсумовують ЄП за ставками 3% або 5% і за підвищеною ставкою 15% (рядок «9» + рядок «10» + рядок «11»);

 • у рядку «13» вказують суму ЄП за попередній звітний (податковий) період (значення рядка «12» декларації попереднього звітного періоду);

 • у рядку «14» вказують суму ЄП, яку належить нарахувати і сплатити в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок «12» − рядок «13»).

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. Наказ Мінфіну № 578 — наказ Мінфіну «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» від 19.06.2015 № 578.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert