Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Облік депозиту у підприємця-єдинника

1 січня

Розмістити гроші на депозиті — один зі способів одержати додатковий дохід. Адже назад ви отримаєте не тільки вкладену суму, але й відсотки, нараховані банком. Якщо уклали депозитний договір як підприємець, виникає слушне запитання, чи треба оподатковувати єдиним податком відсотки за депозитом і як відобразити суму, що буде перерахована на його рахунок після закінчення договору.

Варіанти розміщення

Ми не розглядатимемо умови розміщення депозитів у банках. Зупинімося на видах розміщення:

  • до запитання — забрати з банку кошти, частину чи всю суму, ви можете в будь-який момент. Також дозволяється регулярно класти гроші на рахунок;

  • строкові — гроші на рахунок ви кладете на зафіксований у договорі строк, на визначених умовах. Строк договору може становити 3, 9 місяців, рік тощо. А от якщо схочете забрати гроші достроково, банк може вас оштрафувати. Як правило, строкові депозити не можна поповнювати, але й процентні ставки за ними найвищі;

  • ощадні — цей тип депозиту годиться для накопичення грошей, рахунок можна поповнювати і, за потреби, знімати з нього гроші.

Банки пропонують кредитування під заставу депозиту. Кредит під депозит має набагато більше переваг проти беззаставного кредиту. Тож підприємцю депозитні вклади можуть бути вигідні не лише одержуваними відсотками.

Оподаткування депозитів

Гроші на депозитному рахунку приноситимуть вам дохід: банк нараховує відсотки та зараховує їх на ваш рахунок (якщо це прописано в договорі).

І тут постає запитання, чи треба включати ці кошти до оподатковуваного доходу ФОП.

У податковому законодавстві чітко прописано, що відсотки, які надходять на рахунок підприємця-єдинника від розміщення грошей на депозитних рахунках, не є оподатковуваним доходом, оскільки це пасивний дохід (п. 292.1 ПКУ).

Гроші, які будуть перераховані на ваш поточний рахунок після закінчення строку дії депозитного договору, також не належать до доходів ФОП. Адже раніше ви включили цю суму до оподатковуваного доходу, відобразили її в книзі обліку доходів і декларації з ЄП (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Продовження депозиту

Коли укладаєте депозитний договір, особливу увагу зверніть на прописані в ньому умови і терміни. Так, після завершення строку дії договору банк може автоматично продовжити його, якщо ви не повідомили про намір забрати вклад або не уклали додаткову угоду на пролонгацію.

Щоб продовжити строк дії депозитного договору, потрібно укласти з банком додаткову угоду. В ній прописуються умови і строк, на який продовжено договір. У разі пролонгації депозиту можуть бути передбачені вигідніші умови, наприклад збільшення відсоткової ставки. А от коли банк самостійно пролонгує депозит, найчастіше це відбувається на тих самих умовах, що містив перший договір.

Про продовження договору ліпше подбати заздалегідь на той випадок, якщо в момент закінчення строку його дії у вас не буде можливості цим зайнятися.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert