Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Зміна адреси реєстрації підприємця

1 січня

Місце проживання підприємця — це його податкова адреса. Вона зафіксована в дозвільних документах, виписках і свідоцтвах, за цією адресою ФОП перебуває на обліку в фіскальних органах, куди здає звіти й сплачує податки.

Якщо підприємець змінює місце проживання, він зобов’язаний внести зміни в реєстраційні дані та в усі документи, де було вказано стару адресу.

Внесення змін у держреєстр

Перший етап — внесення змін у реєстраційні документи. Для цього необхідно звернутися до державного реєстратора. З 1 січня 2016 року його функції виконують нотаріуси, виконкоми місцевих органів влади та акредитовані суб’єкти (ч. 3 ст. 18​ ЗУ «Про держреєстрацію»). Держреєстратору подають:

 • заповнену заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про ФОП (Форма 11). Її заповнюють друкованими літерами від руки або на комп’ютері, українською мовою. Запишіть свої дані і в блоці «Перелік змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» навпроти поля 5 «Зміна місця проживання/місцезнаходження фізичної особи – підприємця» поставте галочку та зазначте нову адресу реєстрації у блоці 5. Засвідчується заява підписом підприємця (приклад заповнення Форми 11);

 • документ, що підтверджує оплату адміністративного збору за внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (копія квитанції, виданої банком, копія платіжного доручення з відміткою банку, квитанція платіжного терміналу, квитанція (чек) із поштового відділення зв’язку). Реквізити для оплати вказано на сайті Департаменту державної реєстрації.

Держреєстратор не має права вимагати додаткові документи.

Подати документи можна:

 • особисто, пред’явивши держреєстратору паспорт для ідентифікації особи;

 • поштою, рекомендованим листом з описом вкладених документів. Підпис підприємця на реєстраційній заяві потрібно засвідчити у нотаріуса, на копії квитанції про сплату збору повинна бути відмітка банку про проведення платежу;

 • через представника, оформивши та нотаріально засвідчивши довіреність на подання документів держреєстратору. Представнику слід мати при собі паспорт для ідентифікації особи. 

Держреєстратор приймає документи за описом. Один екземпляр повертає заявнику з відміткою про дату отримання, також видає код доступу до порталу електронних сервісів, який ви можете використовувати, щоб дізнатися про внесення змін. Але оскільки портал електронних сервісів поки не створено, дізнатися потрібну інформацію можна на сайті Мін'юсту. В поле «Результат надання адміністративних послуг» введіть код, який міститься в правому верхньому куті на першій сторінці опису.

Зміни до ЄДР вносяться протягом 24 годин і з цього моменту набирають чинності. Можна провести реєстрацію змін за прискореною процедурою, але за більшу плату. Так, за внесення змін протягом 6 годин сума адміністративного збору збільшується в два рази, а якщо протягом 2 годин — у п’ять разів (п. 1 Постанови КМУ № 1133). 

Інформація про зміни автоматично надходить до Пенсійного фонду, фіскальної служби та органів статистики.

Якщо зміна місця проживання пов’язана з переїздом в іншу область, місто чи район міста, у підприємця зміниться фіскальна служба. Якщо адреса змінилася в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, ФОП продовжуватиме обслуговуватися у тій самій податковій, а ось інспектор може змінитися.

Підстава для зняття ФОП з обліку в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому — надходження хоча б до одного із цих органів даних про те, що такі зміни зареєстрував держреєстратор (п. 10.2 Порядку № 1588).

Другий етап — внесення змін у дозвільні документи, свідоцтва та реєстри, де вказано адресу підприємця.

Внесення змін у реєстр єдинників

Після отримання виписки з новою адресою єдинник повинен повідомити про зміну адреси податкову за місцем попередньої реєстрації для внесення змін у реєстр платників єдиного податку.

На ім’я начальника податкової слід подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.

У заяві потрібно заповнити такі пункти:

«Пункт 1». Назва податкової інспекції, куди подається заява.

Вкажіть статус: фізична особа — підприємець.

«Пункт 2». Зазначте РНОКПП (раніше — ІПН). Якщо реєстраційного номера не отримували і про це є запис у паспорті, вкажіть серію та номер паспорта.

«Пункт 3». Прізвище, ім’я та по батькові.

«Пункт 4». Назва, номер і дата документа (виписка) про реєстрацію підприємця. Це назва витягу чи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, його серія, номер, а також номер запису про держреєстрацію і дата її проведення.

«Пункт 5». Підстава для подання заяви. У підпункті 5.3 «Внесення змін у свідоцтво платника ЄП» поставте позначку навпроти рядка «податкової адреси суб’єкта господарювання».

«Пункт 6». Вкажіть нову податкову адресу — це місце проживання, зазначене в паспорті.

«Пункт 7». Місце проведення господарської діяльності — напишіть назву міста чи населеного пункту, де провадите діяльність.

«Пункт 8». Вкажіть свою групу єдиного податку.

«Пункт 9». Зазначте кількість осіб, які одночасно перебувають із вами в трудових відносинах.

«Пункт 10». Перелічіть види діяльності відповідно до кодів КВЕД-2010, якими займаєтеся на єдиному податку.

Приклад заповнення.

Строки подання заяви:

 • 1–2-а групи — не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, у якому змінилася адреса ФОП (п. 298.5 ПКУ);

 • 3-я група — разом із податковою декларацією за звітний період, у якому відбулася зміна (п. 298.6 ПКУ).

У день подання заяви податківці фіксують нову адресу в реєстрі платників ЄП.

Ви можете отримати витяг із реєстру платників єдиного податку. Подайте запит у фіскальну службу, де перебуваєте на обліку, витяг вам видадуть безкоштовно протягом трьох робочих днів з моменту подання запиту.

Подання документів

Є декілька способів подати документи держреєстратору і в податкову, обирайте:

 1. Особисто. Окрім пакета документів, при собі необхідно мати оригінал паспорта і РНОКПП.

 2. Через уповноважену особу. Потрібно оформити і нотаріально засвідчити довіреність на подання документів. Довіреній особі, окрім документів СПД, при собі потрібно мати довіреність і оригінал паспорта для ідентифікації особи.

 3. Укрпоштою. Пакет документів надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Достовірність підпису на заповненій заяві повинна бути засвідчена нотаріально. На копії РНОКПП має бути підпис і напис «копія вірна». Копія квитанції про сплату збору повинна містити позначку банку про проведення платежу.

Держреєстратор приймає документи за описом, його копію з позначкою про дату надходження в той самий день вручає підприємцю або його представнику чи надсилає поштою.

Реєстрація інших змін

Зміни до реєстру страхувальників, де підприємець перебуває на обліку як платник єдиного соціального внеску, вносять на підставі отриманої від держреєстратора інформації, і його автоматично приймають на облік у фіскальний орган за новою податковою адресою.

Якщо адресу ви змінили не в рамках однієї адміністративно-територіальної одиниці, потрібно зареєструвати нову книгу обліку доходів у фіскальній службі за новим місцем проживання (лист ДФС № 9806, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.07). Штрафних санкцій за недотримання цієї вимоги не передбачено.

Нова книга не потрібна, якщо після зміни адреси податкова, в якій підприємець перебуває на обліку, не змінилася.

Підприємці, які використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні змінити адресу в реєстраційних документах апарата. Заяву про це подають у податкову протягом п’яти робочих днів після зміни адреси в держреєстрі. У формі слід поставити позначку «Перереєстрація» і причиною вказати зміну місцезнаходження підприємця. Протягом двох робочих днів від моменту подання заяви проведуть перереєстрацію і видадуть нове реєстраційне посвідчення на РРО (п. 2 підрозд. 3 розд. ІІ Порядку № 417, Лист Міндоходів № 55).

Копії оновлених реєстраційних документів потрібно надати в банк, де відкрито ваш рахунок підприємця. Також слід змінити сертифікати електронних ключів, щоб подавати електронну звітність.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. ЗУ «Про держреєстрацію» — Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.

 3. Порядок № 1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Мінфіну від 22.04.2014 № 462).

 4. Порядок № 417 — Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міндоходів від 28.08.2013 № 417.

 5. Постанова КМУ № 1133 — Постанова КМУ «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань у скорочені строки» від 25.12.2015 № 1133.

 6. Лист ДФС № 9806 — лист ДФС від 26.12.2014 № 9806/6/99-95-42-03-18.

 7. Лист Міндоходів № 55 — лист Міндоходів від 08.01.2014 № 55/7/99-99-18-02-03-17.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert