Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Блокування, скасування та поновлення ключа ЕЦП

10 липня

Сертифікат ключа електронного цифрового підпису можна заблокувати або скасувати. Блокування передбачає призупинення з можливістю поновити дію ключа, тоді як скасований ключ не підлягає поновленню.

Для скасування, блокування та поновлення посиленого сертифіка діє форма Заяви про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа, що набрала чинності 1 липня, а також Додатка до заяви про зміну статусу посиленого сертифікати відкритого ключа.

Блокування сертифіката ключа

Заблокувати ключ  ЕЦП можна на строк до 30 календарних днів. Протягом цього періоду його дію можна поновити. Якщо цього не зробити, через 30 днів після блокування його буде автоматично скасовано Акредитованим центром сертифікації ключів. Блокування здійснюється в таких випадках:

 • власник ЕЦП тимчасово не буде ним користуватися (планує відпустку, відрядження, лікування);

 • є підозра, що сертифікат ключа став доступним для сторонніх, або необхідно з інших причин тимчасово заборонити його використання.

Скасування сертифіката ключа

Звернутися щодо скасування сертифіката ключа ЕЦП потрібно, якщо:

 • до нього отримали доступ треті особи;

 • втрачено або пошкоджено носій ключової інформації (флешка, диск);

 • змінилися відомості, вказані в сертифікаті: підписувача звільнено, переведено на іншу посаду, він змінив прізвище;

 • виявлено помилки в реквізитах сертифіката тощо.

Способи блокування/скасування

Заблокувати або скасувати сертифікат ключа ЕЦП можна трьома способами.

Спосіб 1. Надіслати електронний запит через програму для управління ключами «ІІТ Користувач ЦСК-1» (не можна скористатися цим способом, якщо ключ скомпрометовано: він став доступним для третіх осіб, втрачено або пошкоджено носій із ключем). 

Щоб надіслати запит на блокування/скасування, завантажте на сайті  АЦСК фіскальної служби програму «ІІТ Користувач ЦСК-1» і виконайте такі дії: 

 • у меню «Сертифікати та СВС» виберіть «Заблокувати власний сертифікат» або «Скасувати власний сертифікат»;

 • у вікні «Повідомлення оператору» натисніть «Да»;

 • на сторінці зчитування інформації про ключ ЕЦП виберіть потрібний носій ключової інформації та введіть пароль. Запрацює майстер блокування/скасування сертифіката;

 • у наступному вікні сертифікатів оберіть «CMP-сервер Акредитований центр сертифікації ключів  ІДД ДФС» / Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС;

 • перевірте у вікні «Блокування сертифіката», що з’явилося, наявність таких параметрів: DNS-ім’я або ІР-адреса сервера — acskidd.gov.ua; ТСР-порт — 80; параметри доступу до proxy-сервера — ваші налаштування, якщо вони не встановлені в параметрах роботи. Натисніть кнопку «Далі». Після надсилання запиту з’явиться вікно з результатом його обробки; 

 • коли у вікні «Блокування сертифіката» з’явиться повідомлення «Сертифікат заблоковано» або «Сертифікат скасовано», натисніть «Завершити», щоб закінчити процедуру.

Спосіб 2. Подати заяву про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа з позначкою про бажану дію — блокування чи скасування сертифіката. Власник ключа ЕЦП особисто або його уповноважена особа на підставі нотаріально завіреної довіреності надає документ у двох примірниках до обслуговуючого центру сертифікації ключів, який інформує про результат протягом двох годин. Форми заяв для фізосіб-підприємців і юросіб однакові.

У розділі 1 «Реквізити замовника» зазначте прізвище, ім’я, по батькові та  РНОКПП (раніше —  ІПН) фізособи-підприємця або найменування та код  ЄДРПОУ юрособи.

Розділ 2 «Зміна статусу посиленого сертифіката»:​

 1. Позначте, яку дію слід виконати з сертифікатом ключа — скасувати чи заблокувати.

 2. Виберіть один із варіантів — потрібно скасувати/заблокувати:

  • всі сертифікати;

  • вибірково декілька сертифікатів, перелічивши підписувачів, реєстраційний номер кожного сертифіката і причину скасування (якщо бажаєте скасувати) в окремому документі — Додатку до заяви про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа;

  • один сертифікат (нижче вказати його підписувача, реєстраційний номер, а якщо скасовуєте сертифікат — також причину скасування).

У розділі 3 — підпис власника ключа, дата подання заяви та печатка за наявності.

Приклади заповнення заяв при блокуванні посиленого сертифіката і скасуванніпосиленого сертифіката відкритого ключа.

Спосіб 3. Телефоном. Потрібно зателефонувати в податкову за номером 0800 501 007 або (044) 284 00 10 і повідомити такі дані:

 • РНОКПП власника ключа ЕЦП або ЄДРПОУ, якщо йдеться про блокування чи скасування електронної печатки підприємства;

 • голосову фразу ідентифікації, котру вказували в реєстраційній картці на отримання ключа ЕЦП;

 • реєстраційний номер сертифіката (можна дізнатися, відкривши сертифікат і обравши вкладку Склад — Серійний номер).

Після цього протягом півгодини сертифікат буде заблоковано/скасовано.

За будь-якої із цих трьох процедур сертифікат ключа блокується/скасовується в той момент, коли змінюється його статус у реєстрі посилених сертифікатів АЦСК.

Скасування сертифіката ключа ЕЦП означає, що в базі податкової цього ключа більше не існує. Отримати новий ключ і подати заяву про його визнання краще до настання звітного періоду, щоб уникнути черг у АЦСК.

Поновлення дії сертифіката

Можна поновити тільки заблокований сертифікат, у якого не минув 30-деннний строк блокування. Для цього заявник або його довірена особа подає в АЦСК заяву про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа з позначкою в розділі 2 «Поновити» (в решті алгоритм заповнення такий самий, як при блокуванні посиленого сертифіката). Упродовж двох годин дію сертифіката буде поновлено.

Сертифікат, заблокований через зміни зазначених у ньому відомостей, підлягає скасуванню — поновити його не можна. 

Часом поновлення дії сертифіката ключа ЕЦП вважають час, коли змінився його статус у реєстрі сертифікатів.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert