Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Безоплатно отримані товари, роботи й послуги

1 січня 2017

Єдинники зобов’язані включати в дохід вартість безоплатно отриманих товарів, робіт і послуг. Ця сума впливає на загальний розмір річного доходу, а платники 3-ї групи сплачують із неї єдиний податок. Безоплатне отримання повинно бути оформлено документально, інакше не уникнути штрафів.

Особливості отримання

Безоплатні товари (роботи, послуги) передаються за письмовим договором, який не передбачає плату, компенсацію чи повернення, і можуть бути будь-якої вартості (п. 292.3 ПКУ).

Процедура отримання така:

  1. Оформлюється договір поставки, надання послуг або дарча. У ньому зазначається вартість товарів (робіт, послуг), в умовах — коментар, що отримання безоплатне.

  2. Складається акт приймання-передачі. У ньому слід вказати вартість товару, яка відповідає ринковій ціні (пп. 14.1.71 ПКУ). Якщо йдеться про роботи або послуги, акт складається після їх виконання. Безоплатне одержання можна супроводити накладною чи іншим первинним документом, але підставою для віднесення до доходу буде саме акт. Щоб документ підтверджував факт безоплатної передачі, він має містити обов’язкові реквізити.

  3. Підприємець робить запис у книзі обліку доходів, у графі 5, де вказує суму, зафіксовану в договорі й акті. Датою отримання доходу вважається дата підписання акта приймання-передачі (п. 292.6 ПКУ).

Розглянемо на прикладі:

Друкарня безоплатно передає канцелярському магазину (єдинник на 2-й групі) папір для друку форматів А-4 та А-3. За договором папір передається безоплатно. Вартість «подарунка», зазначена в акті приймання-передачі, — 800 гривень.

Власник магазину приймає від працівника друкарні папір за накладною і підписує акт приймання-передачі. Того самого дня у книзі обліку доходів, у графі 5, потрібно зробити запис про безоплатне отримання 800 гривень.

Безоплатно отриманими також вважаються товари, котрі єдинник отримав на зберігання, але в подальшому продав або використовує у своїй діяльності (пп. «в» пп. 14.1.13 ПКУ). Тому, якщо після закінчення терміну зберігання за договором товар не повернули (не оформили документи, передбачені договором зберігання при поверненні товарів, наприклад, видаткову накладну, акт приймання-передачі та ін.) і використали, в дохід слід включити його вартість. У разі, якщо товар було продано до терміну повернення за договором зберігання, в дохід включається сума  виручки від продажу.

Штрафи

Для єдинників 3-ї групи, які сплачують єдиний податок від доходу, невключення в дохід вартості безоплатно одержаних товарів, робіт і послуг — це заниження доходу.

Щоб виправити помилку самостійно, необхідно:

  • вказати вартість безоплатно отриманих товарів, робіт, послуг у книзі обліку доходів (графа 5);

  • подати уточнюючу декларацію за період, у якому суму безоплатного отримання не було включено в дохід;

  • сплатити суму недоплати ЄП, штраф і пеню (для 3-ї групи ЄП).

Якщо після включення в дохід безоплатного отримання буде перевищено максимально допустиму суму річного доходу, із суми перевищення доведеться сплатити ЄП за підвищеною ставкою 15% і перейти на загальну систему. У єдинників 1–2-ї груп є можливість перейти на «старшу» групу, якщо очікується отримання такого доходу, заздалегіть надавши в фіскальну заяву про зміну групи єдиного податку.

Якщо факт недоплати податку виявлять фіскальні органи, доведеться сплатити штраф у розмірі 25% від суми недоплати. При повторному порушенні протягом 1095 днів — 50% від суми недоплати (п. 127.1 ПКУ).

За відсутність первинних документів на безоплатний товар або послугу також застосовуються штрафи:

  • 510 гривень — якщо підтвердних первинних документів немає вперше;

  • 1020 гривень — у подальших випадках протягом року (п. 121.1 ПКУ).

За неналежне ведення обліку доходів передбачено й адміністративний штраф: від 51 до 136 гривень — за помилки, допущені вперше, та від 85 до 136 гривень — якщо за таке порушення штраф уже застосовувався протягом року (ст. 1641 КпАП).

Список використаних нормативно-правових актів

1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert