Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Віднесення до доходу поворотної фінансової допомоги

1 січня 2017

Відносно поворотної фінансової допомоги на єдиному податку діє правило 365 днів: повернути її потрібно протягом 12 календарних місяців з дати отримання незалежно від того, який строк прописаний у договорі на отримання ПФД. Не повернули у встановлений строк — залишок заборгованості потрібно включити в оподатковуваний дохід.

Особливості отримання

Поворотна фінансова допомога — це гроші, які ви отримуєте в користування й зобов’язані повернути. Видається вона за договором, у якому зазначається отримана сума й строк повернення. Якщо ж строк повернення в договорі не прописано, допомога вважається безповоротною. Статус контрагента, від якого отримана ПФД, не має значення. Платити відсотки чи комісію за користування цими грошима не потрібно, а отримати їх можна готівкою або на розрахунковий рахунок.

Поворотну фіндопомогу не треба включати в дохід єдинника, якщо вона була повернена протягом 12 календарних місяців (365 днів) від дати отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ). Тому єдиннику краще повернути ПФД у вказаний строк. Інакше неповернену суму доведеться включити в дохід днем надходження, а 3-й групі (яка сплачує ЄП від доходу) — ще й сплатити із цих грошей податок.

Якщо після включення в дохід суми неповернення буде перевищено максимальний дохід за рік, встановлений для групи, із суми перевищення підприємцям доведеться сплатити підвищену ставку ЄП у розмірі 15%, а юрособам — у подвійному розмірі: 6% від доходу — для платників ПДВ, 10% від доходу — якщо ПДВ включено до складу ЄП, і перейти на загальну систему оподаткування (підприємці 1–2-ї груп можуть перейти на «старшу» групу єдиного податку).

Для того щоб правильно визначити дату включення неповерненої ПФД у дохід, необхідно знати точну дату її отримання. Її можна уточнити в банківській виписці або касовій книзі. Сума допомоги зараховується в дохід і відображається в книзі обліку доходів у день, що йде за останнім днем 12-місячного періоду.

Навіть коли за договором гроші в користування надані єдиннику на півтора чи два роки, сума, не повернена протягом 12 календарних місяців із дати її отримання (а не із дня підписання договору), включається в дохід.

Якщо ви включили ПФД в дохід, а потім все ж таки повернули контрагенту залишок заборгованості, хоч і пізніше, ніж треба було (пізніше ніж протягом 12 місяців з дати отримання грошей), ви не маєте права коригувати дохід.

Надавати ПФД заборонено

Підприємцям на єдиному податку заборонено надавати поворотну фінансову допомогу. Адже КВЕД 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення» є забороненим на спрощеній системі оподаткування.

Якщо ви все-таки порушили це правило і надали ПФД, суму, що вам повернуть, потрібно буде включити в дохід і обкласти підвищеною ставкою єдиного податку — 15%. Також доведеться перейти на загальну систему з наступного кварталу за тим, в якому відбулося таке порушення.

Перехідні моменти

На загальній системі поворотну фіндопомогу (позику) повертають у строк, прописаний у договорі, та не включають цієї суми в дохід у разі неповернення протягом 12 місяців із дати отримання:

  1. Якщо підприємець отримав ПФД на загальній системі, при переході на спрощену на нього поширюється вимога повернути отриману суму протягом 12 календарних місяців із дня отримання. Інакше суму неповернення доведеться включити в дохід.

  2. У юридичних осіб ПФД, отримана на загальній системі, не включається в дохід при переході на спрощену в разі неповернення протягом 12 місяців із дати отримання (консультація в ЗІР, підкатегорія 108.01.02).

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert