Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Повернення товару постачальнику

1 січня 2017

Необхідність оформлення повернення товару постачальнику може виникнути внаслідок поставки неякісної продукції, помилкового відвантаження, розірвання договору чи порушення його умов (ч. 1 ст. 688 ЦКУ).

Як оформити

Якщо покупець-єдинник повертає постачальнику неякісний або непроданий товар (відповідно до умов договору комісії на реалізацію), важливо правильно оформити цю операцію — надіслати постачальнику повідомлення, наприклад, про недотримання ним умов договору, оформлене у вигляді листа або претензії, складених у довільній формі.

У свою чергу, продавець може  вимагати повернення товару, коли покупець порушив строк оплати, прописаний у договорі (ст. 697 ЦКУ).

Як відобразити в доходах

Якщо поставка продукції здійснюється за договором купівлі-продажу і неякісний чи нереалізований товар повертається постачальнику в рамках цього договору, така операція не є окремою поставкою. А сума, яку постачальник повертає, не включається в дохід єдинника. У ПКУ  є пряма норма, згідно з якою суми авансу чи передоплати, які постачальник повертає покупцеві — платнику єдиного податку, не є його доходом (пп. 5 п. 292.11 ПКУ). Єдинник не відображає цю суму в книзі обліку доходів, адже він отримав назад свої ж гроші, але обов'язково повинен документально зафіксувати повернення товарів (накладна на повернення товару, лист-заява про повернення грошей).

Якщо постачальник поставив вам товар в асортименті, не встановленому в договорі, або неналежної якості, можна відмовитися від такого товару та вимагати повернення грошей або заміни товару (ст.ст. 672, 678 ЦКУ). Заміна не є окремою поставкою, тому єдинники в доходах цю операцію не відображають.

При поставці товару за договором комісії повернення комісіонером нереалізованого або неякісного товару постачальнику не визначається як взаємозалік. Зазвичай у такому договорі обумовлюються порядок та умови, на яких здійснюється повернення комісійного товару. Обов'язок постачальника — прийняти від покупця виручку від продажу або непродані залишки товару. Повернення не розглядається як окремий продаж. За таким договором ви як посередник (комісіонер) надаєте послугу — торгуєте товаром постачальника від свого імені та отримуєте за це винагороду. Гроші за товар передають постачальнику (комітенту) лише після його реалізації.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI. 

  2. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert