Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Оформлення повернення товарів і грошей покупцеві

1 січня

Покупець може повернути вам товар чи відмовитися прийняти виконану роботу (надані послуги), за які раніше вніс передоплату або оплатив повну вартість. Потрібно повернути йому гроші. Але важливо правильно оформити цю операцію: підготувати документи, що підтверджують повернення, та відобразити суму повернення в облікових даних.

Підстава для повернення грошей

Повернення коштів покупцеві оформлюється на підставі:

 • письмової заяви, складеної в довільній формі, в якій вказано причину повернення товару та інформацію про покупця (паспортні дані для фізособи, реквізити, якщо покупець — суб'єкт підприємницької діяльності);

 • договору купівлі-продажу або надання послуг (розірвання договору) за його наявності;

 • товарного чи фіскального чека, що підтверджує придбання товару (оплату послуги, виконання роботи);

 • техпаспорта чи іншого документа, якщо товар на гарантії.

Якщо сума, яку ви як продавець/постачальник маєте повернути покупцю, перевищує 100 гривень, складається акт про видачу коштів (п. 8 розд. IIІ Порядку № 547). У документі слід вказати:

 • дані покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), — паспортні дані фізособи або реквізити підприємця/юридичної особи;

 • відомості про повернений товар (послугу);

 • суму, яку повертають;

 • номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Якщо оплату від покупця було отримано на розрахунковий рахунок, при поверненні гроші перераховуються на його рахунок.

При поверненні готівки з каси юридичні особи оформлють видатковий касовий ордер і вказують в ньому суму, яку повертають покупцю/замовнику.

Як повернення впливає на дохід єдинника

Отримавши оплату/передоплату від покупця чи замовника, підприємці вносять цю суму в книгу обліку доходів, юрособи — в облікові реєстри. Якщо гроші покупцеві довелося повернути, суму доходу слід відкоригувати. Для цього в книзі передбачена графа 3 «Сума повернутих коштів за товар (роботи/послуги) або передоплати» — в день повернення грошей покупцеві чи замовнику внесіть в книгу суму повернених грошей (мінус ставити не потрібно). 

Єдинники не включають у дохід суми, повернені покупцеві, якщо виконуються умови (пп. 5 п. 292.11 ПКУ):

 • повернено товар;

 • розірвано договор;

 • надано лист-заяву про повернення грошових коштів. 

Гроші, сплачені за товар, повертають покупцеві в день розірвання договору, якщо коштів на повернення не вистачає чи немає — в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом 7 днів (абз. 3 ч. 7 ст. 8 ЗУ «Про захист прав споживачів»).

Якщо покупець — суб'єкт підприємницької діяльності, у звітному періоді повернення авансу фізособі-єдиннику він повинен відкоригувати суму виплаченого доходу підприємцеві, щоб дані у звітності єдинника збігалися з даними у звіті № 1ДФ.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI. 

 2. ЗУ «Про захист прав споживачів» — Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.

 3. Порядок № 547 — Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міндоходів від 14.06.2016 № 547.

 

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert