Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Як зареєструватися ФОП у 2017 році

Щоб займатися бізнесом, потрібно зареєструватися підприємцем. Процедура ця нескладна: необхідно підготувати документи й подати їх держреєстратору. Якщо все зробили правильно, через 24 години ви отримаєте підтвердження, що ви фізична особа — підприємець, і зможете на законних підставах займатися господарською діяльністю.

Хто може бути підприємцем

Підприємцем в Україні може стати будь-який громадянин віком від 18 років. Можуть зареєструвати  ФОП і з шістнадцяти, але тільки в разі надання нотаріально посвідченої згоди батьків або опікунів. 

Куди подавати документи

Зареєструватися підприємцем можна (ч. 1 ст. 1  ЗУ «Про держреєстрацію»):

 • безкоштовно у виконкомах місцевих рад, якщо прийнято відповідне рішення про це (крім адміністрацій міст обласного значення);

 • у нотаріусів. Не дивлячись на те, що держреєстрація безкоштовна, вам потрібно буде заплатити за послуги нотаріуса.

 • в акредитованих суб’єктів (у держорганах, які мають акредитацію Мін’юсту), треба сплатити за послуги.

Подати документи в паперовому вигляді можна будь-якому держреєстратору в межах області, де зареєстровано фізособу, а з київською адресою в паспорті — в межах Києва. В електронній формі можна надіслати документи будь-якому реєстратору по всій Україні незалежно від вашого місцезнаходження.

Реєстрацію підприємців — переселенців з території антитерористичної операції в період її проведення здійснює держреєстратор за адресою їх тимчасового проживання, і підтверджувати реєстрацію місця проживання за місцем проведення реєстрації вони не зобов'язані. Тобто довідку з таких переселенців не вимагають (ст. 4  ЗУ «Про АТО»,  Наказ Мін'юсту № 1849/5).

Якщо підприємцем реєструється переселенець із Криму, то він це робить у держреєстратора за місцем фактичного проживання за спрощеною процедурою, за заявою, на підставі довідки «переселенця» про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України (ч. 6 ст. 7  ЗУ «Про переміщених осіб»).

Документи на реєстрацію

Пакет обов'язкових документів, які слід подати на реєстрацію:

 1. Заповнена заява про держреєстрацію фізособи-підприємця (Форма 10).

 2. Копія  РНОКПП. Якщо реєстраційного номера не отримували — копія сторінки паспорта з відповідною відміткою.

Держреєстратор може вимагати надати додаткові документи:

 • довіреність, якщо документи подає представник майбутнього підприємця;

 • письмову згоду батьків (усиновлювачів), посвідчену нотаріально, якщо підприємцем реєструється неповнолітній;

 • довідку «переселенця», якщо адреса реєстрації в паспорті — тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим. Її доведеться пред'явити, якщо підприємцем ви реєструєтеся за адресою у довідці «переселенця».

Із документами на реєстрацію ФОП можна одразу подати держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Але її можна подати і до податкової:

 • протягом 10 днів від дати держреєстрації — 3-я група  ЄП;

 • до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація, — єдинники 1-ї та 2-ї груп.

Якщо в цей строк підприємець не став єдинником, він вважається платником податків на загальній системі.

Також при реєстрації ФОП можна подати заяву про реєстрацію платником  ПДВ.

Заповнення реєстраційної заяви

Свої персональні дані та види діяльності, якими ви будете займатися, вкажіть у заяві про державну реєстрацію фізособи підприємцем.

Заповнювати форму потрібно друкованими літерами на комп'ютері або від руки українською мовою (приклад заповнення). Вкажіть:

 • Прізвище, ім'я та по батькові. Дату народження.

 • Реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше —  ІПН). 

 • Серію та номер паспорта — якщо реєстраційного номера ви не отримували і маєте в паспорті позначку про відмову від ІПН.

 • Країну громадянства — Україна; якщо ви громадянин іншої держави — зазначте її.

 • Адресу реєстрації в паспорті. Якщо прописка в паспорті — територія проведення антитерористичної операції або тимчасово окупована  АР Крим, вказуйте адресу тимчасового місця проживання.

 • Види діяльності, якими плануєте займатися, відповідно до  КВЕД. Кількість не обмежується, краще додати більше, щоб потім не витрачати часу на реєстрацію нових кодів (якщо рядків у формі не вистачатиме, їх можна додати). Перший код вважатиметься основним. Якщо плануєте займатися бізнесом на спрощеній системі, не вказуйте кодів, заборонених для єдинників.

 • Якщо бажаєте отримати виписку, поставте позначку і вкажіть спосіб отримання (якщо поштою — зазначте поштову адресу).

 • Хто підписує (подає) форму.

 • Позначку про те, хто подає заяву: майбутній ФОП особисто чи уповноважена особа.

 • Відомості про осіб, які можуть від вашого імені підписувати договори.

 • Відомості про осіб, які можуть від вашого імені подавати документи для державної реєстрації.

 • Номер телефону, адресу електронної пошти та сторінки в інтернеті. Підпис і дату подання документів.

Уважно та охайно заповнюйте форму — держреєстратор не прийме документ із виправленнями та помилками в персональних даних.

Подання документів

Є декілька способів подати документи держреєстратору, обирайте:

 • Особисто. Окрім пакета документів, при собі необхідно мати оригінал паспорта й РНОКПП.

 • Через уповноважену особу. Довірена особа подає документи майбутнього підприємця, довіреність та оригінал свого паспорта для ідентифікації особи.

 • В електронній формі через портал електронних сервісів. Але незважаючи на те, що законодавство передбачає можливість подання документів на проведення держреєстрації в електронному вигляді, на сьогодні портал електронних сервісів фактично не створений. Зате Мін'юст для подання заяви пропонує скористатися сервісом «Онлайн-будинок юстиції», в цьому разі фізособа повинна мати ключ електронного цифрового підпису.

 • Укрпоштою. Пакет документів ви надсилаєте держреєстратору цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Достовірність підпису на заповненій заяві про реєстрацію повинна бути засвідчена нотаріально. На копії РНОКПП — підпис і напис «копія вірна».

Внесення даних у Держреєстр

За умови, що з документами все гаразд, протягом 24 годин з моменту подання їх розглядають і на порталі електронних сервісів публікують виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ст. 25 п. 2 ч. 9  ЗУ № 835). У ній, окрім персональних даних, міститься інформація про постановку ФОП на облік у податковій та органах статистики, номер платника єдиного соціального внеску й дата реєстрації.

Що робити після реєстрації підприємцем

Після того як зареєструвалися підприємцем, вам треба:

Обов'язково зареєструвати книгу обліку доходів. Для цього подається заява на ім'я начальника ДФС, де перебуваєте на обліку, складена в довільній формі, а також сама книга. Процедура реєстрації та ведення книги описана в статті «Ведення книги обліку доходів».

Щоб подавати звітність через інтернет, отримайте ключ електронного цифрового підпису, безкоштовно в АЦСК податкової чи в будь-якому іншому АЦСК за гроші. Читайте наш огляд АЦСК.

А якщо плануєте отримувати дохід у безготівковій формі, відкрийте поточний рахунок підприємця. У статті «В якому банку відкрити рахунок підприємцю» ми описали тарифи та умови обслуговування рахунків у 10 банках.

Кому довірити бухгалтерію. Поки ваш бізнес тільки набирає обертів, спробуйте ести облік самостійно. Це простіше ніж здається, і ви заощадите на бухгалтері, а ще будете розумітися на податках і обліку — ці знання точно стануть вам у пригоді в майбутньому. Спробуйте сервіс для підприємців на єдиному податку «Смарт Бухгалтерія». Працювати в цьому можна без спеціальних знань, а якщо будуть запитання з оподаткування та ведення бізнесу, розібратися допоможуть експерти.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ЗУ «Про держреєстрацію» — Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.

 2. ЗУ № 835 — Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 № 835-VIII.

 3. ЗУ «Про переміщених осіб» — Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII.

 4. ЗУ «Про АТО» — Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII.

 5. Наказ Мін'юсту № 1849/5 — наказ Мін'юсту «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції» від 05.11.2014 № 1849/5.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert