Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Як стати платником ЄП при реєстрації

1 січня

Щоб зареєструватися платником єдиного податку новозареєстрованим фізособам-підприємцям та юрособам, потрібно подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування:

 • держреєстратору з документами при реєстрації підприємця або юридичної особи;

  або

 • у податкову:

  • до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація, якщо ФОП хоче зареєструватися платником ЄП 1-ї, 2-ї груп (ч. 1 пп. 298.1.2 ПКУ);

  • протягом 10 робочих днів із моменту реєстрації ФОП чи ЮО, якщо вирішили стати платником ЄП 3-ї групи — неплатником податку на додану вартість (ч. 2 пп. 298.1.2 ПКУ).

Не встигнете подати заяву в установлені строки — автоматично станете платником податків на загальній системі.

Якщо ви бажаєте зареєструватися єдинником 3-ї групи — платником ПДВ, то в момент реєстрації ФОП це зробити не вийде. Однак можна піти одним із таких шляхів (пп. 4 п. 293.8 ПКУ):

 • подати держреєстратору реєстраційну заяву як додаток до реєстраційної заяви з проханням зареєструвати вас платником ЄП 3-ї групи за ставкою 5% з наступною зміною ставки єдиного податку. Щоб змінити ставку ЄП, слід подати заяву про зміну не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка, і реєстрації платником ПДВ; або

 • подати держреєстратору реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ як додаток до реєстраційної заяви, потім перейти на спрощену систему — подати до податкової заяву про перехід не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Не можуть стати єдинниками (п. 291.5 ПКУ):

 1. Юрособи, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам — неплатникам ЄП, 25% або більше.

 2. Представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юрособи — неплатника ЄП.

 3. Фізичні та юридичні особи — нерезиденти (є консультація ГУ ДФС у Чернігівській області про те, що фізособа-іноземець, зареєстрований підприємцем, може стати єдинником, але ця податкова консультація має індивідуальний характер, і використовувати її може виключно платник податків, якому її надали).

Для ведення обліку і подання звітності спробуйте сервіс для підприємців на єдиному податку «Смарт Бухгалтерія». Працювати в ньому ви зможете як самостійно, так і разом з бухгалтером.

Як заповнити заяву

Існує затверджена форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (приклад заповнення). При реєстрації єдинником заповнюються такі пункти (п. 298.3 ПКУ):

«Пункт 1». Назва податкової інспекції, де ФОП чи ЮО перебуває на обліку та куди буде подаватися звітність єдинника.

Зазначте статус: фізична особа — підприємець або юридична особа.

«Пункт 2». Якщо ви реєструєтеся підприємцем, вкажіть реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше —ІПН). Якщо РНОКПП ви не отримували і про це є відмітка в паспорті, вкажіть серію та номер паспорта.

Юридичні особи зазначають код ЄДРПОУ. Даний код можна взяти із виписки (витягу) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців.

Якщо заяву про застосування спрощеної системи подаєте в момент реєстрації підприємства, код ЄДРПОУ уточніть у держреєстратора.

«Пункт 3». Прізвище, ім’я та по батькові ФОП. У юросіб — назва підприємства із зазначенням типу: товариство з обмеженою відповідальністю, приватне підприємство тощо. Відомості слід писати повністю, а не скорочено, наприклад: «Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа».

«Пункт 4». Назва, номер і дата документа про реєстрацію підприємця/юридичної особи. Це назва витягу та/або виписки з ЄДР, його серія, номер, а також номер запису про держреєстрацію та дата її проведення. Якщо подаєте заяву разом із реєстраційними документами, цю інформацію надасть держреєстратор.

«Пункт 5». У пункті зазначають підстави для подання заяви. Новостворені ФОП та ЮО заповнюють рядок 5.1, а саме — вказують дату, з якої вони готові перейти на єдиний податок:

 • майбутні єдинники 1–2-ї груп ЄП, котрі подали заяву до кінця місяця, в якому відбулася держреєстрація, вказують дату: перше число місяця, наступного за місяцем подання заяви про застосування спрощеної системи;

 • єдинники 3-ї групи вказують дату державної реєстрації, зазначену в Єдиному держреєстрі.

«Пункт 6». Податкова адреса:

 • у ФОП це місце проживання, зазначене в паспорті. Якщо місце проживання — територія тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим або зона проведення антитерористичної операції, вкажіть адресу тимчасового проживання;

 • у ЮО це адреса фактичного місцезнаходження підприємства.

Тут же вкажіть номер контактного телефону і, за бажання, адресу електронної пошти.

«Пункт 7». Місце провадження господарської діяльності. Тут можна написати — Україна, ви зможете займатися бізнесом в будь-якій точці країни і вам не доведеться подавати заяву кожного разу, коли місце ведення діяльності буде змінюватися. В окремих випадках фіскальні органи відмовляються прийняти заяву без конкретизації місця ведення господарської діяльності. Тоді вкажіть назву міста чи іншого населеного пункту, де плануєте провадити діяльність, їх може бути декілька.

Якщо плануєте здавати в оренду нерухомість, зазначайте всі адреси розташування нерухомого майна, що здається в оренду. Юридична особа в разі здійснення діяльності в заздалегідь не визначених місцях (наприклад, надання послуг по всій території України) вказує фактичне місце ведення діяльності або розміщення офісу, з якого провадиться щоденне управління діяльністю (консультації в ЗІР, підкатегорії 107.01, 107.05).

Якщо ваші види діяльності дозволяють працювати без прив’язки до певної території, напишіть — Україна.

«Пункт 8». Вкажіть групу єдиного податку, на якій плануєте працювати:

 • 1–2-а групи зазначають відсоток ставки ЄП від мінімальної зарплати (до 10% — для 1-ї групи й до 20% — для 2-ї групи);

 • 3-я група — ставку для платників (3%) або неплатників ПДВ (5%).

«Пункт 9». Зазначаються дані щодо кількості найманих працівників. Новостворені суб’єкти господарювання ставлять «0».

«Пункт 10». Перелічіть обрані види діяльності, якими займатиметеся на єдиному податку, відповідно до кодів КВЕД-2010. Зазначати можна лише види, зареєстровані в держреєстратора, тому ще на етапі держреєстрації важливо вказати максимальну кількість видів діяльності, якими ви зможете займатися, щоб потім не витрачати час на їх реєстрацію.

Зауважте: отримання доходу від видів діяльності, не вказаних при реєстрації єдинником, призводить до штрафних санкцій та анулювання реєстрації платника ЄП (для 1–2-ї груп).

Вас не зареєструють платником єдиного податку, якщо ви зазначите заборонені на спрощеній системі види діяльності.

У кінці заяви поставте підпис і дату.

Дані СПД вносять у реєстр платників єдиного податку протягом двох днів від дати подання заяви про застосування спрощеної системи, ви можете перевірити наявність своїх даних у реєстрі.

Платниками ЄП на різних групах стають у різні строки:

 • на 1–2-й групах — з першого числа місяця, наступного після реєстрації підприємця;

 • на 3-й — із дня внесення даних СПД до Єдиного держреєстру.

Як отримати витяг із реєстру єдинників

Реєстр платників єдиного податку знаходиться у відкритому доступі на порталі Державної фіскальної служби України. Але якщо ви бажаєте мати на руках документальне підтвердження свого статусу єдинника, слід отримати витяг. Для цього СПД подає запит у фіскальну службу, де стоїть на обліку; витяг видають безкоштовно протягом одного робочого дня із моменту подання запиту (п. 299.9 ПКУ), втім на практиці це може затягнутися до 10 днів.

У формі запиту про отримання витягу з реєстру єдинників потрібно вказати свій статус — юридична особа чи фізична особа — підприємець, а також:

«Пункт 1». Найменування податкової, де перебуваєте на обліку як платник ЄП.

«Пункт 2». Код ЄДРПОУ юрособи або РНОКПП підприємця (якщо не отримували і про це є запис у паспорті, вкажіть номер і серію паспорта).

«Пункт 3». Найменування платника податку. Підприємці вказують свої ПІБ, а юрособи — назву підприємства із зазначенням типу (ТОВ, ПП і т. д.).

«Пункт 4». Місцезнаходження СПД і контактний телефон:

 • підприємці вказують адресу, зазначену в паспорті;

 • юрособи — адресу місцезнаходження підприємства.

«Пункт 5». Спосіб отримання витягу: поштою чи особисто в податковій.

«Пункт 6». Інформацію про особу, яка подала запит. Поставте відмітку навпроти ФОП або ЮО, а також вкажіть, хто подав запит: підприємець особисто, уповноважена особа, директор підприємства та ін. Зазначте його ПІБ та РНОКПП.

Приклад заповнення.

Реєстрація книги обліку доходів

Єдинники 1–2-й групи і підприємці 3-ї групи неплатники ПДВ зобов’язані вести книгу обліку доходів. Її слід зареєструвати відразу ж після реєстрації платником єдиного податку. Для цього потрібно подати заяву, складену в довільній формі на ім’я начальника податкової, де ви перебуваєте на обліку.

https://youtu.be/EVxmlDHI2dQ

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert