Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Визначення доходу ФОП при переході із загальної системи на єдиний податок

1 січня

Ви перейшли із загальної системи на спрощену, діяльність не зупиняли, у вас є історія взаємовідносин із покупцями, постачальниками та кредиторами. Хтось винен вам гроші за відвантажений товар, із кимось ви розірвали договір і вимагаєте повернути передоплату — ситуації трапляються різні. Як враховувати перехідні моменти, коли угода розпочалася на загальній системі оподаткування, а закінчується вже на єдиному податку, розглянемо на прикладах.

Єдинник отримав оплату за товари, відвантажені на загальній системі

Не потрібно включати в дохід єдинника кошти, що надійшли в оплату товарів (робіт, послуг), реалізованих на загальній системі, якщо їх вартість уже було включено в загальний оподатковуваний дохід СПД у період його роботи на ЗС (пп. 6 п. 292.11 ПКУ).

Але якщо на загальній системі ви не включали вартість відвантажених товарів (виконаних робіт або наданих послуг) у свій дохід, то при надходженні оплати за них на спрощеній системі отриману суму доведеться відобразити в доході єдинника (п. 177.2 ПКУ).

Постачальник повернув єдиннику передоплату (аванс)

Не потрібно включати в дохід єдинника суму передоплати або авансу, яку на загальній системі ви сплатили постачальнику за товари (роботи, послуги), а він повернув її вам готівкою або на підприємницький рахунок, але вже на єдиному податку.

Обов’язкова умова при оформленні повернення — воно повинно відбуватися внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення грошей.

Єдинник 1–2-ї груп отримав дохід від неплатника ЄП за послуги, надані на загальній системі

Єдинникам 1–2-ї груп заборонено працювати з неплатниками ЄП. Якщо підприємець отримав оплату за послуги, які він надав неплатнику ЄП, працюючи на загальній системі, вся сума такого доходу оподатковується за ставкою 15% (пп. 4 п. 293.4 ПКУ).

Дохід, отриманий єдинником від видів діяльності, заборонених на ЄП, за  виконані роботи/надані послуги в минулому році (коли СПД був на загальній системі), оподатковується за ставкою 15%. Отримання такого доходу не є порушенням умов роботи на єдиному податку, і на ЗС підприємець переходити не повинен (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.4).

Поворотна фінансова допомога, отримана на загальній системі, у випадку переходу на ЄП

У дохід єдинника потрібно включати поворотну фінансову допомогу, отриману на загальній системі оподаткування та не повернену протягом 12 календарних місяців із дня її отримання, якщо термін повернення припав на період роботи на ЄП.

Адже на спрощеній системі діє правило: сума ПФД не включається в дохід, але лише за умови, що вся сума буде повернена протягом 12 календарних місяців із дня її отримання.

Не повернена в установлений строк сума ПФД включається у склад доходу на наступний день після закінчення 12 календарних місяців із дня її отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).

Якщо через включення суми ПФД у дохід у звітному періоді перевищено його допустимий обсяг, єдинник зобов’язаний сплатити із суми перевищення єдиний податок за ставкою 15% і за заявою перейти на «старшу» групу ЄП або повернутися на загальну систему оподаткування.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert