Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Заборгованість і переплата з ЄСВ у ФОП-єдинника

14 квітня 2016

Якщо єдиний соціальний внесок ви не сплатили в установлений строк або перерахували гроші не на той рахунок, виникає заборгованість. Погасити її потрібно якнайшвидше, адже за кожен день прострочення нараховується пеня. Переплата виникає, коли внесок сплачено у більшій сумі, ніж належить: помилково або навмисне. Її можна повернути або зарахувати в рахунок сплати платежів за внеском за майбутні періоди.

Заборгованість

За несплату або невчасну сплату ЄСВ, окрім суми заборгованості, доведеться сплатити:

Якщо заборгованість виникла через те, що внесок ви перерахували на неправильний розрахунковий рахунок і в результаті цього термін сплати ЄСВ пропущений, штраф та пеню до моменту зарахування коштів на потрібний рахунок (повернення й сплата/перенаправлення грошей) все одно доведеться заплатити.

Платежі, які ви вноситимете в рахунок сплати внеску за поточний період, автоматично підуть на погашення існуючої заборгованості й штрафних санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення (ч. 6 ст. 25 ЗУ «Про ЄСВ»).

Коли недоплату з ЄСВ буде виявлено й донараховано органами Державної фіскальної служби або самим платником, штраф доведеться сплатити вже за кожен повний або неповний звітний період, за який її донарахують. Розмір штрафу становитиме 10% від суми недоплати, але не більше 50% донарахованої суми. Крім того, за весь цей період буде нараховано й пеню за кожний день прострочення платежу. Якщо з моменту порушення минуло багато часу, пеня може значно перевищити суму самого штрафу.

Переплата

Переплату з ЄСВ можна використати декількома способами:

 1. Повернути.

 2. Зарахувати в рахунок сплати майбутніх платежів із внеску.

Процедура повернення

Переплату можна повернути, коли (п. 5 Порядку № 6):

 1. ЄСВ або штрафні санкції за внеском сплачено на рахунок органу ДФС помилково в більшому розмірі, ніж потрібно, або стягнено безпідставно.

 2. ЄСВ або штрафні санкції за внеском сплачено на неналежний рахунок фіскальної служби.

Кошти повертають виключно за складеною в довільній формі заявою підприємця, яка подається до податкової на ім’я начальника. У заяві обов’язково слід вказати (п. 6 Порядку № 6):

 • ПІБ підприємця;

 • реєстраційний номер облікової картки платника податку (йдеться про ІПН) або серію та номер паспорта (для осіб, які відмовилися від РНОКПП і мають відповідну відмітку в паспорті);

 • місце проживання, зазначене в паспорті (особи, які зареєструвалися підприємцями за довідкою «переселенця», вказують адресу, зафіксовану в довідці), та номер контактного телефону;

 • причину повернення коштів;

 • суму, що підлягає поверненню;

 • спрямування перерахування коштів із зазначенням реквізитів рахунку отримувача коштів:

  • на розрахунковий рахунок підприємця;

  • готівкою за чеком, якщо рахунку в банку немає;

  • на погашення податкового боргу за іншими податками й зборами;

  • поштовим переказом через підприємство поштового зв’язку;

  • для подальших розрахунків у якості авансових платежів (передоплати) або грошового завдатку.

До заяви обов’язково додайте оригінал чи копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), що підтверджує сплату внеску на рахунок ДФС, завірену платником ЄСВ.

Після отримання заяви податкова протягом 10-ти днів перевіряє дані, готує висновок і надсилає його в органи Казначейства. Казначейство перераховує кошти платнику протягом 3-х робочих днів із дня отримання висновку. Якщо грошей на відповідному рахунку не вистачає, строк повернення подовжують.

Податкова може відмовити в задоволенні заяви. У такому разі подається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.

Якщо переплата з ЄСВ виникла у підприємця — пенсіонера за віком чи інваліда, який добровільно сплачує внесок, повернути її можна, лише якщо він не отримував ніяких соцвиплат. Податкова з'ясовує це у фондах соціального та пенсійного страхування. І якщо стане відомо, що соцвиплати були, зайво сплачений ЄСВ не повернуть (лист ДФС № 33824).

Зарахування в рахунок сплати майбутніх платежів з ЄСВ

Переплату з ЄСВ на рахунок «3719» орган ДФС зараховує в рахунок майбутніх платежів відповідно до встановленого розміру ЄСВ, в порядку календарної черговості виникнення зобов’язань за внеском (п. 4 Порядку № 6). Повернення таких коштів відбувається за заявою, яку слід подати до податкової, у якій платник перебуває на обліку.

Зарахування в рахунок погашення заборгованості з ЄСВ

Якщо у вас є заборгованість зі сплати ЄСВ або непогашені штрафні санкції, переплату чи помилково перераховану суму автоматично буде зараховано в рахунок їх погашення (без заяви платника). Повернуть лише суму, що перевищує заборгованість.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

 2. Порядок № 6 — Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міндоходів від 16.01.2016 № 6.

 3. Лист ДФС № 33824 — лист ДФС «Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) фізичними особами — підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами і отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, та процедури повернення зазначеній категорії платників надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску» від 18.10.2016 № 33824/7/99-99-13-02-01-17.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert