Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Перехід із загальної системи на єдиний податок

1 січня

Перейти із загальної системи оподаткування на спрощену можна з будь-якого кварталу, але тільки один раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 ПКУ). Для цього потрібно подати у фіскальну службу заяву про застосування спрощеної системи та розрахунок доходів за рік, що передує переходу. Але обов’язково переконайтеся, що показники вашої діяльності дозволяють працювати на єдиному податку.

Умови переходу

Щоб правильно визначитися з групою єдиного податку, оптимальною для вашого бізнесу та рівня доходу, зверніть увагу на такі параметри:

Види діяльності. Вас не зареєструють платником ЄП, якщо в заяві на застосування спрощеної системи ви зазначите заборонені на єдиному податку види діяльності. Додаткові обмеження за видами діяльності також установлені для 1-ї та 2-ї груп.

Обсяг доходу. Для кожної групи ЄП встановлено гранично допустимий рівень річного доходу. Ваш дохід за рік роботи на загальній системі, що передує року переходу на спрощену, не повинен перевищувати установлений для вибраної групи ЄП рівень.

Наймані працівники. Прийняти на роботу необмежену кількість працівників дозволено лише платникам 3-ї та 4-ї груп. До 10 працівників може взяти на роботу єдинник 2-ї групи. А для підприємців 1-ї групи ЄП наймані працівники взагалі під забороною.

Не можуть стати єдинниками:

 1. Нерезиденти — фізичні та юридичні особи (є консультація ГУ ДФС у Чернігівській області про те, що фізособа-іноземець, зареєстрований підприємцем, може стати єдинником, але ця податкова консультація має індивідуальний характер, і використовувати її може виключно платник податків, якому її надали).

 2. Юрособи, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам —неплатникам ЄП, 25% або більше.

 3. Представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юрособи — неплатника ЄП.

 4. Підприємці та юрособи, які мають податковий борг на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП (крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок форс-мажорних обставин).

Єдиний податок і ПДВ

Ставка єдиного податку залежить від групи єдинника і може бути фіксованою або сплачуватися від доходу. Періодичність подання звітності у різних груп ЄП також відрізняється:

Зверніть увагу, якщо на загальній системі ви були платником податку на додану вартість і при переході на спрощену систему хочете:

 • зберегти статус платника ПДВ — обирайте 3-ю групу ЄП і ставку податку для платників ПДВ — 3%;

 • стати неплатником ПДВ — подавайте заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Якщо на загальній системі платником ПДВ ви не були, а при переході на єдиний податок хочете отримати цей статус, потрібно подати у фіскальну службу заяву на реєстрацію платником ПДВ. Строк подання — не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, в якому СПД вважатиметься платником податку і матиме право на податковий кредит і складання податкових накладних (п. 183.3 ПКУ).

Заповнення документів

Щоб стати єдинником, потрібно подати у фіскальну службу, де ви стоїте на обліку, заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та розрахунок доходів за календарний рік, що передує переходу на спрощену систему. Документи заповнюються українською мовою, від руки.

Як заповнити заяву

У заяві про застосування спрощеної системи при переході із загальної системи на єдиний податок заповнюються такі пункти (приклад заповнення):

«Пункт 1». Назва податкової інспекції, де стоїте на обліку.

Зазначте статус: фізична особа — підприємець або юридична особа.

«Пункт 2». Якщо ви підприємець, вкажіть реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше — ІПН). Якщо РНОКПП ви не отримували і про це є запис у паспорті, зазначте серію та номер паспорта.

Юридичні особи вказують код ЄДРПОУ. Даний код можна взяти з виписки (витягу) із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізосіб-підприємців.

«Пункт 3». Прізвище, ім’я та по батькові ФОП. У юросіб — назва підприємства із зазначенням типу — товариство з обмеженою відповідальністю, приватне підприємство тощо. Відомості слід писати повністю, не скорочуючи.

«Пункт 4». Назва, номер і дата документа про реєстрацію підприємця/юридичної особи. Це назва витягу/виписки з ЄДР, його серія, номер, а також номер запису про держреєстрацію і дата її проведення.

«Пункт 5». Вкажіть підставу для подання заяви в пп. 5.1 і впишіть дату, з якої перейдете на єдиний податок, — перше число кварталу, наступного після подання заяви.

«Пункт 6». Податкова адреса — вказана у реєстраційних документах СПД.

Тут же вкажіть номер контактного телефону та, за бажання, адресу електронної пошти.

«Пункт 7». Місце проведення господарської діяльності. Напишіть назву міста чи населеного пункту, де провадите діяльність, їх може бути декілька.

«Пункт 8». Позначте групу єдиного податку, на якій плануєте працювати:

 • 1–2-а групи вказують відсоток ставки ЄП від мінімальної зарплати (до 10% — для 1-ї групи і до 20% — для 2-ї групи);

 • 3-я група — ставку для платників (3%) або неплатників ПДВ (5%).

«Пункт 9». Прописуються дані щодо кількості найманих працівників, які одночасно знаходяться у трудових відносинах з підприємцем, або середньоспискова чисельність працівників юрособи.

«Пункт 10». Перелічіть обрані види діяльності, якими будете займатися на єдиному податку, відповідно до кодів КВЕД. Зазначати можна тільки види, зареєстровані в держреєстратора.

Отримання доходу від видів діяльності, не вказаних при реєстрації єдинником, веде до штрафних санкцій на 1–2-й групах та анулювання реєстрації платником ЄП для всіх груп. Але у підприємців 3-ї групи є можливість залишитися єдинниками, якщо вони подадуть заяву про застосування спрощеної системи для внесення нових видів діяльності разом із декларацією за період, в якому отримали дохід від цих видів діяльності..

Вас не зареєструють платником єдиного податку, якщо ви зазначите заборонені на спрощеній системі види діяльності.

У кінці заяви поставте підпис, дату заповнення та печатку (за наявності).

Розрахунок доходу за попередній рік

У формі документа з розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує переходу на спрощену систему оподаткування, заповнюються такі пункти:

Пункти 1–4 заповнюються аналогічно до даних, які вказують у заяві про застосування спрощеної системи.

У пункті «Відомості про держреєстрацію протягом календарного року» оберіть потрібний варіант — первинна чи повторна. У випадку, якщо підприємець протягом року не знімався з держреєстрації, відмітку ставлять навпроти слова «первинна». Якщо в попередньому році фізособа припиняла підприємницьку діяльність, при повторній держреєстрації ставлять позначку навпроти слова «повторна».

У пункті 5 слід вказати доходи, отримані СПД за попередній календарний рік за видами:

 • пп. 5.1. «дохід у грошовій формі (готівковій/безготівковій)» — загальна сума доходу від ведення господарської діяльності, отримана за рік, що передував року, в якому СПД переходить на ЄП;

 • пп. 5.2. «загальна сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності» — зазначається сума заборгованості, якщо такий вид доходу був протягом календарного року, що передує переходу на ЄП, якщо не було — ставиться прочерк;

 • пп. 5.3. «вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт/послуг)» — вкажіть ринкову вартість отримання, якщо товари (роботи, послуги) отримані за відповідним договором;

 • пп. 5.4. «інші доходи».

У дохід (пп. 5.1) не включають:

 • отримані фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті;

 • страхові виплати та відшкодування;

 • доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, що належать на праві власності фізособі та використовуються в її господарській діяльності.

У рядку «загальна сума отриманих доходів» вкажіть суму: пп. 5.1 + пп. 5.2 + пп. 5.3 + пп. 5.4.

У кінці поставте підпис, дату заповнення і печатку (за наявності).

Приклад заповнення.

Подання документів

Строк подання заяви про застосування спрощеної системи та розрахунку — не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу (пп. 298.1.4 ПКУ). За необхідності до цих документів можна додати реєстраційну заяву платника ПДВ або заяву про анулювання статусу платника ПДВ.

Окрім перелічених документів, контролюючі органи можуть вимагати копію виписки про державну реєстрацію СПД.

Пакет заповнених документів подати інспектору в фіскальну службу можна:

 • особисто (підприємець/директор);

 • через уповноважену особу, заздалегідь оформивши довіреність із печаткою (за наявності);

 • поштою — листом з повідомленням про вручення та описом вкладень;

 • в електронному вигляді з накладенням ключа електронного цифрового підпису.

Внести ваші дані в реєстр платників ЄП повинні протягом двох робочих днів із дати отримання заяви (п. 299.4 ПКУ). Платником єдиного податку ви будете вважатися з першого числа кварталу, наступного після подання заяви.

Якщо вам відмовили в переведенні на спрощену систему, фіскальна служба обов’язково повинна повідомити про це в письмовій формі не пізніше двох робочих днів із дня подання документів. Оскаржити таке рішення можна, подавши скаргу до вищого органу фіскальної служби протягом 10 днів після ознайомлення з письмовою мотивацією відмови, або в судовому порядку.

Підтвердження статусу єдинника

Реєстр платників єдиного податку перебуває у відкритому доступі на порталі Державної фіскальної служби. Але якщо ви хочете мати на руках документальне підтвердження свого статусу єдинника, потрібно отримати витяг. Для цього подайте запит у фіскальну службу, де стоїте на обліку. Форма запиту законодавчо не затверджена, можна скласти заяву в довільній формі, обов'язково вказавши податкову, а також ПІБ, податковий номер і контрактні дані підприємця (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.09). Витяг вам видадуть безкоштовно протягом одного робочого дня після надходження запиту (п. 299.9 ПКУ). Діятиме він до внесення змін у реєстр.

https://youtu.be/GTyhh_CvCJg

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert