Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Що готує нова податкова реформа

4 вересня 2015

3 вересня Міністерство фінансів презентувало президенту та Національній раді реформ проект чергової податкової реформи. Змін запланували багато, торкнуться вони й бізнесу на спрощеній системі.

Концепція Мінфіну

Мінфін пропонує скоротити кількість груп єдиного податку: 1-шу та 2-гу залишити за фізичними особами — підприємцям, а 3-ю групу віддати платникам фіксованого сільськогосподарського податку, але обмежити граничний рівень доходу.

 • 1-а група ЄП змінить тільки назву і стане групою «А», правила роботи залишаться без змін.

 • 2-а група ЄП об'єднається з 3-ю та називатиметься групою «Б». Граничний обсяг доходу встановлено на рівні 2 млн гривень на рік із можливістю працювати з юридичними особами. Обмеження щодо найманих працівників — 10 осіб. Ставка ЄП — 20% на різницю між доходами і витратами. Якщо не вести облік, можна списувати на витрати 80% від доходу, якщо облік вести, можна платити і менше. На думку авторів ідеї, це є еквівалентним до ставки ЄП 4% від доходу. Водночас незрозуміло, як можна не вести облік і відносити щось на витрати. Також невідомо, чи будуть встановлені обмеження на перелік того, що можна віднести до витрат. Головне питання — чи не з’являться нові підстави для перевірок, зняття витрат і нарахування недоїмок і штрафи. Найбільше ці зміни торкнуться сфери послуг — IT-послуг, бухгалтерії, права та інших.

 • 3-я група — група «В». Юридичні особи — платники фіксованого сільськогосподарського податку. Обмеження щодо доходу — 2 млн гривень на рік.

Інші тези податкової реформи від Мінфіну:

 • ставки ЄСВ, ПДФО, ПДВ і податку на прибуток — 20%;

 • об'єднання ЄСВ і ПДФО в єдину ставку — 20%, втім лише в 2018 році, після проведення пенсійної реформи.

За концепцією уряду встановлення єдиної ставки ЄСВ на рівні 20% для роботодавців — гарний варіант. Не потрібно буде хвилюватися за класи професійного ризику. Оскільки після присвоєння іншого класу доводиться доплачувати ЄСВ і коригувати подані звіти.

Однак для працюючих інвалідів ставка ЄСВ також буде 20% замість існуючої 8,41%.

Немає відповіді, чи залишиться граничний розмір доходу, на який нараховується ЄСВ. Наразі він становить 17 мінімальних зарплат.

Стосовно утримань із зарплат найманих працівників, для них не все так добре, як для роботодавців. Сьогодні із зарплати утримується:

 • ЄСВ — 3,6%;

 • ПДФО — 15% (20% за умови перевищення 10 мінімальних зарплат);

 • військовий збір — 1,5%.

Концепція Мінфіну передбачає, що будуть утримувати:

 • ПДФО — 20%;

 • військовий збір — 1,5%.

Таким чином, це буде більше, ніж утримується зараз.

А з приводу введення загальної ставки ПДФО для всіх видів доходу виникає запитання: як оподатковуватимуть дохід від продажу рухомого чи нерухомого майна, отримання спадщини та решту доходів, для яких наразі передбачені ставки 0% і 5%? І чи можна буде вигідно оподатковувати отримані виграші та призи, за якими зараз ставка становить 30%?

Глава Мінфіну Наталя Яресько вважає, що ця реформа необхідна, щоб фінансувати такі напрями, як оборона, пенсійне забезпечення та сфера освіти. 70-мільярдну діру в бюджеті, що виникне при зниженні ставки ЄСВ, планують покрити за рахунок підвищення акцизних зборів (сигарети, алкоголь, пиво) і запровадження нових податків, у тому числі на гральний бізнес та авто класу люкс і преміум у розмірі 25 тис. гривень.

Яресько також зазначила, що робота фіскальної служби буде автоматизуватися, а людський фактор зводитися до мінімуму, і пообіцяла мораторій на зміни у податковому законодавстві на найближчі 3 роки.

Концепція податкового комітету

Крім концепції Мінфіну, був презентований варіант реформи від Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики.

Пропозиції щодо реформування спрощеної системи:

 1. Кількість груп залишити без змін.

 2. Скоротити граничну чисельність найманих працівників: на 2-й групі — з 10 до 5 осіб, на 3-й — до 10 осіб у ФОП і до 25 в ЮО.

 3. Для 3-ї групи скоротити граничний обсяг доходу з 20 млн до 5 млн гривень. Ставку ЄП встановити залежно від видів здійснюваної діяльності від 4 до 10%.

 4. Для 4-ї групи обмежити граничний обсяг доходу 100 млн гривень, землі — 3 тис. гектарів.

Пропозиції за ставками інших податків і зборів:

 • податок на прибуток і ПДВ — 15%;

 • ЄСВ — 20% (як і в концепції Мінфіну);

 • ПДФО — 10%.

Концепція громадських організацій

Що стосується спрощеної системи, пропонується все залишити без змін.

Пропозиції щодо ставок податків і зборів:

 • податок на розподілений прибуток — 15%;

 • ПДВ — 20% (скасування пільг для всіх сфер, окрім тваринництва);

 • ПДФО — 20% (скасування всіх пільг).

Чи приймуть законодавці один із запропонованих варіантів у чистому вигляді або скоригують їх після того, як бізнес висловить свою позицію за пропонованими змінами, стане відомо найближчим часом.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert