Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Реєстрація та ведення РК

27 липня 2016

Розрахункова книжка містить нумеровані розрахункові квитанції, які видають покупцям, і використовують, коли не застосовують РРО. Перед використанням її потрібно зареєструвати в податковій за основним місцем обліку підприємця або юрособи.

Реєстрація

Першу розрахункову книжку реєструють разом із книгою обліку розрахункових операцій, дати їх реєстрації збігаються. Надалі при реєстрації книжок слід подавати заяву, сама реєстрація триває два робочих дні (п.п. 4–5 гл. 1 розд. ІІІ Порядку № 547). Одночасно можна зареєструвати РК на всі КОРО, якщо їх декілька.

РК має бути зброшурована. Перед реєстрацією:

 1. Перевірте, щоб у ній не було квитанцій із повторюваними серіями та номерами. Книжка повинна складатися з блоків послідовно пронумерованих розрахункових квитанцій або спрощених розрахункових квитанцій.

 2. Впишіть на реєстраційній сторінці (може розміщатися на останньому аркуші разом із квитанціями) найменування та податковий номер: для підприємців це РНОКПП (раніше — ІПН) для юросіб — код за ЄДРПОУ.

 3. Установіть засіб контролю (пломбу) — спеціальну номерну пломбу у вигляді прямокутника розміром 79 × 24 мм із фігурною вирубкою по краях, розділену лінією перфорації на дві частини. Пломбу можна придбати у спеціалізованій фірмі з виробництва засобів контролю. Пломба встановлюється, щоб унеможливити розкріплення книжки без порушення її цілісності.

РК присвоюють номер, що складається з фіскального номера першої КОРО, проставленого через дріб порядкового номера самої РК і літери «к». При реєстрації РК зі спрощеними розрахунковими квитанціями до номера РК додається літера «с».

Після реєстрації заповнюються рядки реєстраційної сторінки РК: номер книжки, дату реєстрації, найменування органу ДФС, серію та номер першого бланка, кількість бланків, номер пломби.

Перереєстрацію або скасування реєстрації РК проводять тоді, коли перереєструють чи скасовують реєстрацію КОРО.

Ведення РК

На кожному місці проведення розрахунків потрібно використовувати окрему РК разом із КОРО, на яку вона зареєстрована. Перед використанням РК на її реєстраційній сторінці ставлять дату початку використання.

Порядок використання такий:

 1. При проведенні розрахункової операції заповнюють спочатку корінець квитанції, потім відривну частину (крім квитанцій, на яких вартість товару (послуги) попередньо проштампована чи надрукована). Суми в корінці й у відривній частині мають бути ідентичними.

 2. Відривну частину відокремлюють від корінця по лінії відриву і видають покупцю або особі, яка отримує гроші, не пізніше ніж завершиться розрахункова операція.

 3. Після використання всіх розрахункових квитанцій на реєстраційній сторінці РК зазначають дату її закінчення та загальну суму розрахунків за всіма розрахунковими квитанціями в книжці.

 4. Про втрату РК необхідно повідомити в ДФС не пізніше двох робочих днів від дня втрати.

При заповненні РК слід дотримуватися правил:

 • записи у квитанціях робіть кульковою ручкою з пастою темного кольору;

 • у корінці й у відривній частині вказуйте повну суму розрахунків вручну або типографським способом;

 • не можна повторно використовувати розрахункові квитанції, робити в них виправлення, вилучати з РК корінці квитанцій, порушувати кріплення книжки;

 • якщо розрахункова квитанція пошкоджена або в неї внесли помилковий запис, її потрібно анулювати: особа, що здійснює розрахунки, пише на корінці та відривній частині «Анульовано» і ставить підпис.

Записи в розрахункові квитанції вносять так:

 • якщо при продажу товару (послуги) встановлено знижку чи надбавку, СПД при бажанні може вказати її загальну суму в корінці й у відривній частині поруч із сумою розрахунків у дужках із відповідною позначкою «зн» або «нд»;

 • під час видачі грошей при поверненні товару (відмові від послуги) суму розрахунків зазначають у корінці й у відривній частині зі знаком «−». Якщо сума коштів, виданих при поверненні, перевищує 100 гривень, складається акт про видачу коштів, в якому вказують дані покупця (паспортні дані фізособи чи реквізити підприємця/юрособи), відомості про повернений товар (послугу), суму, яку повертають, номер розрахункової квитанції, яка підтверджує купівлю товару (отримання послуги). Акти про видачу коштів передають у бухгалтерію і зберігають протягом трьох років або підклеюють на останній сторінці КОРО, якщо СПД не має бухгалтерії;

 • на вимогу покупця у відривній частині додатково вказують усі або частину реквізитів, передбачених формою: найменування товару (послуги), вартість за одиницю, вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за кожним найменуванням, дату і підпис особи, яка здійснила розрахунки, ставку ПДВ у відсотках (для платників ПДВ), акцизного чи іншого податку/збору (для суб’єктів, які є його платниками). Якщо це спрощена розрахункова квитанція, дані можна вказувати на звороті відривної частини;

 • при продажу алкоголю (для ФОП на ЄП це тільки роздрібний продаж пива і столових вин) і тютюнових виробів (для ФОП на ЄП — заборонений вид діяльності) найменування і вартість товарів, ставку та суму акцизного чи іншого податку/збору обов'язково записують у відривній частині та в корінці РК;

 • під час виходу РРО з ладу або відключення електроенергії суму готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків до початку робочого дня, вноситься протягом робочого дня чи перебуває на місці проведення розрахунків, вказують із позначкою «Службове внесення» в корінці розрахункової квитанції.

Із позначкою «Службова видача» записується в корінець розрахункової квитанції сума готівки, яку СПД вилучає упродовж робочого дня з місця проведення розрахунків.

РК повинні використовуватися до повного використання розрахункових квитанцій.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. Порядок № 547 — Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert