Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

В яких випадках єдинник звільняється від сплати ЄСВ

29 лютого 2016

Є категорії підприємців, які можуть не сплачувати єдиний соціальний внесок. Це пенсіонери за віком, інваліди і мобілізовані  ФОП. Але і для них існують нюанси у звільненні від сплати  ЄСВ.

Пенсіонери та інваліди

Підприємці — пенсіонери за віком та інваліди, які отримують пенсію чи соціальну допомогу, звільняються від сплати внеску (ч. 4 ст. 4​  ЗУ «Про ЄСВ»​). Це стосується також пенсіонерів, що отримують пільгову пенсію — зі зменшенням віку за «гарячим» стажем і чорнобильців (Лист ДФС № 43).

Інформація щодо дат набуття статусу пенсіонера за віком або отримання пенсії за інвалідністю надходить в податкову з Пенсійного фонду. І вже з наступного календарного місяця ви буде звільнені від сплати ЄСВ. Вам не потрібно додатково подавати у фіскальну службу письмову заяву чи інші документи (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04.02).

Зверніть увагу на наступні нюанси:

  1. Якщо ФОП вийшов на пенсію, але продовжує сплачувати внесок, він має право повернути гроші, зайво сплачені відтоді, як досягнув пенсійного віку. Повертають кошти за письмовою заявою підприємця.

  2. Не звільняються від сплати ЄСВ підприємці, які вийшли на пенсію за вислугою років. Не платити внесок вони зможуть лише після досягнення пенсійного віку, але тільки якщо відмовляться від пенсії за вислугу років. Оформляється ця відмова за встановленими правилами для осіб, що досягли пенсійного віку (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04.02).

Мобілізовані ФОП

Мобілізовані підприємці-єдинники звільняються від обов’язку сплачувати ЄСВ за себе (п. 92 розд. VIII ЗУ «Про ЄСВ»).

Підставою для звільнення є:

  • заява ФОП;

  • копія військового квитка чи іншого документа, виданого відповідним держорганом, де зазначені дані про призов такої особи на військову службу в період мобілізації.

Підтвердні документи потрібно подати в ДФС протягом 10 днів після демобілізації підприємця. Лише після цього сума заборгованості за ЄСВ, що утворилася за час служби, і нараховані за несплату штрафи та пені анулюються. Якщо документи не надані, зобов’язання зі сплати внеску вважатимуться не закритими.

Якщо після демобілізації ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням зобов’язань під час мобілізації, то документи можна подати протягом 10 днів після закінчення лікування.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

  2. Перелік № 1085-р — Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджений розпорядженням КМУ від 07.11.2014 № 1085-р.

  3. Лист ДФС № 43 — лист ГУ ДФС у Рівненській області від 16.03.2016 № 43/14з/17-00-13-03-04.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert