Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Відпустка та лікарняний у єдинника

1 січня 2017

Підприємці, як звичайні люди, можуть піти у відпустку чи захворіти. Для таких випадків податковим законодавством передбачені пільги зі сплати єдиного податку та гарантії з оплати лікарняного, але розраховувати на них можуть не всі єдинники.

«Податкова відпустка»

Підприємці 1-ї групи та 2-ї групи, але тільки ті, які не мають найманих працівників, звільняються від сплати єдиного податку (п. 295.5 ПКУ):

 1. На час відпустки — протягом одного календарного місяця на рік. У податкову потрібно подати заяву в довільній формі, вказавши в ній період відпустки (пп. 298.3.2 ПКУ).

  Зважте, що в ПКУ мова йде про календарний місяць відпустки, тобто з 1-го по 31-е (30-е, 29-е чи 28-е) число. А тому в заяві потрібно вибирати саме повний місяць, щоб отримати право не сплачувати за нього єдиний податок. Термін подання заяви не встановлений. Але податкова рекомендує подавати її заздалегідь — на початку календарного місяця відпустки, щоб не порушувати строків сплати авансових платежів (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.12).

 2. На весь період хвороби, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Одразу після закінчення лікарняного подається заява до податкової в довільній формі та обов’язково копія листка непрацездатності.

  Якщо отримали кілька лікарняних листків і між ними немає перерви, тобто другий листок непрацездатності є продовженням першого і так далі, тоді ФОП також має право на «податкову відпустку». Якщо лікарняні листки надавалися для різних страхових випадків і між ними була перерва хоча б в один день, отримати звільнення від сплати ЄП не вдасться.

  Якщо ж авансовий платіж уже сплатили (наприклад, наперед за квартал), то сума ЄП за період, коли підприємець був на лікарняному, підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з ЄП, але для цього треба подати відповідну заяву в ДФС (п. 295.6 ПКУ).

Зверніть увагу: якщо фіскальні органи виявлять, що ви під час «податкової відпустки» вели підприємницьку діяльність (є факти виконання робіт або надання послуг, підтверджені документально актами, товарними чеками тощо, одержання готівки в касу чи на розрахунковий рахунок із відображенням у книзі обліку доходів), то ви можете втратити право на звільнення від сплати ЄП.

Водночас податківці погоджуються, що коли єдинник під час відпустки або хвороби одержав передоплату чи оплату за раніше надані послуги/продані товари, він не позбувається права на звільнення від сплати єдиного податку. Такі суми потрібно відобразити в книзі обліку доходів і, відповідно, в декларації єдинника у звичайному порядку.

Але якщо у вас такий вид діяльності, при якому отримання доходу в період відпустки чи лікарняного є підтвердженням фактичного здійснення діяльності, від сплати ЄП ви не звільняєтеся (Лист ГУ Міндоходів у м. Києві № 832). Тож слід бути уважним: якщо ви приймаєте оплату лише в касу або через РРО і під час «податкової відпустки» отримували дохід, фіскальні органи можуть не визнати ваше право на звільнення від сплати ЄП.

Єдинники 3-ї групи не звільняються від сплати ЄП на період відпустки чи хвороби, бо вони сплачують не фіксовану ставку єдиного податку, а відсоток від доходу за звітний період. Тому якщо підприємець перебуває у відпустці або хворіє, але дохід отримує, ЄП доведеться сплатити.

Зверніть увагу: законодавство не передбачає можливості тимчасово призупинити підприємницьку діяльність у зв'язку з декретною відпусткою, хворобою, виїздом за кордон і в інших ситуаціях (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.07).

ЄСВ за час відпустки

ФОП-єдинники зобов’язані сплачувати ЄСВ за себе (п. 4 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»). Це обов’язковий для підприємця платіж незалежно від того, одержує він дохід чи ні.

Закон «Про ЄСВ» не містить норми про звільнення підприємців на ЄП від сплати єдиного соцвнеску на період перебування у відпустці або на лікарняному. Навіть єдинники 1–2-ї груп, які на цей час звільняються від сплати єдиного податку, зобов’язані сплачувати ЄСВ (лист ПФУ № 7619).

Лікарняний єдинника

У разі тимчасової непрацездатності підприємці всіх груп ЄП мають право на оплату лікарняного від Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності (п. 3 ст. 19 ЗУ «Про соцстрахування»). Допомога надається починаючи з 6-го дня непрацездатності за весь період хвороби (п. 2 ст. 22 ЗУ «Про соцстрахування»).

В листку непрацездатності в графі «Місце роботи» необхідно правильно і без помилок написати «ФОП ПІБ» (наприклад, «ФОП Семенова Алла Петрівна») та адресу, за якою ви зареєстровані як підприємець.

Для одержання допомоги підприємець має звернутися в орган Фонду соцстрахування за місцем реєстрації та подати:

 • заяву;

 • копію договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

 • документи, що підтверджують страховий стаж, наприклад, трудову книжку (за наявності) або виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5), підтвердження страхового стажу (форма ОК-7), які можна взяти в Пенсійному фонді;

 • копію страхового свідоцтва;

 • документи, що підтверджують сплату ЄСВ за розрахунковий період і за місяць, в якому настав страховий випадок;

 • листок непрацездатності.

Сума виплати залежить від середньоденного доходу застрахованої особи, кількості оплачуваних календарних днів хвороби та страхового стажу. Підставою для одержання виплат є рішення про призначення та виплату матеріального забезпечення, яке приймає робочий орган Фонду на підставі заяви та підтвердних документів (п. 16 Порядку № 62).

Гроші Фонд перераховує на спеціально відкритий підприємцем банківський рахунок, номер якого зазначений у заяві про взяття на облік у Фонді.

Зверніть увагу: для отримання будь-якої виплати від Фонду соцстрахування з тимчасової непрацездатності не повинно бути заборгованості зі сплати ЄСВ.

Оподаткування лікарняного

У дохід єдинника не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів соцстраху (лікарняні, декретні виплати тощо), тому сума допомоги з тимчасової непрацездатності, виплачена із ФСС з ТВП, не оподатковується ЄП (пп. 4 п. 292.11 ПКУ).

Разом із тим, на думку фіскальних органів, ці гроші підлягають оподаткуванню ПДФО на загальних підставах, тобто за ставкою 18%.

Тож підприємець суму лікарняного не включає в дохід єдинника, але включає в загальний річний оподатковуваний дохід фізособи та показує в річній податковій декларації про майновий стан і доходи (лист Міндоходів № 6366). Разом із тим єдинник не зобов’язаний сплачувати ЄСВ із суми лікарняних, отриманих на себе (лист ГУ Міндоходів у м. Києві № 2201).

 Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

 3. ЗУ «Про соцстрахування» — Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» от 23.09.1999 № 1105-XIV в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-VIII.

 4. Порядок № 62 — Порядок страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затверджений постановою правління ФСС з ТВП від 02.06.2005 № 62.

 5. Лист ГУ Міндоходів у м. Києві № 832 — лист ГУ Міндоходів у м. Києві «Щодо сплати ЄСВ та заповнення листка непрацездатності» від 23.04.2014 № 832/0/26-15-17-03-14.

 6. Лист ПФУ № 7619 — лист ПФУ «Щодо сплати єдиного внеску фізичними особами — платниками єдиного податку» від 02.04.2012 № 7619/03-30.

 7. Лист Міндоходів № 6366 — лист Міндоходів «Щодо оподаткування ПДФО допомоги на випадок тимчасової витрати працездатності, отриманої платником єдиного податку» від 05.12.2013 № 6366/І/99-99-17-02-02-15.

 8. Лист ГУ Міндоходів у м. Києві № 2201 — лист ГУ Міндоходів у м. Києві «Про нарахування ЄСВ на суму лікарняних, отриманих фізособою-єдинником, який не має найманих працівників» від 24.12.2013 № 2201/I/26-15-17-04-17.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert