Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Штрафи за порушення при використанні РРО

1 січня 2017

При використанні реєстраторів розрахункових операцій потрібно дотримуватися ряду вимог. Штрафи за порушення серйозні, застосувати їх можуть одразу за кількома статтями, тому краще підготуватися, щоб не припускатися помилок.

Невикористання РРО або використання незареєстрованного пристрою

Норма. СПД, які зобов’язані використовувати РРО, повинні проводити розрахункові операції через зареєстрований та опломбований касовий апарат (п. 1 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Використовувати РРО зобов'язані:

 • юрособи-єдинники;

 • підприємці на єдиному податку 2–3-ї груп, тільки якщо їхній дохід перевищує 1 млн гривень на рік.

Штраф за порушення. Штраф за невикористання РРО чи використання незареєстрованного касового апарата становить 1 гривню за перше порушення, виявлене в ході перевірки протягом року, за кожне наступне порушення — 100% вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) (п. 1 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

Використання РРО, який створює друковану контрольну стрічку

Норма. З 01.01.2016 можна використовувати лише касові апарати, які подають електронними каналами зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків. Заборонено працювати з РРО, що зареєстровані до 01.01.2015, створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до податкової дротовими чи бездротовими каналами зв'язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, а електронні копії розрахункових документів — ні.

Штраф за порушення. За неподання до податкової звітності, пов'язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок і копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків із РРО, дротовими чи бездротовими каналами зв'язку передбачено штраф у розмірі 170 гривень (п. 9 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

Недотримання правил при проведенні розрахунків через РРО

Норма. При розрахунках через РРО необхідно виконувати правила (п. 1 ст. 3 ЗУ «Про РРО»):

 1. Проводити розрахункову операцію на повну суму вартості товарів і послуг (приймати оплату за всі позиції в чеку).

 2. Роздруковувати чек, який підтверджує проведення розрахункової операції.

 3. Якщо РРО вийшов із ладу (було вимкнено електроенергію чи зламався пристрій), розрахунки повинні проводитися з використанням розрахункової книжки.

 4. Сума готівки на місці проведення розрахунків у юрособи не повинна відрізнятися від суми грошей, зазначеної в денному звіті РРО (Z-звіті), більш ніж на 10% розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року. А в разі використання розрахункової книжки — від загальної суми продажів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Штраф за порушення. Штраф за перераховані порушення складе (п. 1 ст. 17 ЗУ «Про РРО»):

 • 1 гривню, якщо воно допущене вперше протягом календарного року;

 • 100% вартості товарів (послуг), проданих із порушеннями, якщо вони допущені повторно протягом року.

Не видали розрахунковий документ покупцю

Норма. При проведенні через РРО розрахунків за продаж товарів (послуг) покупцю необхідно видати чек на повну суму операції. Це стосується також операцій, які замовляють та оплачують через інтернет. Чек видається і тоді, коли покупець повертає товар або відмовляється від наданої послуги (п. 2 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Розрахунковий документ (чек) повинен мати встановлену форму і зміст (ст. 2 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. Якщо при розрахунках готівкою покупцю не видали чек, що підтверджує оплату, застосовується штраф у розмірі оплаченої покупцем суми (абз. 6 п. 1 Указу № 436).

Якщо ж розрахунковий документ оформлений неправильно — окремі реквізити чи весь чек повністю, це прирівнюється до його нероздрукування, за що накладають штраф за п. 1 ст. 17 ЗУ «Про РРО» у розмірі:

 • 1 гривні — якщо порушення допущене вперше протягом року;

 • 100% суми операції (вартості проданих товарів, послуг) за кожне наступне порушення.

Не вели та не зберігали КОРО і РК

Норма. Коли РРО вийшов із ладу (зламався, перебуває в ремонті) або сталося вимкнення електроенергії, для проведення розрахунків використовують зареєстровану на касовий апарат книгу обліку розрахункових операцій і РК (п.п. 5–6 ст. 3 ЗУ «Про РРО»). Після закінчення КОРО та РК їх слід зберігати 3 роки (абз. 1 п. 44.3 ПКУ).

Штраф за порушення. Якщо в обов’язкових випадках РК не використовували, використовували незареєстрованну РК, порушили встановлений порядок її використання або не зберігали 3 роки РК, що закінчилася, накладається штраф у розмірі 340 гривень (п. 3 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

Санкції також передбачені за те, що КОРО не вели.

При розрахунках готівкою із застосуванням РРО чи використанням РК оприбуткуванням готівки вважається її облік у КОРО (п. 2.6 гл. 2 Положення № 637). Тому за неведення КОРО чи ведення з порушеннями штраф застосовується як за неоприбуткування готівки. А за неоприбуткування, неповне та/або несвоєчасне оприбуткування готівки можуть накласти штраф у п’ятикратному розмірі такої суми (п. 1 Указу № 436).

За те, що не зберігали КОРО та РК, оштрафують на 510 гривень за перше порушення та на 1020 гривень, якщо порушення вчинено повторно протягом року (п. 121.1 ПКУ).

Неповне або несвоєчасне оприбуткування готівки

Норма. Сума готівки на місці проведення розрахунків повинна відповідати сумі, зазначеній у денному звіті РРО. А якщо використовували РК, то відповідати вона має загальній сумі продажів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Дані денного звіту вносяться в КОРО, що вважається оприбуткуванням готівки.

Ця вимога не поширюється на підприємців-єдинників і неплатників ПДВ (п. 13 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. За неоприбуткування, неповне та/або несвоєчасне оприбуткування готівки встановлено штраф у п’ятикратному розмірі суми готівки, не оприбуткованої в касі (абз. 3 п.1 Указу № 436).

Втрата Z-звіту

Норма. Щоденно необхідно друкувати фіскальні звітні чеки за розрахунковими операціями за день і зберігати їх у КОРО (п. 9 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Якщо ви втратили денний Z-звіт, вас не оштрафують, але тільки якщо за той день ви зробили відповідний запис у книзі обліку розрахункових операцій.

Незбереження та нероздрукування Z-звіту прирівнюється до неоприбуткування готівки у таких випадках:

 • Z-звіт не роздруковано або не збережено, і немає відповідного запису в КОРО;

 • Z-звіт роздруковано або збережено, але не внесено запис у КОРО.

Штраф за порушення. П'ятикратний розмір неоприбуткованої суми (абз. 3 п. 1 Указу № 436).

Зверніть увагу: деякі моделі РРО дозволяють роздрукувати звіт за день, коли друкувався втрачений денний звіт. Інформація в цьому звіті може стати підтвердженням того, що ви роздрукували Z-звіт.

Не вели і не зберігали контрольні стрічки

Норма. Контрольну стрічку необхідно друкувати або створювати в електронній формі на РРО (за винятком автоматів із продажу товарів і послуг). Зберігати стрічки треба упродовж 3 років (п. 10 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. 170 гривень, такий самий штраф накладається, якщо були спотворені дані з проведених розрахункових операцій, інформація про які міститься на електронній контрольній стрічці (п. 5 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

У РРО не запрограмовані товарні позиції

Норма. Ціни товарів (послуг), їх найменування та облік кількості повинні бути запрограмовані (п. 11 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. Якщо найменування, ціна товарів (послуг) та облік їх кількості не запрограмовані, накладається штраф у розмірі 85 гривень (п. 6 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

У конструкцію чи програмне забезпечення РРО внесено зміни

Норма. Слід забезпечувати цілісність пломб, які встановив на РРО центр сервісного обслуговування. А в конструкцію та програмне забезпечення пристрою не можна вносити змін (п. 4 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. За використання касового апарата, на якому пломба відсутня або пошкоджена чи в конструкцію (програмне забезпечення) якого внесено зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника, накладається штраф у розмірі 1700 гривень (п. 8 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

Крім того, до СПД, які реалізують такі РРО, застосовують санкцію в розмірі 8500 гривень (ст. 19 ЗУ «Про РРО»).

Не надали звітність із РРО

Норма. СПД, що використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів із продажу товарів (послуг) і РРО для іноземної валюти), повинні подавати в органи ДФС дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті пристрою чи під’єднаного до нього модему (п. 7 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. Штраф за неподання копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків із РРО дротовими чи бездротовими каналами зв'язку — 170 гривень (п. 9 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).

Не застосовуватимуть штрафу за період не більше 7 робочих днів, якщо інформацію про обсяг розрахункових операцій, копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків не подали через пошкодження телекомунікаційної мережі, відключення електроенергії чи ремонт модема. За умови, що є документи, які підтверджують факт пошкодження мережі, відключення електрики, ремонту модема.

При цьому СПД має право вимагати від ЦСО, енергопостачальних компаній та операторів зв’язку дотримувати термінів усунення причин, з яких він не подає контрольно-звітну інформацію з РРО. Так, сервісні центри зобов’язані відновити роботу РРО, що вийшов із ладу, протягом 7 робочих днів або надати зареєстрований резервний РРО (п. 2 ст. 14 ЗУ «Про РРО»). А телекомунікаційну мережу повинні ремонтувати не довше однієї доби (пп. 3.1.1 Наказу Держспецзв'язку № 803).

Не вели облік товарів

Норма. Обов’язково потрібно вести облік товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації. Продавати можна тільки товари (послуги), відображені в обліку (п. 12 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Ця вимога не поширюється на підприємців-єдинників і неплатників ПДВ (ст. 20 ЗУ «Про РРО»).

Штраф за порушення. За реалізацію товарів, не облікованих за місцем реалізації та зберігання у встановленому порядку, застосовується штраф у розмірі їх подвійної вартості, за цінами реалізації, але не менше 170 гривень.

Перевищено ліміт залишку готівки в касі

Норма. В неробочий час у касі можна зберігати готівку лише в межах ліміту (п. 1.2 Положення № 637). Понадлімітні суми треба здавати в банк для зарахування на поточний розрахунковий рахунок.

Ця вимога не стосується підприємців, тому що  ліміт каси їм не встановлюють (п. 2.7 Положення № 637).

Штраф за порушення. Якщо не дотримано ліміт каси, то підприємству загрожує штраф у подвійному розмірі суми виявленої понадлімітної готівки за кожен день (абз. 2 п. 1 Указу № 436).

Як визначити кількість порушень

Якщо ви маєте справу зі штрафами за порушення при використанні РРО, передбаченими в п. 1 ст. 17 ЗУ «Про РРО», головне запитання — як визначається їх кількість, у якому випадку порушення вважатимуть первинним і штраф складе 1 гривню, а в якому доведеться сплатити 100% вартості товарів (послуг).

На думку ДФС, продаж товару без застосування РРО та невидача касового чека під час кожного продажу товару визнається окремим порушенням, тому кожне наступне незастосування РРО при продажу товарів чи наданні послуг або невидача чека є повторним порушенням (консультація в ЗIР, підкатегорія 109.20).

Коли треба сплатити штраф

Штрафи за порушення в роботі з РРО перераховують у держбюджет протягом 10 днів від дня прийняття фіскальною службою рішення про їх застосування.

Звільнення від відповідальності

Якщо до 01.08.2015 ви придбали РРО або уклали договір на його постачання та ввели пристрій в експлуатацію до кінця року, перелічені санкції до вас не будуть застосовувати до 01.01.2016 (п. 9 Прикінцевих положень ЗУ «Про РРО»).

Адміністративна відповідальність

Окрім СПД, на який касовий апарат зареєстровано, адмінвідповідальність за порушення порядку проведення розрахунків через РРО несуть також посадові особи та працівники торгівлі, сфери послуг і громадського харчування. Так, особи, які здійснюють розрахунки через пристрій, можуть бути оштрафовані на суму від 34 до 85 гривень, посадові особи — від 85 до 170 гривень (ст. 26 ЗУ «Про РРО», ст. 1551 КпАП).

Якщо порушення повторюється протягом року, штраф для тих, хто здійснює розрахункові операції, складе від 85 до 170 гривень, для посадових осіб — від 170 до 340 гривень.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

 3. ЗУ «Про РРО» — Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

 4. Указ № 436 — Указ «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95.

 5. Положення № 637 — Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 15.12.2004 № 637.

 6. Наказ Держспецзв'язку № 803 — Наказ Адміністрації Держспецзв'язку «Про затвердження Показників якості послуг із передачі даних, доступу до Інтернету та їх рівнів» від 28.12.2012 № 803.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert