Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Помилкове зарахування грошей на підприємницький рахунок єдинника

1 січня 2017

Якщо на ваш підприємницький розрахунковий рахунок помилково перерахували гроші, їх треба повернути. Оскільки для податкової все, що надходить на рахунок підприємця, є його доходом, таке повернення потрібно правильно оформити, щоб помилкове надходження не було визнано доходом єдинника, з якого треба сплатити податок.

Порядок повернення

Зарахування грошей не на той розрахунковий рахунок може статися через помилку банку або платника, який переплутав реквізити одержувача (п. 1.4 Інструкції № 22).

Підприємець, отримавши гроші на рахунок без підстав, зобов’язаний їх повернути (ст. 400 ЦКУ). Якщо не зробити цього добровільно, платник таких коштів може повернути їх через суд (ст. 526 ЦКУ) і зажадати компенсацію.

При помилковому зарахуванні грошей з вини банку він зобов’язаний повідомити одержувача про такий переказ і необхідність повернути гроші. Повернення треба провести протягом трьох робочих днів від дати отримання повідомлення банку (п. 2.36 Інструкції № 22).

Якщо не повернути гроші в триденний строк, банк має право вимагати, крім суми помилкового переказу, сплатити ще й пеню в розмірі 0,1% цієї суми за кожен день прострочення повернення починаючи з дати, коли гроші були зараховані на рахунок, до дня повернення включно. Пеня не може перевищувати 10% суми помилкового зарахування (пп. 32.3.1 ЗУ «Про платіжні системи»).

Виявивши помилкове зарахування самостійно за банківською випискою, ФОП може повернути гроші, повідомивши про це банк. І важливо, щоб таке повернення було оформлено документально. Підставою для повернення може слугувати, наприклад, лист від платника коштів із проханням повернути платіж або письмове пояснення від банку.

Визнання доходу

Помилкове зарахування грошей на підприємницький рахунок не входить у перелік надходжень, які не включаються в дохід платників ЄП (п. 292.11 ПКУ), що часто спричиняє суперечки з фіскальними органами.

Так, помилково зарахована сума може вплинути на обсяг доходу, який дозволяє ФОП перебувати в тій чи іншій групі єдиного податку, а також на суму оподатковуваного доходу для 3-ї групи. Тож важливо не зволікати з поверненням цих грошей і зробити його в тому самому звітному періоді, коли вони були зараховані.

ДФС стосовно віднесення до доходу помилково отриманих коштів на рахунок дотримується такої думки (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04):

  • якщо гроші зараховані та повернені в одному звітному періоді, вони не включаються в дохід єдинника. Але тільки за умови, що є письмове пояснення про помилкове зарахування грошей від банку чи платника цих коштів;

  • якщо повернення відбувається в наступному звітному періоді, то підприємець повинен спочатку включити помилково отриману суму в дохід. А в кварталі, коли відбулося повернення, скоригувати суму доходу, подавши уточнюючу декларацію. Знову ж таки, повернення має підтверджуватися відповідним документом.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

  2. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

  3. ЗУ «Про платіжні системи» — Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III.

  4. Інструкція № 22 — Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert