Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Сплата ЄП сільгосппідприємствами 4-ї групи

Сільгосппідприємства на 4-й групі сплачують єдиний податок залежно від розміру й типу земельних ділянок. Розраховується податкове зобов’язання на початку календарного року на весь поточний рік, але плата вноситься щокварталу. Згідно зі змінами до Податкового кодексу з 1 січня 2016 року діють нові ставки єдиного податку.

Об’єкт і база оподаткування

Об’єкт оподаткування для сільгосппідприємства 4-ї групи — площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) і земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у власності або орендовані.

Якщо договір оренди земельної ділянки не зареєстрували у встановленому законодавством порядку або взагалі не укладали, то площа такої ділянки не включається до об’єкту оподаткування ЄП (консультація в ЗІР, підкатегорія 108.02.02).

Базою оподаткування є (п. 2921.2 ПКУ):

 • для сільськогосподарських угідь — нормативна грошова оцінка 1 га таких угідь;

 • для земель водного фонду — нормативна грошова оцінка 1 га ріллі в АР Крим або в області.

База оподаткування = нормативна грошова оцінка 1 га × площа угідь або земель водного фонду.

Нормативну оцінку землі для розрахунку ЄП слід брати з урахуванням коефіцієнта індексації на 1 січня звітного року. Розраховує його Державне агентство земельних ресурсів. Кумулятивний коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель — 3,997 (з 1995 року станом на 1 січня 2015 року). У 2016 році база оподаткування для платників 4-ї групи буде розраховуватися із застосуванням коефіцієнта індексації, який було встановлено на 1 січня 2015 року (п. 5 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Інформацію щодо нормативної грошової оцінки можна дізнатися, отримавши витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок підприємства в центрі надання адміністративних послуг при місцевих держадміністраціях та органах місцевого самоврядування. Видають витяги безплатно протягом трьох робочих днів від дати подання заяви.

Зверніть увагу: витяг по земельній ділянці можна замовити он-лайн. Для цього потрібно зареєструватися на сайті Держгеокадастру і залишити запит через кадастрову карту. Коли витяг буде готовий, на електронну адресу вам надішлють повідомлення. Забрати документ можна буде в найближчому центрі надання адмінпослуг.

Ставка ЄП

Ставки єдиного податку встановлені законодавчо та застосовуються до нормативної грошової оцінки 1 га сільськогосподарських угідь або земель водного фонду. Вона залежить від категорії (типу) земель та їх розташування і встановлюється у відсотках від бази оподаткування (нормативної грошової оцінки) (п. 293.9 ПКУ):

 • 0,81% — для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім розташованих у гірських зонах (Постанова КМУ № 647) і на поліських територіях (Постанова КМУ № 2068), а також тих, що перебувають у власності або в оренді с/г товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті1);

 • 0,49% — для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях;

 • 0,49% — для багаторічних насаджень, крім розташованих у гірських зонах і на поліських територіях;

 • 0,16% — для багаторічних насаджень у гірських зонах і на поліських територіях;

 • 2,43% — для земель водного фонду;

 • 5,4% — для ріллі, сіножатей і пасовищ, які перебувають у власності або оренді у с/г товаровиробників, що спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті.

1 Вважається, що підприємство спеціалізується на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, якщо його дохід від реалізації такої продукції або продукції її переробки перевищує 2/3 доходу (66%) від реалізації всієї власновиробленої с/г продукції та продуктів її переробки.

Як сплачувати ЄП

Сума податкового зобов’язання по кожній ділянці розраховується станом на 1 січня поточного року. А сплачується ЄП раз на квартал від загальної суми податкового зобов’язання в розмірі:

 • 10% — у I кварталі;

 • 10% — у II кварталі;

 • 50% — у III кварталі;

 • 30% — у IV кварталі.

Строк сплати — протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (пп. 295.9.2 ПКУ). Сплачується ЄП на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки (пп. 295.9.8 ПКУ).

Штрафи

За несвоєчасну сплату єдиного податку, крім суми заборгованості, доведеться сплатити ще й штраф (п. 126.1 ПКУ):

 • 10% від суми боргу, якщо прострочили сплату менше ніж на 30 днів;

 • 20% від суми заборгованості, якщо строк прострочення понад 30 днів.

Крім того, якщо податківці в разі виїзної документальної перевірки сільгосппідприємства виявлять невідповідність вимогам ПКУ в поточному або попередніх податкових (звітних) періодах, за ці періоди йому буде нараховано:

 • податки і збори, від сплати яких с/г підприємство звільнялося як платник єдиного податку;

 • штрафи, передбачені гл. 11 р. II ПКУ.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI. 

 2. Постанова КМУ № 647 — постанова КМУ «​Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських»​ від 11.08.1995 № 647.

 3. Постанова КМУ № 2068 — постанова КМУ «Про визначення поліських територій України» від 25.12.1998 № 2068.

 4. Методика № 213 — Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджена постановою КМУ від 23.03.1995 № 213. 

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert