Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Групи єдиного податку: загальна характеристика

Якщо ви вирішили займатися бізнесом на спрощеній системі оподаткування та вже визначилися зі сферою діяльності, наступний крок — обрати відповідну групу єдиного податку.

Таких груп чотири, кожна має свої обмеження, переваги й недоліки.

На картинці — загальна інформація про групи єдиного податку:

1 Єдинники 1-ї та 2-ї груп, які здійснюють:

 • декілька видів діяльності, — застосовують максимальну ставку ЄП, установлену для таких видів діяльності;

 • діяльність на території декількох сільських, селищних або міських рад, — застосовують максимальну ставку ЄП, установлену для відповідної групи.

2 Стати платником податку на додану вартість можна як при поданні заяви про застосування спрощеної системи, так і в процесі госпдіяльності. Для цього подайте до податкової реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ. Платником ПДВ ви станете з початку кварталу, наступного за тим, в якому подали заяву.

3 Підприємці, які займаються виробництвом, постачанням і продажем ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, каміння, каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, не можуть бути платниками ПДВ и застосовують ставку ЄП 5%.

4 До загальної кількості найманих працівників підприємця-єдинника не входять особи, які знаходяться у відпустці по вагітності та пологах або по догляду за дитиною, а також мобілізовані працівники на час особливого періоду (пп. 291.4.1 ПКУ).

Не можуть стати єдинниками 1–3-ї груп (пп. 291.5 ПКУ):

 1. Нерезиденти — фізичні та юридичні особи.

 2. Юрособи, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам — неплатникам ЄП, 25% або більше.

 3. Представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юрособи — неплатника ЄП.

 4. Підприємці та юрособи, які мають податковий борг на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП (крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок форс-мажорних обставин).

1 Сільгосптоваровиробники 4-ї групи сплачують єдиний податок раз на квартал протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу, від загальної суми податкового зобов'язання в установленому розмірі.

Чим можуть займатися єдинники

Існує перелік видів діяльності, заборонених на єдиному податку, крім того, є обмеження на певні види діяльності для окремих груп.

На 1-й групі можна займатися виключно роздрібною торгівлею товарами з торгових місць на ринку та/або наданням побутових послуг населенню. Перелік послуг, які визначаються як побутові, зафіксовано в Податковому кодексі.

На 2-й групі займаються виробництвом та/або продажем товарів, діяльністю у сфері ресторанного господарства, наданням послуг, у т. ч. побутових, населенню та/або платникам ЄП.

Цю групу не можуть обрати підприємці, які:

 • надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінки нерухомого майна;

 • виробляють, поставляють, продають (реалізують) ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, каміння, каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Підприємці та юрособи 3-ї групи можуть виробляти і продавати товари, надавати послуги населенню й абсолютно всім суб'єктам оподаткування (платникам ЄП, підприємствам і підприємцям на загальній системі).

У юросіб — виробників сільгосптоварів 4-ї групи частина сільськогосподарського товаровиробництва за попередній звітний рік не повинна бути меншою 75%.

Єдинники 1-ї та 2-ї груп можуть отримувати дохід лише від тих видів діяльності, які вказали при реєстрації та внесли до реєстру платників ЄП. Якщо отримано дохід від видів діяльності, не вказаних у реєстрі єдинників, слід сплатити з нього податок за ставкою 15% і перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за податковим звітним періодом, у якому отримано дохід від таких видів діяльності (пп. 7 п. 298.2.3 ПКУ).

На 3-й групі єдиним наслідком отримання доходу від видів діяльності, не внесених до реєстру єдинників, є перехід на загальну систему з наступного кварталу. Втім, його можна уникнути, якщо подати заяву про застосування спрощеної системи для внесення нових видів діяльності разом із декларацією за період, в якому отримано дохід від такого виду діяльності.

Ведення обліку

Податкове законодавство зобов'язує єдинників вести облік своєї госпдіяльності:

 • підприємці 1-ї та 2-ї груп і  неплатники ПДВ 3-ї групи мають вести тільки облік доходів, вносячи суми отриманої виручки в книгу обліку доходів;

 • підприємці — платники ПДВ 3-ї групи ведуть облік доходів і витрат;

 • юрособи 3-ї групи ведуть спрощений бухоблік.

Використання РРО

Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють готівкові розрахунки, зобов'язані використовувати реєстратори розрахункових операцій.

РРО можуть не застосовувати всі підприємці — платники ЄП:

 • 1-ї групи без винятків;

 • 2-ї та 3-ї груп незалежно від обраного виду діяльності, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 млн гривень.

У разі перевищення в календарному році граничного обсягу доходу (1 млн гривень) застосування РРО є обов'язковим і починається з початку кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.​

Виняток — підприємці — платники єдиного податку 2-ї та 3-ї груп, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом. При розрахунках готівкою вони зобов'язані застосовувати РРО.

Зверніть увагу: в 2017 році зобов'язані використовувати касові апарати і підприємці, які продають технічно складні товари, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню). Але це зобов'язання виникне тільки після затвердження Кабміном переліку таких товарів. Це має статися до 31.03.2017. А до цього моменту не будуть застосовувати штрафи за невикористання РРО в разі продажу технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту.

Підвищена ставка ЄП

Підвищеною ставкою єдиного податку обкладається дохід, отриманий платниками 1–3-ї груп:

 • від видів діяльності, не передбачених для 1-ї та 2-ї груп;

 • від видів діяльності, не внесених до реєстру платників ЄП (стосується 1-ї та 2-ї груп);

 • від видів діяльності, заборонених на спрощеній системі;

 • при застосуванні негрошових форм розрахунку (бартер, взаємозалік тощо);

 • понад установлений рівень річного доходу для конкретної групи.

Отримання такого доходу — порушення правил роботи на спрощеній системі оподаткування і веде до анулювання реєстрації єдинника. Потрібно в добровільному порядку подати в фіскальну службу заяву про перехід на ЗС (пп. 298.2.3 ПКУ):

Вид порушення

Група ЄП

Строк переходу на загальну систему

Здійснення заборонених на ЄП видів діяльності

1—3-я

З наступного кварталу

Невідповідність вимогам організаційно-правових форм господарювання

Застосування негрошових розрахунків

Наявність податкового боргу на кожне перше число місяця два квартали поспіль

Усі групи

З останнього дня другого з двох послідовних кварталів

Здійснення видів діяльності, не внесених у реєстр платників ЄП

1–3-я

З наступного кварталу

Перевищення чисельності найманих працівників

Перевищення допустимого рівня доходу

1–3-я

З наступного кварталу (з 1–2-ї груп можна перейти на «старшу»)

Здійснення видів діяльності, не передбачених для групи 

1–2-а

З наступного кварталу

Якщо суб'єкт госпдіяльності порушив умови перебування на спрощеній системі, але не перейшов на загальу систему добровільно, статусу єдинника його буде позбавлено в примусовому порядку. У разі, якщо податківці виявлять порушення під час планової перевірки, реєстрацію єдинника анулюють з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому воно допущено (п. 299.10 ПКУ).

Повернутися на ЄП можна буде тільки після чотирьох послідовних кварталів (п. 299.11 ПКУ).

ЄСВ

Фізособи-підприємці на ЄП зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ «за себе»). Ставка внеску — 22%. База нарахування для 1-ї групи — не менш ніж 0,5 мінімальної зарплати, а для 2-ї та 3-ї груп — не менше за мінімальну зарплату, та не більше суми 25 мінімальних зарплат. ЄСВ нараховується щомісяця, але сплачувати його можна раз на квартал. Від сплати ЄСВ звільнено підприємців — пенсіонерів за віком та інвалідів.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

https://youtu.be/mISAwZGONMk

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert