Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Ставки та сплата єдиного податку

Єдиний податок сплачують фізичні та юридичні особи, які вибрали спрощену систему оподаткування. Ставка єдиного податку, періодичність та умови його сплати залежать від групи  ЄП. Рахунок для сплати можна дізнатися на сайті Державної фіскальної служби або уточнити в своїй податковій.

1–2-а групи

Підприємці на цих групах сплачують фіксовану суму ЄП, яка залишається незмінною протягом усього року та становить:

 • до 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року, — для єдинників 1-ї групи. ЄП в 2017 році — 160 гривень.

 • до 20% від мінімальної зарплати — для 2-ї групи. У 2017 році це 640 гривень.

Ставки ЄП установлюють сільські, селищні й міські ради залежно від виду господарської діяльності.

Періодичність сплати — раз на місяць, авансом, не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця (п. 295.1​  ПКУ). Якщо останній день сплати припадає на вихідний, то останнім днем строку вважається робочий день, що йому передує.

Сплатити податок можна одразу за весь звітний період, але не більше ніж до кінця поточного календарного року.

Якщо ЄП ви сплатили невчасно або взагалі не сплатили, крім суми заборгованості, доведеться заплатити штраф — 50% від ставки єдиного податку (п. 122.1 ПКУ) та пеню з розрахунку 120% (100% — якщо самостійно виправляєте помилку) річних облікової ставки  НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу (недоплата і штраф) або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин більша, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (пп. 129.1.1 ПКУ).

Якщо борг не погашається два квартали поспіль, єдинник зобов’язаний перейти на загальну систему.

Щомісячний платіж з єдиного податку потрібно вносити, навіть коли ви не отримуєте доходу від підприємницької діяльності.

Підприємці 1-ї групи та єдинники 2-ї групи, які не мають найманих працівників, на один календарний місяць за рік звільняються від сплати ЄП:

 • на період відпустки. Потрібно подати написану в довільній формі заяву про щорічну відпустку на ім’я начальника фіскальної служби, вказавши в ній дати перебування у відпустці. Якщо її тривалість менше календарного місяця, то підстав для звільнення від сплати ЄП на один календарний місяць немає (консультація в  ЗІР, підкатегорія 107.12);

 • на період хвороби, якщо вона триває 30 і більше календарних днів і підтверджена копією листка непрацездатності (п. 295.5 ПКУ). Одразу ж після закриття лікарняного слід подати в податкову заяву та копію листка непрацездатності (пп. 298.3.2 ПКУ).

Під час відпустки або хвороби у підприємця не повинно бути надходжень. Якщо ви отримуєте дохід, значить, фактично діяльність ведеться і про жодне звільнення від сплати податку не може бути й мови.

Виняток — отримання передоплати чи оплати за раніше проданий товар (надані послуги). Ці кошти слід показати в книзі обліку доходів.

У разі закриття  ФОП єдиний податок нараховується до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому податкова отримала від держреєстратора повідомлення про реєстрацію припинення діяльності (п. 295.8 ПКУ).

Щоб сплачувати податки вчасно і на правильні реквізити, ви можете скористатися сервісом «Смарт Бухгалтерія». Система нагадає, коли настав час платити єдиний податок, обчислить суму до сплати. Можна сформувати платіжку з актуальними реквізитами отримувача платежу.

3-я група

Підприємці та юрособи на 3-й групі сплачують ставку ЄП від доходу, отриманого від господарської діяльності:

 • 3% від доходу — за умови сплати податку на додану вартість;

 • 5% від доходу — якщо  ПДВ включено до складу ЄП.

Періодичність сплати — раз на квартал, протягом 10 днів після граничного строку подання звітної декларації. Оскільки строк подання декларації — 40 днів після закінчення звітного кварталу, строк сплати ЄП становить 50 днів після закінчення календарного кварталу. Якщо останній день сплати припадає на вихідний, він переноситься на робочий день, що йому передує.

Зверніть увагу, якщо останній день подання декларації припав на вихідний, він переноситься на наступний за ним робочий день. Тому 10-денний період для сплати єдиного податку слід розраховувати від фактично останнього дня подання звітності (консультація в ЗІР, підкатегорія 135.04).

Якщо доходу від госпдіяльності не отримуєте, єдиний податок сплачувати не потрібно.

За несвоєчасну сплату ЄП, крім суми заборгованості, доведеться заплатити штраф. Його розмір залежить від строку затримки платежу (п. 126.1 ПКУ):

 • менше 30 днів — 10% від суми боргу з ЄП;

 • більше 30 днів — 20% від суми заборгованості.

Крім того, підприємцю, який вчасно не сплатив ЄП, треба сплатити пеню. З 01.09.2015 набули чинності зміни до ПКУ, за якими нарахування пені починається після закінчення 90 днів, що настають за останнім днем строку сплати ЄП. До цієї дати пеня нараховувалася від першого робочого дня, наступного за останнім днем строку сплати ЄП (пп. 129.1.1 ПКУ).​

Підвищена ставка ЄП

Підвищеною ставкою єдиного податку обкладається:

Підвищена ставка у підприємців становить 15%, у юросіб — подвійний розмір звичайних ставок:

 • 6% від доходу — для платників ПДВ;

 • 10% від доходу — для неплатників ПДВ.

У фізосіб-підприємців на 3-й групі дохід від незареєстрованих видів діяльності оподатковується не ЄП, а податком на доходи фізосіб за ставкою 18% (п. 177.6 ПКУ).

Водночас платники ЄП при здійсненні видів діяльності, не зазначених у реєстрі єдинників, мають перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за звітним періодом, у якому провадили такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert