Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Як підприємці-єдинники сплачують ЄСВ

Ви читаєте неактуальну версію статті. Перейти до актуальної

Єдиний соціальний внесок сплачують усі підприємці. Навіть якщо ви не провадите діяльності й не отримуєте доходу, внесок платити потрібно. Не сплачують  ЄСВ лише підприємці — інваліди та пенсіонери за віком.

Розмір ЄСВ

В обов'язковому порядку ви повинні сплачувати єдиний соціальний внесок за основною ставкою 22%. Суму, з якої обчислюється ЄСВ (базу нарахування), ви можете визначити самостійно, але вона повинна бути:

  • для ФОП 1-ї групи — не менш як 0,5 мінімальної заробітної плати, що діє на початок року. У 2017 році 0,5 мінімалки дорівнює 1600 гривень (у 2016-му підприємці всіх груп розраховували ЄСВ від мінімальної зарплати, що діє на момент сплати внеску). До страхового стажу періоди, за які сплачуєте ЄСВ, будуть зараховано пропорційно сплаченому внеску. Якщо сплатите ЄСВ від 0,5 мінзарплати, до страхового стажу буде зараховано половину місяця, від 2/3 мінімалки — зарахується орієнтовно 22–23 дні.

  • для 2-ї та 3-ї груп — не менше мінімальної зарплати, що діє на 1 січня поточного року (3200 гривень). Таким чином, ЄСВ = 3200 грн × 22% = 704 грн/міс. Розмір ЄСВ за I квартал 2017 року — 2112 гривень.

База нарахування не повинна бути більшою за суму 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що діють на період сплати ЄСВ.

Підприємці — пенсіонери за віком та інваліди, які отримують пенсію чи соціальну допомогу, звільнені від сплати внеску (ч. 4 ст. 4  ЗУ «Про ЄСВ»). Звільнення поширюється і на пенсіонерів за пільговою пенсією — зі зменшенням віку за «гарячим» стажем і чорнобильців (лист ДФС № 43). Підприємець, який отримав цей статус, набуває право не сплачувати внесок з наступного місяця після подання відповідної заяви у фіскальну службу.

Пенсіонери за вислугою років від сплати ЄСВ не звільняються.

Періодичність і строки сплати

Єдиний соціальний внесок нараховується щомісяця, періодичність сплати — раз на квартал. Оплата вноситься до 19-го числа (включно) місяця, наступного за звітним кварталом, за який сплачують внесок (консультація в  ЗІР, підкатегорія 301.04.02), тобто 19 квітня, 19 липня, 19 жовтня і 19 січня.

Якщо останній день сплати внеску вихідний, його можна сплатити наступного за ним робочого дня.

Звітність за сплаченими сумами ЄСВ подається раз на рік — до 10 лютого року, наступного за звітним.

Підприємець не звільняється від сплати внеску за місяці, в яких не провадив господарської діяльності, не отримував доходу, був на лікарняному чи у відпустці.

Якщо підприємцем ви зареєструвалися наприкінці або в середині місяця, ЄСВ все одно доведеться сплатити за повний місяць. Пропорційного розрахунку для випадку, коли державна реєстрація відбулася в середині місяця, не передбачено.

Способи сплати

Сплатити внесок можна готівкою через касу банку, а також із підприємницького чи особистого карткового рахунку, вказавши призначення платежу, найменування й реквізити одержувача.

У системі «Смарт» можна сформувати квитанцію на сплату єдиного соціального внеску, реквізити отримувача оплати заповняться автоматично відповідно до вашої ставки внеску.

Штрафи

За несплату або невчасну сплату ЄСВ доведеться сплатити:

  • суму недоплати за ЄСВ;

  • штраф у розмірі 20% несплачених або невчасно сплачених сум ЄСВ;

  • пеню в розмірі 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

  2. Лист ДФС № 43 — лист ГУ ДФС у Рівненській області від 16.03.2016 № 43/14з/17-00-13-03-04.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert