Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Держреєстрація юридичної особи

Зареєструвати юридичну особу складніше, ніж підприємця. На прикладі однієї з найпоширеніших організаційно-правових форм юрособи — товариства з обмеженою відповідальністю ми розповімо, як виглядає ця процедура.

Підготовка

Перш ніж іти реєструвати ТОВ, слід визначитися за такими пунктами:

 1. Найменування підприємства — включає організаційно-правову форму юрособи й саму назву (наприклад, ТОВ «Іскра»). Воно не повинно повторювати назви вже зареєстрованих юросіб. Написання найменування — обов’язково державною мовою, додатково англійською (якщо передбачено) (Наказ Мін'юсту № 368/5).

 2. Місцезнаходження юрособи — фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого здійснюється щоденне керування її діяльністю (переважно знаходиться керівництво), управління та облік.

 3. Розмір статутного капіталу (законодавством не передбачено мінімальне обмеження).

 4. Розподіл часток між учасниками (якщо їх декілька).

 5. Кандидатура директора.

 6. Види діяльності, якими підприємство займатиметься, згідно з кодами КВЕД-2010 (якщо плануєте працювати на спрощеній системі, зверніть увагу, що є заборонені на єдиному податку види діяльності).

 7. Система оподаткування.

Місце проведення держреєстрації

Державну реєстрацію юридичних осіб проводять:

 • виконкоми місцевих рад, які прийняли рішення про проведення держреєстрації (крім адміністрацій міст обласного значення);

 • нотаріуси;

 • акредитовані суб’єкти (держоргани, які мають акредитацію Мін’юсту).

Документи в паперовому вигляді подають держреєстратору в межах області, де перебуває юрособа, а якщо адреса київська — в межах Києва. В електронній формі документи можна надіслати будь-якому держреєстраторові по всій Україні.

Подання документів

Документи на реєстрацію підприємства держреєстратору подає засновник чи уповноважена особа.

Перелік обов’язкових документів:

 1. Заява про державну реєстрацію створення юридичної особи (Форма 1), підписана заявником (приклад заповнення). Якщо її надсилають поштовим відправленням, підпис потрібно нотаріально засвідчити.

  Одночасно можна подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Держреєстратор передасть її скан-копію до фіскального органу разом із відомостями із заяви про держреєстрацію (пп. 298.1.1 ПКУ). Також можна додати заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ.

 2. Установчий документ юрособи (рішення про утворення, засновницький договір, статут або положення), прошитий, пронумерований і підписаний засновниками (учасниками) або уповноваженими особами. Статут не подається при створенні юрособи на підставі модельного статуту, затвердженого Постановою Кабміну № 1182.

Додатково можуть знадобитися такі документи:

 1. Довіреність або доручення (оригінал чи нотаріально засвідчена копія), якщо документи подає представник.

 2. Документ про підтвердження реєстрації іноземної особи в країні її місцезнаходження (зокрема, витяг із торговельного, банківського або судового реєстру, перекладений на українську, із засвідченням вірності перекладу або підпису перекладача), якщо засновник — іноземна юрособа.

 3. Передавальний акт — для створення юридичної особи в результаті перетворення, злиття чи приєднання.

 4. Розподільчий баланс — для створення ЮО в результаті поділу.

 5. Документи для держреєстрації змін до відомостей про юрособу, що містяться в ЄДР, — при створенні юрособи в результаті виділу.

 6. Для держреєстрації переходу на діяльність на підставі модельного статуту або, навпаки, з модельного на власний:

 • заява про державну реєстрацію переходу з модельного статуту на власний установчий документ або навпаки;

 • рішення уповноваженого органу управління юрособи про перехід на діяльність на підставі модельного/власного статуту, оригінал або нотаріально засвідчена копія;

 • установчий документ юрособи — при переході на діяльність на підставі модельного статуту.

Адміністративний збір при поданні документів сплачувати не потрібно.

Документи в паперовій формі приймають за описом, його примірник видають заявнику з відміткою про дату отримання та кодом доступу в той самий спосіб, яким документи подавали, — на руки уповноваженій особі або поштою.

Підстави для зупинення розгляду документів

Розгляд документів, поданих для держреєстрації, можуть зупинити з таких причин:

 • документи або відомості подані не в повному обсязі;

 • документи не відповідають вимогам ЗУ «Про держреєстрацію»;

 • дані в заяві про держреєстрацію не збігаються з відомостями у поданих документах або в єдиному держреєстрі;

 • відомості в поданих документах різняться з відомостями в держреєстрі;

 • РНОКПП або серія та номер паспорта не відповідають відомостям, які держреєстратор отримав від податкової.

З інших підстав не розглядати документи не мають права.

Розгляд документів зупиняють протягом 24 годин після їх надходження, на 15 календарних днів. Про це повідомляють на порталі електронних сервісів і листом на електронну пошту заявника та вказують підстави, з яких зупинили процедуру. Юрособі потрібно подати документи, необхідні для усунення цих підстав, щоб розгляд поновили протягом 15 днів.

Відмова в реєстрації

Держреєстратор може відмовити в реєстрації юрособи на таких підставах:

 • документи подала особа, яка не має на це повноважень;

 • у ЄДР є відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

 • не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

 • документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

 • порушено встановлений законом порядок створення ЮО;

 • найменування юрособи не відповідає вимогам закону;

 • є рішення про припинення в результаті ліквідації юридичної особи — засновника (учасника) створюваної юрособи.

Інших підстав для відмови в державній реєстрації немає.

Відмова здійснюється протягом 24 годин після надходження документів. Повідомлення про неї разом із рішенням держреєстратора розміщуються на порталі електронних сервісів у день відмови. Таке повідомлення повинно містити: виключний перелік підстав, з яких відмовлено в реєстрації; посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства; зазначення, що саме порушено при оформленні та поданні документів та який саме пункт чи стаття документа заявника не відповідає нормам законодавства (п. 12 розд. ІІ Порядку № 359/5).

Усі документи, подані для держреєстрації, крім документа про сплату адміністративного збору (для реєстраційних дій, що потребують його сплати), видають або надсилають поштовим відправленням заявнику не пізніше наступного робочого дня від дня, коли він подав заяву про їх повернення.

Можна повторно подати документи після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації.

Строки держреєстрації

Документи на держреєстрацію розглядають протягом 24 годин після їх надходження, крім вихідних і святкових днів.

Якщо немає підстав для зупинення розгляду документів чи відмови в реєстрації, держреєстратор реєструє юрособу — вносить запис до єдиного держреєстру та формує виписку з нього, яка розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.

У день реєстрації юрособи держреєстратор передає її дані до органів статистики, ДФС і Пенсійного фонду.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. ЗУ «Про держреєстрацію» — Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.

 3. ЗУ № 835 — Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 № 835-VIII.

 4. Порядок № 359/5 — Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затверджений наказом Мін'юсту від 09.02.2016 № 359/5.

 5. Наказ Мін'юсту № 368/5 — наказ Мін’юсту «Про затвердження Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу» від 05.03.2012 № 368/5.

 6. Постанова Кабміну № 1182 — постанова Кабміну «Про затвердження модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю» від 16.11.2011 № 1182

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert