Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Заповнення і подання повідомлення 20-ОПП

20 березня 2017

Підприємці та юрособи зобов’язані подавати в податкову повідомлення за формою 20-ОПП щоразу, коли у них з’являється майно, яке вони використовують у господарській діяльності, або коли відбуваються зміни з тим, що вони вже мають. Це стосується нерухомості, обладнання, автотранспорту тощо. Форма подається до податкової за основним місцем обліку, а якщо цього не зробити, платника можуть оштрафувати.

В яких випадках подають

Підприємці та юрособи зобов’язані інформувати податкову за основним місцем обліку про всі свої об’єкти оподаткування (п. 8.1 розд. VIII Порядку обліку платників податків). Об’єкти оподаткування — це будь-яке майно та дії, у зв’язку з якими у СПД виникає обов’язок зі сплати податків: оренда чи придбання офісного приміщення або магазину, обладнання, транспорту тощо.

Так, об’єкт оподаткування у підприємця з’являється, коли він переобладнав своє авто в мобільну кав’ярню та починає торгувати з неї гарячою кавою; прибудував літню терасу до свого кафе; орендував, купив або переобладнав власне приміщення під спортзал, пекарню, ательє.

Повідомляти податкову треба у випадках, коли об’єкт оподаткування:

 • з’являється;

 • змінюється (стає інакшим його тип, найменування, місцезнаходження, стан або вид права на нього);

 • втрачається (стає непридатним до використання, повертається власнику, продається та ін.).

Для подання цієї інформації використовують форму 20-ОПП — Повідомлення про об’єкти оподаткування або об'єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність. При цьому слід пам’ятати правила:

 • подавати форму зобов’язані всі платники податків, як юрособи, так і підприємці, в разі якщо у них вже є об’єкти оподаткування, виникають нові чи змінюються відомості про них;

 • у формі відображають усі об’єкти — орендовані, ті, що перебувають у власності, в користуванні тощо;

 • коли вперше подають повідомлення, в ньому показують усі об’єкти оподаткування, а надалі — лише нові й ті, з якими відбулися зміни.

Зверніть увагу: якщо у вас є об’єкти оподаткування деінде, окрім основного місця обліку, — рухоме чи нерухоме майно, об'єкти, пов’язані зі здійсненням діяльності, відокремлені підрозділи юрособи тощо, — за їх адресами ви теж маєте стати на облік, це будуть неосновні місця обліку. (п. 63.3​ ПКУ).

Для цього треба протягом 10 робочих днів після появи об’єкта/реєстрації майна подати заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 17-ОПП до податкової на вибір:

 • за неосновним місцем обліку — в заяві в розділі 3 вказати інспекцію, куди подаєте документ, і адміністративно-територіальні одиниці, в яких перебуває ваш об’єкт і які обслуговує ця інспекція;

 • за вашим основним місцем обліку — тоді в розділі 3 можна вказати всі податкові, в яких ви бажаєте стати на облік за неосновним місцем, і по кожній зазначити адміністративно-територіальні одиниці, де перебувають ваші об’єкти оподаткування.

Також стати на облік за неосновним місцем можна на підставі форми 20-ОПП, поданої до податкової за основним місцем обліку. В повідомленні треба вказати об’єкти, через які стаєте на облік, зокрема і їхні адреси, та поставити позначку в графі 11.  

Форму 20-ОПП в усіх випадках слід подавати тільки за основним місцем обліку.

Строки і способи подання

Подається повідомлення упродовж 10 календарних днів після реєстрації, створення/відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку обліку платників податків), тобто дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об’єктом (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.11).

Якщо відбулися зміни з об’єктами, зазначеними в раніше поданому повідомленні, слід також протягом 10 днів надати форму з новими даними.

Звіт 20-ОПП можна здати в паперовому варіанті — особисто чи поштою, а також надіслати в електронному вигляді, якщо є договір із податковою про визнання електронних документів, укласти його можна он-лайн із сервісу «Смарт Бухгалтерія».

Заповнення

У полі 1 повідомлення 20-ОПП зазначте назву податкової за основним місцем реєстрації, куди його подаєте.

До поля 2 вноситься інформація про платника:

 • РНОКПП підприємця (серія та номер паспорта, якщо відмовився від реєстраційного номера) чи код ЄДРПОУ юрособи;

 • прізвище, ім’я, по батькові самозайнятої особи/ФОП або найменування юрособи.

Поле 3 — для зазначення даних про об’єкти оподаткування. Розглянемо кожен параметр таблиці.

«№ з/п» — номер об’єкта за порядком.

«Код ознаки надання інформації» — число з таблиці, розташованої на 2-й сторінці форми, в пам’ятці для заповнення розділу 3. Коди мають такі значення:

 • «1» — з'явився новий об'єкт або інформацію подаєте вперше, тоді вказуєте всі наявні об’єкти з цим кодом;

 • «3» — змінилися відомості про існуючий об’єкт: став інакшим його тип, найменування, адреса, вид права власності або стан. У таблицю заносяться оновлені дані про нього;

 • «6» — об'єкт закрився. 

«Тип об’єкта оподаткування» — вказується тип за довідником типів об’єктів ДФС. Поле має цифрове значення. Якщо не знайшли такого, що вам підходить, можна присвоїть ім’я самостійно (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.11).

«Найменування об’єкта оподаткування» — заповнюють, якщо об’єкт має найменування. Об’єкти однакового типу, розташовані за однією адресою, відображають окремо, з інвентарним номером або унікальною назвою в цьому полі.

«Ідентифікатор об’єкта оподаткування» — 8-значне число, в якому перші три цифри — код типу об’єкта оподаткування з попередньої графи (якщо код із довідника має одну чи дві цифри, додаються нулі на початку), а п’ять наступних цифр — номер, який ви самі маєте присвоїти вашому об’єкту. Наприклад, ательє пошиву (код за довідником — 58, за вашим внутрішнім ідентифікатором — скажімо, 12345) матиме таке значення цієї графи: 05812345.

«Адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування» — вказується код за Класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою та область, район, населений пункт, де перебуває об’єкт. Якщо повідомляєте про зміну адреси, вказувати треба нові дані.

«Місцезнаходження об’єкта оподаткування» — адреса, за якою розташований або працює об’єкт, або ж місце реєстрації СПД.

«Стан об'єкта оподаткування» — тут треба вказати стан об’єкта на момент подання форми:  будується/готується до введення в експлуатацію; експлуатується; тимчасово не експлуатується; здається в оренду; орендується; непридатний до експлуатації; об'єкт відчужений/повернутий власнику; зміна призначення/перепрофілювання.

«Вид права на об’єкт» на момент заповнення форми: право власності; право володіння; право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування; право довгострокового користування або оренди; право короткострокового користування, оренди або найму; іпотека; довірче управління майном.

Якщо змінюється тип об’єкта, місцезнаходження (в т. ч. через зміну адміністративного району чи перейменування вулиці), найменування, стан або вид права, то в повідомленні відображають нові дані.

При зміні призначення або перепрофілюванні об’єкта в одному рядку відображають закриття об’єкта, в якого змінилося призначення (код «6»), а в іншому рядку — нові дані щодо зміненого об’єкта з кодом «1».

Наприклад, у підприємця є об’єкт із типом «магазин», який він перепрофілював у манікюрний салон. У формі 20-ОПП йому потрібно:

 • в одному рядку вказати об’єкт із типом «магазин» із кодом ознаки надання інформації «6»;

 • в іншому рядку — об'єкт із типом «манікюрний салон», код ознаки «1».

Заповнювати слід тільки першу сторінку форми. Друга — пам’ятка для заповнення розділу 3, до податкової не подається. 

Штрафи

ДФС роз'яснила (консультація в ЗІР, підкатегорія 119.12), що за неподання повідомлення за формою 20-ОПП передбачено відповідальність, як за несвоєчасне подання документів для взяття на облік, несвоєчасне повідомлення про зміни в реєстраційних даних, адресі, а також за подання помилкових чи неповних даних передбачено штрафні санкції (ст. 117 ПКУ):

 • 170 гривень — для ФОП і самозайнятих осіб;

 • 510 гривень — для юросіб та їх підрозділів.

Якщо не усунути ці порушення або допустити їх повторно, штрафи подвоюються: 340 і 1020 гривень відповідно.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. Порядок обліку платників податків — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert