Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Відображення сум відпускних у звіті Д4

18 жовтня 2016

Суми відпускних відображають у звіті з ЄСВ. Однак відпустка не завжди припадає на один місяць. Якщо дні відпустки відносяться до двох різних місяців, працівнику можуть нараховувати так звані перехідні відпускні або виплати за поточні та майбутні періоди.

Коли відображати

У формі Д4 відпускні, в тому числі перехідні, повинні відображатися в місяці їх нарахування — місяці, в якому працівник іде у відпустку, але в окремих рядках за місяці, за які вони нараховані.

Суми нарахувань за час відпусток розподіляються пропорційно до часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

Порядок відображення

Відпускні відображають у таблицях 1 і 6 звіту Д4.

Виплати за невідпрацьований час, до яких відносяться відпускні, входять до складу додаткової зарплати (пп. 2.2.12 Інструкції № 5). Тому в таблиці 1 вони відображаються в складі зарплати в рядках 1.1 і 2.1. А суми нарахувань ЄСВ на цю суму — в рядку 3.1.

У таблиці 6 звіту Д4 для відпускних передбачено код типу нарахувань «10». Вони відображаються окремим рядком (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

Якщо відображають перехідні відпускні, то їх вказують в окремих рядках за кожен календарний місяць відпустки в сумі, що припадає на дні відпустки конкретного місяця, зазначеного в графі «11» (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

Наприклад, якщо працівнику в червні нараховано зарплату та відпускні, частина яких припадає на червень, а частина — на липень, то їх у таблиці 6 треба відобразити різними рядками: в одному — зарплата за червень, у другому — відпускні за червень, у третьому — відпускні за липень.

Відображення відпускних у таблиці 6

У графі «10» вказують код типу нарахувань «10».

У графі «11» — період, за який нараховано відпускні (місяць, рік).

Графи «13» і «14» не заповнюють (графу «14» заповнюють у рядку із зарплатою (доходом), де вказують кількість календарних днів відпустки без збереження зарплати відповідно до ст.ст. 25–26 ЗУ «Про відпустки»).

Графу «15» заповнюють, якщо працівнику нарахували зарплату та відпускні. А також якщо він перебував у відпустці повний звітний місяць і відпускні були виплачені йому заздалегідь у попередньому звітному періоді. У такому разі у звіті за місяць перебування у відпустці в графах із сумами («17»–«21») проставляють нулі, бо нарахування провели та відобразили в попередньому періоді.

Графа «16» не заповнюється.

У графі «17» вказують суму відпускних за звітний місяць без обмеження максимальною величиною бази для нарахування ЄСВ (25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб). 

У графі «18» зазначають суму відпускних у межах максимальної величини бази для нарахування ЄСВ. Оскільки відпускні входять у структуру зарплати, то при визначенні граничного розміру доходу, з якого утримується та на який нараховується ЄСВ, вони враховуються в першу чергу. Для перехідних відпускних максимальну величину доходу для нарахування ЄСВ застосовують окремо за кожен місяць (пп. 2 п. 3 розд. IV Інструкції № 449).

Якщо в одному місяці нараховано зарплату і відпускні та при цьому сума зарплати за відпрацьовані дні перевищує граничний розмір доходу, на який нараховується ЄСВ, тоді графи по двох рядках заповнюють так:

  • у графі «17» — фактичні суми нарахувань зарплати (один рядок) і відпускних (інший рядок);

  • у графі «18» — у рядку відпускних повторюють показник графи «17», а в рядку зарплати вказують суму, що дорівнює: максимальна база для нарахування ЄСВ мінус сума графи «17» рядка відпускних.

Отже, сума двох рядків графи «18» повинна дорівнювати граничному розміру доходу, на який нараховується та з якого утримується ЄСВ.

Наприклад, у червні нараховано оклад за 17 робочих днів 35 000,00 гривень і за 7 днів відпустки 3 500,00 гривень, роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22%. Як заповнити таблицю 6 звіту Д4, показано на прикладі.

Графа «19» не заповнюється. Але якщо сума зарплати і відпускних, які припадають на поточний місяць, менше за встановлену в цьому місяці мінімальну зарплату, потрібно обчислювати нарахований ЄСВ з установленої на цей місяць мінімальної зарплати і заповнювати графу «19». Аналогічно, якщо ми нараховуємо та виплачуємо відпускні за весь наступний місяць і їх сума менша за мінімальну зарплату, встановлену на місяць, за який проводиться нарахування, то у звіті за місяць, у якому нараховано та виплачено ці відпускні, у графі «19» потрібно вказати додаткову базу нарахування ЄСВ (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04.01).

Наприклад, за червень нараховано зарплату за відпрацьовані дні 950,00 гривень і відпускні 500,00 гривень, також за весь липень нараховано відпускні в сумі 1100,00 гривень. Роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22%. Заповнення таблиці 6 звіту Д4 див. у прикладі.

Графу «20» заповнюють тільки в разі виправлення помилок у сумі ЄСВ за минулі періоди.

У графі «21» відображають суму ЄСВ, нараховану на відпускні.

Приклад

Працівник Костенко Петро Петрович іде в щорічну відпустку на 24 календарних дні з 27.06.2016 по 21.07.2016. За червень йому нараховано зарплату в розмірі 4 000 гривень і відпускні: за 3 дні червня — 1 500 гривень, за 21 день липня — 1 800 гривень. Роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22%.

Приклад заповнення таблиці 6 звіту Д4 за червень 2016 року.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ЗУ «Про відпустки» — Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

  2. Порядок №435 —Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від14.04.2015  № 435.

  3. Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

  4. Інструкція № 449 — Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert