Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Використання власної нерухомості в госпдіяльності

27 липня 2016

Підприємці мають право використовувати в госпдіяльності своє майно (ст. 320 ЦКУ), у тому числі нерухомість, в якій живуть (прописані). Єдиний виняток — у житлових будинках і приміщеннях заборонено здійснювати діяльність промислового характеру (ст. 6 ЖКУ).

Разом із тим житлове приміщення призначене для проживання, і якщо змінюється його функціональне призначення, найчастіше слід перевести його в нежитловий фонд. Це робити необов'язково, якщо плануєте здійснювати діяльність, яка не потребує ліцензії та не призведе до порушення умов спільного проживання в багатоквартирному житловому будинку. Якщо ж це ліцензовані види діяльності (наприклад, ветеринарна практика чи торгівля фармацевтичними препаратами) або діяльність, яку неможливо здійснювати в житловому приміщенні, потрібно перевести приміщення в нежитлове.

Обмеження

Приватний житловий будинок можливо вивести з житлового фонду частково, а квартиру в багатоповерховому будинку можна перевести в нежитловий фонд тільки повністю. При цьому потрібно виконати такі умови:

 • приміщення розташоване на 1-му поверсі (цокольний поверх, підвал або напівпідвал) чи вище 1-го, якщо під ним вже є приміщення нежитлового фонду;

 • можна облаштувати окремий вхід, ізольований від житлової частини будинку;

 • у квартирі немає зареєстрованих (прописаних) осіб.

Не можна перевести в нежитловий фонд квартиру чи житловий будинок, якщо він:

 • старий, у аварійному стані, на реконструкції, підлягає знесенню тощо;

 • перебуває під арештом, у заставі тощо;

 • є частиною житлового приміщення (для багатоквартирних житлових будинків);

 • належить до пам'яток архітектури.

У різних населених пунктах список умов може відрізнятися, все залежить від вимог місцевих органів самоврядування.

Порядок переведення житлового приміщення в нежитловий фонд

Процедура переведення складається з кількох етапів. Спочатку треба подати заяву про переведення приміщення в нежитловий фонд разом із пакетом документів до місцевого виконкому, а у великих містах — до міського центру надання адміністративних послуг.

Процедура в різних населених пунктах може відрізнятися: органи місцевого самоврядування прописують у нормативно-правових актах свої особливості.

До переліку документів, як правило, входять:

 • нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують право власності на приміщення (повинні бути перелічені всі співвласники, в тому числі неповнолітні);

 • технічний висновок про можливість переведення житлового приміщення в нежитлове, техпаспорт на будинок або квартиру;

 • довідка з ЖКГ, ОСББ чи кооперативу про те, що в будинку чи квартирі ніхто не зареєстрований і не проживає. Також можуть вимагати довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (для підтвердження того, що в ньому ніхто не прописаний) і аналогічну форму за місцем реєстрації підприємця.

Вам можуть відмовити в переведенні житлового приміщення у багатоквартирному будинку в нежитловий фонд, якщо:

 • використання приміщення може призвести до забруднення території чи повітря житлової забудови;

 • діяльність, яку плануєте провадити, може спричинити перевищення рівня вібрації, шуму, випромінювання;

 • плануєте організувати пункти побутового обслуговування населення, в яких використовуються легкозаймисті та вибухонебезпечні речовини;

 • приміщення перепрофілюється під громадський туалет, пункт прийому склотари чи бюро ритуальних послуг.

Після розгляду заяви та документів, якщо всі дані достовірні й дотримано вимог законодавства, уповноважений орган видає рішення та описує подальші дії для заявника.

Наступні кроки — провести технічну експертизу, отримати погодження від органів містобудування та архітектури, пожежної та санітарної служб та згоду від мешканців будинку.

Коли всі погодження отримали, уповноважений орган виносить рішення про переведення житлового приміщення в нежитлове.

На підставі цього рішення потрібно переоформити право власності на приміщення.

Оплата комунальних послуг

Ви перевели свою квартиру чи будинок у нежитловий фонд і здійснюєте там господарську діяльність — значить, комунальні платежі зобов’язані сплачувати за виробничими тарифами. Для цього слід переукласти договори з комунальними службами.

Якщо для ведення діяльності використовуєте тільки частину приватного (окремого) житлового будинку, на думку постачальників комунальних послуг, платити треба за різними тарифами: за житлове приміщення — за тарифами для населення, нежитлове — за виробничим. Для цих частин будинку встановлюються окремі лічильники, а комунальне підприємство укладає різні договори: з фізособою та з ФОП.

Штрафи

Якщо використовуєте квартиру для здійснення господарської діяльності та не перевели житлове приміщення в нежитлове, це вважається порушенням правил експлуатації житлових приміщень. Штраф за це — від 17 до 51 гривень (ст. 150 КпАП).

Список використаних нормативно-правових актів:

 1. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

 2. ЖКУ — Житловий кодекс Української РСР від 30.06.1983 № 5464-Х.

 3. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert