Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

​Повідомлення про прийняття працівника на роботу

1 січня 2017

Працівників можна допускати до роботи після правильного оформлення нових трудових відносин і після того, як сповістили податкову про їх прийняття на роботу. За порушення цих правил передбачені чималі штрафи, а деякі можуть застосувати незалежно від того, скільки часу минуло з моменту порушення.

Допускати найманих працівників до роботи можна, тільки коли з ними підписали трудовий договір і повідомили про прийняття податкову за місцем реєстрації роботодавця як платника  ЄСВ.

Трудовий договір підприємці оформляють обов’язково в письмовому вигляді, за основу можна взяти форму, затверджену  Наказом Мінпраці № 260, видаливши з неї пункти про реєстрацію в службі зайнятості. Юридичні особи оформлюють трудовий договір наказом чи розпорядженням власника (за формою з  Наказу Держкомстату № 489). Але і підприємцям, щоб уникнути зайвих проблем при перевірках, рекомендуємо оформлювати накази про прийняття.

Як подати до фіскальної служби повідомлення про прийняття працівника на роботу, розглянемо докладно.

Способи та строки подання

Повідомлення про прийняття можна надати (Постанова Кабміну № 413):

 • засобами електронного зв’язку з накладенням  ЕЦП;

 • на папері, з копією в електронній формі;

 • тільки на папері, якщо повідомляють про прийняття не більш ніж 5 осіб.

Зробити це треба до того, як співробітник почав працювати. Наприклад, якщо в трудовому договорі та наказі прописано, що він має приступити до роботи з 27 липня, то граничний термін подання повідомлення — 26 липня. 

Якщо не подали повідомлення вчасно і згодом виявили це, краще подати його, нехай навіть із запізненням: судова практика свідчить, що це може вберегти від адмінштрафів. Так, судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області при ухваленні рішення у справі № 182/191/17 від 27.01.2017 обмежилися усним зауваженням відповідальній особі підприємства, на якому через перерозподіл обов'язків деякий час не подавали повідомлення.

Зверніть увагу: після укладення трудового договору і до того як працівник стане до роботи його потрібно ознайомити з місцем роботи і проінструктувати (ст. 29  КЗпП):

 • роз'яснити права та обов'язки, проінформувати під розписку про умови праці, наявність на його майбутньому робочому місці шкідливих та небезпечних факторів;

 • ознайомити з внутрішнім трудовим розпорядком і графіком роботи;

 • визначити робоче місце, забезпечити всім потрібним для роботи.

Порядок заповнення

У формі повідомлення зазначте такі дані.

Код згідно з ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта. Код  ЄДРПОУ юрособи чи серія та номер паспорта підприємця (якщо він  відмовився від  ІПН) заповнюються з першої комірки, дві останні залишаються порожніми.

Найменування/прізвище, ім'я та по батькові страхувальника — найменування юрособи-роботодавця чи  ПІБ підприємця.

Тип: «початкове» — якщо інформуєте про прийняття на роботу.

 «Скасовуюче» — подається у двох випадках:

 • якщо виправляєте помилку в поданому раніше повідомленні. Одночасно надається скасовуюче повідомлення з помилковими даними і початкове з правильними (лист Мінсоцполітики № 1336);

 • у разі відмови працівника приступати до роботи. В такому випадку він має подати заяву про розірвання трудового договору, який ще не почав діяти, а роботодавець — окремим наказом скасувати наказ про прийняття на роботу.

Далі заповнюють таблицю.

Категорія особи:

 • «1» — якщо приймається працівник із трудовою книжкою, тобто на основне місце роботи;

 • «2» — без трудової книжки, тобто зовнішній або внутрішній сумісник.

 РНОКПП або серія та номер паспорта працівника, про прийняття якого повідомляється.

Прізвище, ім'я, по батькові застрахованої особи, тобто найманого працівника.

Номер наказу або розпорядження про прийняття на роботу, також тут може зазначатися номер і дата трудового договору.. 

Дата видання наказу або розпорядження про прийняття на роботу — день, місяць і рік.

Дата початку роботи — може не збігатися з датою наказу.

Після таблиці вкажіть дату формування повідомлення, зазвичай це день, у який подаєте повідомлення, і кількість заповнених рядків на аркуші.

РНОКПП, підпис, ініціали та прізвище керівника/ ФОП і головного бухгалтера за наявності та печатка, якщо є.

Прийняття на роботу директора у юросіб

Перед новоствореними юридичними особами, які приймають на роботу керівника, може постати запитання: хто підпише повідомлення та інші документи, якщо директор ще не є співробітником?

Таку ситуацію треба передбачити в статутних документах (лист Мінсоцполітики № 14209). Наприклад, у статуті прописати, що власник підприємства може виконувати функції директора або призначати когось іншого, а отже і приймати керівника та бути підписантом.

Але зверніть увагу: якщо під час державної реєстрації юрособи ви вказали керівником особу, яку після цього зазначаєте в повідомленні про прийняття, то ця особа вже фігурує як керівник у даних, переданих держреєстратором у  ДФС. Отже, виходить, керівник, якого приймають, і є підписантом повідомлення. Але так порушується умова про недопущення працівника до роботи, якщо не подали повідомлення.

Тож, виходячи з листа Мінсоцполітики № 14209, процедура прийняття керівника виглядатиме так:

 1. У заяві про держреєстрацію  ЮО керівником вказується засновник підприємства.

 2. Іншого дня засновник подає до податкової повідомлення про прийняття керівника.

 3. Засновник подає державному реєстратору заяву про реєстрацію змін у даних юрособи. До речі, це коштуватиме 410 гривень.

Іще один варіант — реєструвати підприємство і подавати повідомлення про прийняття керівника день у день і, за потреби, доводити, що керівник приступив до роботи, наприклад, о 17:00.

Відповідальність

Трудовий кодекс, а саме ст. 265 КЗпП, передбачає цілий ряд санкцій, пов’язаних із порушеннями при оформленні на роботу.

Якщо працівника фактично допустили до роботи без оформлення трудового договору, штраф складе 30 розмірів мінімальної зарплати, встановленої на момент виявлення порушення, за кожного працівника. У 2017 році це 96 тис. гривень, адже мінімальна зарплата дорівнює 3200 гривень. Такі штрафи не мають строку позовної давності, отже їх можуть застосувати в будь-який момент, скільки б часу не минуло з моменту порушення.

Не подали повідомлення — можуть оштрафувати на 1 мінімальну зарплату (ч. 7 ст. 265 КЗпП). У 2017 році це 3200 гривень.

Також накладається адміністративний штраф на посадових осіб, до яких належить і ФОП, коли наймає на умовах трудового договору працівників (лист Мін'юсту № 22):

 • за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору — 8 500–17 000 гривень. Повторне протягом року аналогічне порушення — від 17 000 до 34 000 гривень;

 • за неподання повідомлення — 510–1700 гривень, якщо протягом року аналогічне порушення повториться, штраф складе 1700–5100 гривень.

Перевірки

Виконання трудового законодавства перевіряє Державна інспекція з питань праці. Вона може проводити планові та позапланові перевірки за місцем провадження діяльності  СПД або на своїй території.

Позапланову перевірку можуть здійснити і за зверненням фізичної чи юридичної особи, яка повідомила про порушення трудового законодавства.

За результатами складається акт перевірки. У його формі є пункт про перевірку наявності трудових договорів з працівниками у письмовій формі або видання наказу. А от перевірки подання повідомлення або допуску до роботи без оформлення трудового договору не передбачено. Але попри це, якщо контролери виявляють таке порушення, вони приймають постанову про накладення штрафу в 30 мінімальних зарплат (Наказ Мінсоцполітики № 67). Сплатити його потрібно протягом місяця з дня прийняття постанови і повідомити про це Держпраці (п. 9  Порядку № 509). Не сплачені добровільно штрафи стягує Державна виконавча служба.

До уваги: місцеві управління Держпраці можуть погрожувати таким штрафом навіть за неправильне оформлення наказів про прийняття на роботу. Але в таких випадках Верховний суд стає на бік роботодавців. Так, у п. 7 постанови пленуму  ВСУ від 06.11.1992 № 9 сказано: «Фактичний допуск до роботи вважається укладенням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене, якщо робота провадилась за розпорядженням чи відома власника або уповноваженого ним органу».

Отже, якщо повідомлення про прийняття подали, трудовий договір і наказ оформили, але є неточності в наказі, застосовувати штраф немає підстав.

Стосовно обов’язкових реквізитів наказу про прийняття на роботу. Затвердженого законодавчо переліку реквізитів немає, втім можна скористатися Інструкцією з діловодства, у п. 1.7 котрої  названо: найменування установи — автор документа, назва виду документа, дата, заголовок до тексту, текст, підпис, а в наказі про прийняття — ще й підпис працівника, який свідчить про те, що він ознайомлений із наказом.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII.

 2. Постанова Кабміну № 413 — постанова Кабміну «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 № 413.

 3. Наказ Мінпраці № 260 — наказ Мінпраці «Про затвердження Форми трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, та Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю» від 08.06.2001 № 260.

 4. Наказ Держкомстату № 489 — наказ Держкомстату «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 № 489.

 5. Наказ Мінсоцполітики № 67 — наказ Мінсоцполітики «Про затвердження форми постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Державної служби України з питань праці» від 02.02.2016 № 67.

 6. Порядок № 509 — Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою Кабміну від 17.07.2013 № 509.

 7. Лист ДФС № 20929 — лист ДФС від 02.10.2015 № 20929/6/99-99-17-03-03-15.

 8. Лист Мінсоцполітики № 1336 — лист Мінсоцполітики від 09.10.2015 № 1336/13/84-15.

 9. Лист Мінсоцполітики № 14209 — лист Мінсоцполітики від 18.09.2015 № 14209/14-15/13.

 10. Лист Мін'юсту № 22 — лист Мін'юсту від 03.11.2006 № 22-48-548.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert