Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

ПДФО, ЄСВ і військовий збір з виплат фізособам і підприємцям

1 січня

Якщо замовляєте послуги чи купуєте щось у фізичних осіб, при виплаті їм доходу у вас може виникати обов’язок утримати податки з цих сум. Залежно від статусу такої фізособи і від того, надала вона послуги чи продала майно, покупець має утримати з виплати податок на доходи фізосіб, військовий збір і нарахувати єдиний соцвнесок або ж звільняється від цих платежів. Також здебільшого їх слід показати у звіті 1ДФ, а в окремих випадках і в Д4.

Нагадуємо: в «Смарт Бухгалтерії» ви можете легко сформувати і здати в податкову розрахунок за формою 1ДФ.

Виплати фізичним особам можуть оподатковуватися за ставками: податку на доходи фізосіб — 18% (лише в окремих випадках — 5%), військового збору — 1,5%, ЄСВ — 22% та відображатися у звітності. Є і такі ситуації, коли цих податків і зборів з доходу сплачувати не потрібно. Все залежить від статусу контрагента.

Фізичні особи

Якщо ваш контрагент — звичайна фізична особа, резидент України, то оподаткування виплат залежить від того, чи замовляєте ви у нього послуги чи щось купуєте.

Отримання послуг від фізичних осіб

Наприклад, у вас квітковий магазин і дуже багато замовлень на оформлення композицій із волошками. Ви укладаєте цивільно-правовий договір із дівчиною, яка знається на таких композиціях, на два місяці, тому що потім сезон волошок закінчиться. В одному місяці вона оформила 25 композицій, за що отримала 1000,00 гривень, а в наступному — 40, оплата склала 1600,00 гривень.

Оподаткування. При виплаті доходу на підставі акта виконаних робіт потрібно нарахувати на суму доходу і сплатити до бюджету: ЄСВ, податок на доходи фізосіб і військовий збір.

Відображення у звітності. Відображати виплачені доходи і РНОКПП цієї фізособи потрібно: у квартальному звіті 1ДФ та місячному звіті з ЄСВ за формою Д4.

У розрахунку за формою 1ДФ суми винагород, нарахованих/виплачених на користь фізичної особи — не підприємця за ЦПД відображаються з ознакою «102».

Придбання майна у фізичних осіб

Оподаткування. Якщо купуєте у фізособи товари, матеріали чи нерухомість, треба сплатити ПДФО і ВЗ. Виняток — нерухомість і легкові автомобілі, мотоцикли, мопеди, які продають (обмінюють) уперше протягом року.

Єдиний соціальний внесок на такі доходи не нараховується.

Відображення у звітності. Ці виплати потрібно показати тільки в 1ДФ (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.03).

Незалежні професіонали

У вас є можливість не платити зазначені податки, якщо ваші контрагенти — самозайняті особи або підприємці, які підтвердили цей статус.

Хто належить до осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю, знаходимо у Податковому кодексі. Це фізичні особи, що беруть участь у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, також лікарі, приватні нотаріуси, адвокати, арбітражні керуючі, аудитори, бухгалтери, оцінщики, інженери, архітектори і ті, хто займається релігійною, іншою подібною діяльністю, при цьому в них може бути не більше чотирьох найманих працівників (пп. 14.1.226 ПКУ).

Оподаткування. Коли отримуєте послуги від самозайнятих осіб і виплачуєте їм доходи, щоб не платити ПДФО і військовий збір, потрібно попросити у них копію довідки про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП (скасована з 20.03.2017 наказом Мінфіну № 1125, але для незалежних професіоналів, які отримали її до цієї дати, вона залишається чинною, доки не зміняться відомості, що в ній вказані) або довідки про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, за формою № 34-ОПП — її видають тим, хто після 20.03.2017 став на облік у податковій або змінював дані з форми 4-ОПП (ст. 178.5 ПКУ). Можна зберігати копію разом із роздрукованим екземпляром звіту 1ДФ або бути готовим пред’явити в разі перевірки скановану копію, якщо подаєте звіти в електронному вигляді.

Вона замінює виписку з ЄДР, адже такі особи реєструють діяльність не у державного реєстратора, а у відповідному уповноваженому органі. Там отримують свідоцтва про реєстрацію, дозвіл, сертифікат тощо на підтвердження права займатися певною діяльністю (п. 6.7 Порядку обліку платників податків). Наприклад, нотаріуси отримують реєстраційне посвідчення, що підтверджує реєстрацію приватної нотаріальної діяльності, а адвокати — свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

ЄСВ нараховувати не потрібно.

Але якщо довідки немає, то підприємець, який виплачує дохід самозайнятій особі, має перерахувати в бюджет ПДФО і військовий збір. А також нарахувати ЄСВ за отримані послуги.

Відображення у звітності. Доходи, виплачені самозайнятим особам, показують у розрахунку 1ДФ.

За наявності довідки 34-ОПП заповнюють тільки графи 3 і 3а, тобто нарахований і виплачений дохід, з ознакою доходу «157».

При цьому графа 3 «Сума виплаченого доходу» заповнюється, якщо дохід ви не тільки нарахували, а й сплатили. Якщо ж його тільки нарахували, наприклад нотаріус надав вам послуги в березні (І квартал), а виплату ви зробили у травні (ІІ квартал), то нараховану суму слід відобразити в графі 3а «Сума нарахованого доходу» за І квартал, а виплачену — в графі 3 «Сума виплаченого доходу» форми 1ДФ за ІІ квартал.

У графах 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» проставляються нулі (консультація в ЗІР, підкатегорія 103.25).

Зверніть увагу: якщо послуги особі, що веде незалежну професійну діяльність, оплачує не особисто ФОП, а його найманий працівник, усе одно виплату і контрагента потрібно відобразити в розрахунку 1ДФ.

Контрагент — підприємець на загальній системі

Оподаткування. При нарахуванні та виплаті ФОП доходу від здійснення підприємницької діяльності не утримують ПДФО та військовий збір, за умови, що він надав копію документа про державну реєстрацію суб'єктом підприємницької діяльності, а саме (ст. 177.8 ПКУ, консультація в ЗІР, підкатегорія 132.05): 

 • копію виписки, витягу чи довідки з ЄДР;

 • копію свідоцтва про державну реєстрацію, якщо зареєструвався до 07.05.2011, коли були скасовані свідоцтва, і після цієї дати не вносив зміни в реєстраційні дані.

Перевірити реєстрацію підприємцем можна і на сайті Міністерства юстиції, однак поки вимога отримувати копію витягу чи виписки при виплаті доходу залишається в Податковому кодексі, її доведеться виконувати.

Якщо контрагент не надав копію реєстраційного документа, можна самостійно оформити виписку чи витяг із держреєстру. Адже відомості в ньому, крім податкових номерів і паспортних даних, є загальнодоступними (п. 1 ст. 11 ЗУ «Про держреєстрацію»). Але це коштує 0,05 мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня, у 2016 році — 70 гривень.

Важливо звернути увагу: ПКУ передбачено ситуації, коли взаємовідносини між підприємцями можуть визнати трудовими. Навіть якщо є документи про реєстрацію контрагента ФОП і йому виплачують дохід за виконання робіт/послуг за цивільно-правовим договором, але встановлено, що фактично це трудові стосунки і сторін договору можна прирівняти до працівника і роботодавця, їхні відносини будуть регулюватися правилами для того правочину, який між ними діє насправді (ст. 177.8 ПКУ, ст. 235 ЦКУ).

Отже, роботодавець, який хоче зекономити на ПДФО, військовому зборі та ЄСВ і проводити розрахунки з працівником як із підприємцем, у разі визнання таких відносин трудовими зобов’язаний заплатити всі податки і збори, а також штрафи за порушення податкового і трудового законодавства.

Стосовно ЄСВ: платити його повинні підприємці, які використовують працю іншої особи за ЦПД, якщо роботи/послуги за договором не відповідають видам діяльності цього ФОП в Єдиному держреєстрі (ч. 1 п. 1 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»).

Отже, щоб не нараховувати ЄСВ, треба перевіряти, щоб вид діяльності в договорі з контрагентом був зазначений у держреєстрі.

Також не потрібно платити ЄСВ з доходу від операцій:

 • купівлі-продажу товарів, оскільки такий дохід не є базою для нарахування соцвнеску;

 • за договорами оренди, адже предмет таких договорів не стосується виконання робіт або надання послуг (ч. 1 ст. 759 ЦКУ).

Відображення у звітності. Нарахований і виплачений дохід, навіть якщо ви з нього не утримуєте податків, слід відобразити в розрахунку 1ДФ (консультація в ЗІР, підкатегорія 103.25):

Вид договору Документи про держреєстрацію ФОП

Вид діяльності за КВЕД і за договором

ПДФО, військовий збір ЄСВ Ознака доходу
Купівлі-продажу Надані Збігаються  Не утримуються Не нараховується 157
Не надані Невідомо  Утримуються  Не нараховується 103, 104, 105
Оренди  Надані  Збігаються  Не утримуються Не нараховується 157
Не надані Невідомо  Утримуються  Не нараховується 106, 127
ЦПД про надання послуг/виконання робіт Надані  Збігаються  Не утримуються Не нараховується 157
Надані  Не збігаються Не утримуються Нараховується 

Контрагент — підприємець-єдинник

Оподаткування. Дохід підприємця, з якого сплачується єдиний податок, не є базою для нарахування ПДФО (пп. 165.1.36 ПКУ). Отже, при виплаті контрагентам-єдинникам доходів перевіряйте їхній статус єдинника у Реєстрі платників ЄП.

Податківці рекомендують користуватися саме ним для уникнення подвійного оподаткування доходів ФОП-єдинників: достатньо, щоб у реєстрі, оприлюдненому на веб-порталі ДФС на дату виплати доходів, були відомості про таких єдинників (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.12). Ми радимо також мати роздруковану версію відомостей з цього реєстру.

Щодо виплати доходів за забороненими і незареєстрованими видами діяльності при отриманні послуг від єдинників, податковий агент не зобов’язаний перевіряти, чи внесений той чи інший код КВЕД у реєстраційні дані єдинника. За оподаткування таких доходів відповідає сам єдинник, який їх отримує.

Треба пам’ятати, що в деяких випадках все-таки слід утримати ПДФО і військовий збір:

 • до доходу ФОП-єдинника не включаються пасивні доходи, тож з роялті потрібно сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору;

 • дохід від продажу нерухомого майна оподатковується за ставкою 5%. Винятком є дохід від продажу одного об’єкта нерухомості, який перебував у власності понад 3 роки та продається раз на рік, така сума не оподатковується. Продаж майна, отриманого в спадщину, теж може не оподатковуватися, якщо продається раз на рік один об’єкт, навіть такий, що перебуває у власності менше 3 років;

 • доходи від продажу рухомого майна оподатковуються ПДФО за ставкою 5%, окрім легкового авто, або мотоцикла, або мопеда, що продається раз на рік, — у цьому випадку дохід не оподатковується.

Щодо ЄСВ, то сума, що виплачується ФОП-єдиннику за роботи і послуги, не є базою нарахування ЄСВ, якщо вони відповідають видам діяльності, які зазначені в ЄДР. Якщо ні, то потрібно нарахувати ЄСВ в розмірі 22% (ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»). Тому радимо запитати копію виписки чи витягу з держреєстру.

Операції за договорами купівлі-продажу та оренди не є базою для нарахування ЄСВ.

Відображення у звітності. Виплати, які проводяться на користь єдинників, показують у звітності за формою 1ДФ з ознакою доходу «157» — дохід, виплачений самозайнятій особі.

Роялті відображають з ознакою доходу «103».

Доходи від продажу нерухомого майна — з ознакою «104», рухомого — «105» та ін.

Зверніть увагу: позиція податківців щодо оподаткування ПДФО доходів від видів діяльності, які не зазначені в реєстраційних даних підприємців, як єдинників, так і загальносистемників, мінлива. Тому, щоб запобігти ситуації з донарахуванням податків і зборів, радимо отримувати дані, що підтверджують державну реєстрацію, а також види діяльності контрагентів​.

Коли виплати ФОП можна не відображати в 1ДФ

Податківці консультують: якщо працівник у відрядженні проживав у готелі у підприємця і привіз квитанцію на оплату проживання чи інший документ на підтвердження витрат, то потрібно тільки компенсувати працівнику витрати. А в 1ДФ виплати на користь ФОП, який надавав послуги найму житла та переїзду, відображати не потрібно, але лише за умови, що він дав відрядженому працівникові копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію СПД (консультація в ЗІР, підкатегорія 103.25). Втім, раніше контролери вимагали відображати в 1ДФ таких опосередкованих контрагентів.

Але якщо ФОП заздалегідь оплачує зі свого рахунку проживання працівника, таку виплату потрібно відобразити в 1ДФ.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

 3. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

 4. ЗУ «Про держреєстрацію» — Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.

 5. Порядок обліку платників податків — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 у редакції наказу Мінфіну від 22.04.2014 № 462.

 6. Наказ Мінфіну № 1125 — наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» від 21.12.2016 № 1125.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert