Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Визначення доходу єдинника, від'ємні суми і валютна виручка в книзі обліку доходів

2 березня 2017

У «Смарт Бухгалтерії» ми отримуємо багато запитань від користувачів і читачів «Смарт Довідки» про нюанси обліку на спрощеній системі. У цьому відео ми і розглянемо деякі з них.

Тематика — заповнення книги обліку доходів, помилки у звітності й оренда на спрощеній системі.

https://youtu.be/Jj4Ra4SB9QA?list=PLUz8jhrghP1P5Txf4wLmr8_YyUxrM-V

Запитання 1

Як правильно рахувати дохід для заповнення книги обліку: виручку за день до вирахування витрат на придбання товару, оренду та податки (тобто «брудний» дохід) чи вже суму після вирахування всіх витрат (тобто чистий дохід)?

Підприємці на єдиному податку вносять до книги обліку доходів суми виручки за продані товари, надані послуги та виконані роботи. Витрати на ведення діяльності — закупівлю товару, оплати підрядникам, орендні платежі — не зменшують оподатковуваного доходу.

Запитання 2

Чи може в графі 4 книги обліку доходів сума бути з мінусом? Наприклад, за банківською випискою надійшло 200 гривень, а повернули цього дня 1500 гривень?

У податкової є роз'яснення стосовно таких ситуацій (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.07), згідно з яким ні в 4-й, ні в 6-й графі не може бути вказано суму з від'ємним значенням.

Водночас якщо вказати в книзі недостовірну інформацію — неправильну суму, це вважатиметься порушенням. Тому варто звернутися по персональну консультацію, описати ситуацію та зазначити, що неможливість вказати від'ємне значення є порушенням прав платника податків на надання достовірної інформації.

Запитання 3

Як правильно враховувати валюту в книзі доходів, якщо спочатку сума надходить на розподільчий рахунок, і з цього рахунку частина коштів витрачається на обов'язковий продаж, а частина переходить на валютний рахунок?

У книзі обліку доходів потрібно фіксувати суму, що надійшла на поточний рахунок підприємця в гривнях уже після обов'язкового продажу банком 65% валютної виручки. Датою зарахування грошей у гривнях на рахунок ФОП.

35% виручки в іноземній валюті, яку не потрібно обов'язково продавати, відображають у гривнях за офіційним курсом НБУ, який діяв на дату надходження грошей на валютний рахунок. Дата запису в книзі обліку доходів — день зарахування грошей на валютний рахунок ФОП.

Суму додатної курсової різниці від продажу валюти ФОП-єдинник не включає в дохід. Тобто якщо після обміну 35% валюти ви отримали суму більшу, ніж віднесли до доходу на день надходження грошей на рахунок, різницю фіксувати в книзі не потрібно. Якщо ж після обміну, навпаки, отримали меншу суму, ніж відобразили в доходах, дохід так само не коригується.

Запитання 4

На підставі яких документів підприємець на 3-й групі єдиного податку не зобов'язаний вести облік витрат?

Тут потрібно виходити з того, що мається на увазі під «не зобов'язаний вести облік витрат». Якщо йдеться про те, яку книгу обліку заповнювати, то ст. 296 ПКУ дає вичерпну відповідь: підприємці 1-ї, 2-ї та 3-ї груп — не платник ПДВ ведуть книгу обліку доходів, а підприємці 3-ї групи — платники ПДВ ведуть книгу обліку доходів і витрат.

При цьому варто пам'ятати і про іншу вимогу ПКУ, викладену в ст. 44: для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з об'єктом оподаткування, на підставі первинних документів.

Чому п. 1 ст. 44 ПКУ є таким важливим для ФОП? Наприклад, підприємець отримує доходи від продажу товарів, при цьому він не вважає за потрібне зберігати прибуткові накладні, де вказано, у кого були куплені ці товари і коли це сталося. А під час перевірки податковий інспектор може зробити висновок, що товари були отримані безкоштовно, і збільшить суму оподатковуваного доходу. Особливо уважно до наявності прибуткових документів варто ставитися тим підприємцям, у яких обсяг доходу наближається до максимально допустимої для їх групи суми.​

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert