Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Хто не платить ЄСВ, підприємці-чорнобильці, ПДФО з лікарняних виплат

29 березня 2017

У цьому відео ми відповіли на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» та читачів нашої довідкової системи про сплату ЄСВ підприємця за себе та оподаткування лікарняних. Запрошуємо вас зареєструватися в сервісі для єдинників «Смарт Бухгалтерія», ви будете одержувати нагадування про сплату єдиного податку та ЄСВ, зможете правильно і без помилок вести облік та отримувати консультації експертів.

https://youtu.be/y1-6LluYagU

Запитання 1

В якому випадку підприємець звільняється від сплати ЄСВ? Чи можна перейти на загальну систему оподаткування, щоб не платити внесок, якщо немає доходів?

І на спрощеній, і на загальній системі оподаткування не платять ЄСВ лише підприємці — інваліди та пенсіонери за віком. Інших винятків немає, сплачувати внесок треба навіть у період лікарняного через хворобу і по вагітності та пологах.

Переходити на загальну систему, щоб не платити ЄСВ, теж немає сенсу. Зараз ФОПи-загальносистемники, навіть якщо не отримували доходу, сплачують ЄСВ у розмірі не нижче за мінімальний страховий внесок, у 2017 році це 704 гривні на місяць.

А якщо ви прогаяли сплату, крім суми внеску, також доведеться сплатити штраф у розмірі 20% несплаченої або несвоєчасно сплаченої суми і пеню — 0,1% від недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу.

Запитання 2

ФОП на 2-й групі зареєстрований 3 лютого, але платником єдиного податку став з березня. З якого місяця він має нараховувати ЄСВ за себе?

ЄСВ треба сплачувати починаючи з місяця, коли зареєструвалися підприємцем. Причому навіть якщо зареєструвалися, скажімо, 28-го числа, сплатити ЄСВ треба за весь місяць. А за підсумками року подається звіт з ЄСВ підприємців із заповненими таблицями 1 і 2. Адже ФОПи 1–2-ї груп у період між датою реєстрації та першим числом наступного місяця вважаються загальносистемниками. Тому треба заповнити дві таблиці звіту — з єдиного податку і загальної системи. Хоча до 1 січня цього року загальносистемники не платили ЄСВ, якщо не отримували дохід, тому за період з моменту реєстрації і до 1-го числа можна було не платити ЄСВ.

Запитання 3

Підприємець 2-ї групи отримав лікарняні виплати. Як ця сума оподатковується ПДФО? І чи потрібно нараховувати ЄСВ на лікарняні та звітувати за цими сумами?

Взагалі лікарняні виплати не є доходом від підприємницької діяльності. І підприємці на спрощеній системі ЄСВ на лікарняні не нараховують, достатньо продовжувати сплачувати єдиний внесок за себе. Базою, як і зазвичай, є мінімальна зарплата, а для 1-ї групи єдиного податку — половина мінімальної зарплати.

Але із суми лікарняних потрібно сплатити ПДФО за ставкою 18% і військовий збір за ставкою 1,5%. І подати за підсумками року декларацію про майновий стан і доходи.

Стосовно декретних виплат підприємцю — допомога по вагітності та пологах не оподатковується ПДФО і військовим збором.

Запитання 4

Чи має пільгу зі сплати ЄСВ підприємець, який є чорнобильцем?

Підприємці-чорнобильці не звільняються від сплати ЄСВ за себе. На спрощеній системі не сплачують внесок тільки пенсіонери за віком, а чорнобильці можуть вийти на пенсію на пільгових умовах раніше загального пенсійного віку, і тоді отримують право не сплачувати ЄСВ.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert