Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Ведення діяльності на єдиному податку: коментарі експерта. Частина 1.

5 квітня 2017

У   ЗІР податкова публікує роз'яснення норм законодавства та відповіді на запитання платників податків. Не завжди ці консультації зрозумілі та однозначні, ми попросили експерта прокоментувати їх. У цій публікації запитання про реєстрацію, умови роботи на спрощеній системі та ведення обліку.

​Чи існують обмеження стосовно кількості видів діяльності, які вказуються в реєстрі платників ЄП?

Відповідь податкової. Податковим кодексом не встановлено обмежень щодо кількості видів діяльності, за умови що вони дають право на застосування спрощеної системи оподаткування (категорія 107.01).

Наш коментар. При реєстрації підприємцем і поданні заяви про застосування спрощеної системи необхідно вказати вичерпний перелік видів діяльності, від яких плануєте отримувати доходи. За раз можна зареєструвати будь-яку кількість кодів   КВЕД, якщо бракує рядків у формі заяви, їх можна додати на комп'ютері. Адже за дохід від видів діяльності, які підприємець не вніс до реєстру єдинників, його чекають фінансові санкції та анулювання реєстрації платника   ЄП з 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому цей дохід отримано (пп. 7 п . 298.2.3   ПКУ).

На 1–2-й групах ЄП такий дохід оподатковується підвищеної ставкою єдиного податку в розмірі 15%, а реєстрація єдинника анулюється.

На 3-й групі, якщо підприємець отримав дохід від видів діяльності, які не зареєстровані ні в   ЄДР, ні в реєстрі єдинників, треба сплатити з нього   ПДФО за ставкою 18% і з наступного кварталу перейти на загальну систему.

Якщо ж на 3-й групі отримано дохід від виду діяльності, зазначеного тільки в ЄДР, він оподатковується за звичайною ставкою ЄП: 5% — для неплатників   ПДВ і 3% — для платників ПДВ. З наступного кварталу ФОП зобов'язаний перейти на загальну систему, якщо тільки він разом із декларацією за період, у якому отримано дохід від нового виду діяльності, не подав заяву і не вніс новий вид діяльності до реєстру єдинників.

Корисні статті за темою:​

«​Порушення умов роботи на спрощеній системі та перехід на загальну»​.

«​Внесення підприємцем нових видів діяльності в реєстр єдинників»​.

Як вказати в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування місце здійснення діяльності, якщо ФОП здійснює перевезення пасажирів або вантажів по території України (міжнародні перевезення)?

Відповідь податкової. У рядку «місце ведення господарської діяльності» заяви необхідно вказати «перевезення по Україні» та/або «міжнародні перевезення» (категорія 107.01).

Наш коментар. Якщо такий підприємець, окрім перевезень, займається і більш «осілими» видами діяльності, то варто вказувати не «перевезення по Україні», а «Україна, на замовлення, в т. ч. міжнародні перевезення».

Стаття за темою: «​Як стати платником ЄП при реєстрації»​.

Яку групу платників ЄП вибрати підприємцю, який виконує роботи з ремонту авто для фізосіб, а оплату за це отримує від страхової компанії?

Відповідь податкової. Якщо ФОП ремонтує автотранспортний засіб і замовником за договором є фізособа (у якої стався страховий випадок), ця сама фізособа підписує акт виконаних робіт, але платить за них страхова компанія, то такий підприємець має право вибрати 2-гу групу ЄП.

А якщо він ремонтує авто фізичної особи, але замовник за договором — страхова компанія, яка підписує акт виконаних робіт і оплачує послуги у зв'язку з настанням страхового випадку, то підприємець має право працювати на 3-й групі (категорія 107.01).

Наш коментар. Позиція контролюючих органів підтверджується ще одним схожим роз'ясненням щодо ситуації, коли підприємець надає послуги фізособі, а оплачує їх юрособа — неплатник ЄП. Суть консультацій єдина: дивимося, хто замовник за договором і хто підписує акт виконаних робіт. Якщо замовник — фізособа, то ФОП може бути на 2-й групі, а якщо юрособа — тільки на 3-й.

Корисні статті за темою:

«​Групи єдиного податку: загальна характеристика»​.

«​2-а група»​.

«​3-я група — підприємці»​.

Чи має право ФОП — єдинник 2-ї групи, що здійснює діяльність у сфері ресторанного господарства, приймати замовлення на обслуговування свят, банкетів, інших спеціальних замовлень від юросіб та ФОП на загальній системі оподаткування?

Відповідь податкової. Такий підприємець має право приймати від юридичних осіб і підприємців на загальній системі замовлення на обслуговування свят, банкетів, інших спеціальних замовлень. Оскільки платник єдиного податку при обслуговуванні таких замовлень здійснює продаж і організацію споживання продукції власного виробництва та покупних товарів (категорія 107.03).

Наш коментар. Така позиція податкової має право на життя в разі, якщо єдинник продаватиме товари і не надаватиме послуг. А «організація споживання» за своїм формулюванням — послуга, яка надається юрособі або підприємцю на загальній системі, що заборонено єдинникам 2-ї групи.

Також у запитанні є фраза «приймати замовлення на обслуговування... від юросіб та ФОП на загальній системі», тобто мова йде про послугу, і за договором замовник і підписант актів наданих послуг — неплатник ЄП.

Отже, якщо в документах фігуруватиме тільки продаж товарів, то підприємець має право перебувати на 2-й групі, якщо ж документи будуть на послугу — він має працювати на 3-й групі ЄП.

Які документи повинні мати на робочому місці ФОПи-єдинники?

Відповідь податкової. Підприємці, які не є платниками ПДВ, зберігають на робочому місці книгу обліку доходів. Платники ПДВ — книгу обліку доходів і витрат.

Наш коментар. Варто розібратися, що є робочим місцем підприємця. Наприклад, у підприємця невеличкий магазин, в якому постійно перебувають лише продавці — наймані працівники, а сам підприємець займається виключно постачанням. Місцем ведення господарської діяльності вказана адреса магазину, за логікою це і має бути робочим місцем підприємця. Оскільки саме підприємець вноситиме суму виручки, отриману його працівниками за підсумком дня, ми вважаємо, що книга обліку повинна зберігатися у самого ФОПа. Цьому є підтвердження в окремій консультації податківців, де сказано, що книга обліку доходів/доходів і витрат зберігається безпосередньо у підприємця.

Стаття за темою: «​​Ведення книги обліку доходів»​.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert