Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Підприємець без доходу: як подавати звітність і платити податки

4 травня 2017

Деякі підприємці хибно вважають, що, раз вони не ведуть діяльності та не отримують доходу, податки і збори їм платити не потрібно, і забувають подавати вчасно декларацію. Так робити неправильно, і рано чи пізно вас оштрафують і позбавлять статусу єдинника.

Як платити єдиний податок, якщо немає доходу

У податковому законодавстві не існує поняття призупиненої діяльності підприємця, тому, якщо ви не ведете госпдіяльності, не одержуєте доходу і при цьому не закрили свій бізнес, платити податки ви зобов'язані. Принаймні це стосується 1–2-ї груп. На цих групах щомісяця, не пізніше 20-го числа, треба платити фіксовану суму  ЄП:

  • на1-й групі — до 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у 2017 році це 160 гривень;

  • 2-а група — до 20% від мінімальної зарплати (3200 гривень), у 2017 році — 640 гривень.

Штраф за несплату — 50% від ставки єдиного податку (п. 122.1 ПКУ). Також нараховується пеня, про це читайте в статті «Як розрахувати пеню».

На законних підставах не платити ЄП підприємці 1-ї групи і 2-ї без найманих працівників можуть один місяць на рік на час відпустки або на більший період у разі хвороби, якщо подали до податкової заяву про відпустку або хворіли більше ніж 30 днів і є на руках лікарняний і заява. При цьому, якщо хвороба почалася до 20-го числа місяця і тривала понад 30 календарних днів, то звільнення від сплати ЄП буде за місяць, в якому почалася хвороба, а за той, у якому закрили лікарняний, податок треба заплатити.

Наприклад, якщо лікарняний з 15 квітня до 17 травня, від сплати податку за квітень ФОП звільняється, а за травень вже треба заплатити. У зв'язку з вагітністю та пологами ФОП на 1-й групі та на 2-й без найманих працівників звільняються від сплати єдиного податку, тільки якщо є лікарняний листок. Детальніше читайте в статті «Відпустка та лікарняний у єдинника».

Якщо у підприємця накопичилася заборгованість з єдиного податку і він її не погашає два квартали поспіль, він зобов'язаний перейти на загальну систему. Інакше його позбавить статусу єдинника податкова, з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, в якому допущено порушення, навіть якщо виявить його пізніше, під час перевірки. І до несплаченої суми єдиного податку додасться штраф і пеня за кожен день прострочення сплати.

Підприємці 3-ї групи платять єдиний податок від доходу. Відповідно при нульовому доході вони нічого платити не повинні.

«Нульова» декларації за єдиним податком

Навіть якщо не ведете діяльності та не отримуєте доходу, треба вчасно подавати декларацію з єдиного податку:

  • на 1–2-й групах — раз на рік, протягом 60 календарних днів після закінчення звітного періоду;

  • на 3-й — щокварталу, впродовж 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

У графах, де потрібно вказати суму доходу за період, проставляються прочерки. У розділі для відображення податкових зобов'язань ФОП 1–2-ї груп вказують суму нарахованого і сплаченого податку. На 3-й групі — прочерки.

Заповнити і подати декларацію з єдиного податку ви можете в сервісі «Смарт Бухгалтерія». Якщо дохід у звітний період не отримували, натискаєте «Відправити звіт», навіть проставляти прочерки і нулі не доведеться. Якщо отримували дохід, вказуєте суму за період.

ЄСВ платити обов'язково

Платити  ЄСВ підприємці-єдинники зобов'язані, навіть якщо не отримують дохід, були на лікарняному або у відпустці.

Доведеться платити  не нижче мінімального внеску — 22% від бази нарахування.

На 1-й групі це 0,5 мінімальної зарплати, в 2017 році — 1600 гривень. За квартал це 1056 гривень.

На 2-й і 3-й групах — мінімальна зарплата, у 2017 році — 3200 гривень. 2112 гривень на квартал.

Тобто мінімальний платіж ЄСВ на 1-й групі: 1600 грн × 22% = 352 грн/міс., На 2–3-й групах: 3200 грн × 22% = 704 грн/міс.

Якщо не будете платити ЄСВ, крім суми самого внеску, доведеться сплатити ще й штраф — 20% несплаченої суми та пеню — 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу.

Як звітувати з єдиного соцвнеску

Звітувати за сплаченими сумами ЄСВ за формою Д5 потрібно незалежно від того, чи була діяльність, раз на рік, до 9 лютого включно, в наступному році за звітним (п. 13 розд. ІІ Порядку № 441). За порушення доведеться сплатити штраф 170 гривень (п. 7 ч. 11 ст. 25       ЗУ «Про ЄСВ»).

Виняток — право не сплачувати ЄСВ і не подавати Д5 незалежно від отримання доходу є у підприємців — пенсіонерів за віком, інвалідів, мобілізованих підприємців-єдинників, якщо у них немає найманих працівників.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

  2. ЗУ «Про ЄСВ» — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

  3. Порядок № 441 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 11.04.2016 № 441.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert