Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Дохід підприємця-єдинника: коментарі експерта. Частина 2.

25 травня

Роз'яснення бухгалтера-експерта до консультацій податківців в ЗІР з питань: оподаткування помилково зарахованих на рахунок підприємця коштів, декларування доходу при зміні групи єдиного податку, від’ємні суми в книзі обліку доходів та ін. З першою частиною ви можете ознайомитися за посиланням.

Чи включаються до доходу ФОП-єдинника власні кошти, внесені на поточний рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності?

Відповідь податкової. Так, ці кошти включаються до доходу підприємця-єдинника.

Наш коментар. Якщо раніше ці гроші були відображені в книзі обліку доходів, повторно оподатковувати їх не потрібно. В призначенні платежу треба вказати — «дохід / виручка за певний період». Внесена сума не повинна перевищувати суму отриманого раніше доходу. Лист Закарпатської фіскальної служби тому підтвердження.

Дізнайтеся більше зі статті: Внесення грошей на рахунок підприємця

Чи можуть платники єдиного податку вказувати відомості з від'ємним значенням в графах 4 і 6 книги обліку доходів?

Відповідь податкової. Оскільки єдинники вносять в книгу запис за підсумком робочого дня, протягом якого був отриманий дохід, в графах 4 «Скоригована сума доходу» і 6 «всього» не може бути від'ємних значень.

Наш коментар. Така позиція є неправомірною.

Від'ємне значення в графах 4 і 6 може виникнути виключно, якщо протягом дня ФОП повернув покупцю гроші, а дохід за цей день був менше суми повернення або його не було зовсім. До речі, при поверненні грошей покупцеві цю операцію важливо правильно оформити.

У п. 292.11 ПКУ сказано, що до доходу єдинника не відноситься сума повернутих покупцю коштів, при дотриманні всіх умов, і нічого не сказано про те, що в цей день сума доходів повинна перевищувати або дорівнювати сумі повернення.

У Порядку ведення книги також немає вказівок на те, що від'ємного значення не може бути. Тому ця консультація суперечить нормам ПКУ, які зобов'язують платників податків показувати достовірну картину одержуваних доходів і регламентують правила ведення обліку. Щоб застрахуватися від штрафів за неналежне ведення обліку, підприємцю варто звернутися із запитом на індивідуальну податкову консультацію.

Корисна стаття по темі: Ведення книги обліку доходів и Оформлення повернення товарів і грошей покупцеві

Чи включає ФОП-єдинник в дохід суми, які були помилково зараховані на його розрахунковий рахунок та які він повернув протягом звітного періоду (наступних періодів)?

Відповідь податкової. Якщо зарахування та повернення коштів, які помилково надійшли на розрахунковий рахунок підприємця-єдинника, відбулися в одному звітному періоді (і є письмове пояснення з банку або від іншого суб'єкта господарювання про помилкове зарахування), такі кошти не включаються до доходу.

Якщо повернення відбулося в наступному звітному періоді — підприємець повинен включити його в склад доходу. При цьому зробити перерахунок доходу в звітному періоді, в якому він повернув помилкову суму, можна, тільки якщо є документи, що підтверджують помилкове зарахування.

Наш коментар. Тут є важливий момент: якщо помилкове зарахування та подальше повернення цих коштів відбувається в різних кварталах і, крім повернення, ніяких оподатковуваних операцій не було, в книзі обліку доходів в графах 4 і 6 з'явиться від'ємний баланс. А такого, на думку податкової, бути не може.

І, якщо дотримуватися консультацій податкової, відкоригувати раніше віднесене до доходу надходження не можна. Ми не згодні з такою позицією контролюючих органів, що і обґрунтували в коментарі до попереднього запитання.

Більше читайте в статті: Помилкове зарахування грошей на підприємницький рахунок єдинника

Підприємець на ЄП видав працівнику гроші зі свого розрахункового рахунку на відрядження, а воно не відбулася, і суму повернули на рахунок. Чи є доходом така сума?

Відповідь податкової. Кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, який ФОП-єдинник відкрив для здійснення підприємницької діяльності, включаються до його дохід.

Наш коментар. Така відповідь податкової не на користь підприємців, співробітники яких їздять у відрядження. Все, що їм можна порадити, — проводити оформлення подібних повернень в готівковій формі.

Підприємець змінив групу ЄП і фактично отримав дохід від видів діяльності, які заборонені на «новій» групі, але були дозволені на попередній. Чи включаються до складу доходу такі кошти, як оподатковуються і відображаються в декларації?

Відповідь податкової. У разі переходу на іншу групу єдиного податку підприємець може включити в декларацію за попередній звітний період суму, зароблену, але не отриману в звітному податковому періоді.

Якщо єдинник перейшов з 3-ї групи на 1-у або 2-у, отримав після переходу гроші за товари/послуги, продані або надані в період роботи на 3-й групі, і не включив їх в декларацію платника ЄП, то він зобов'язаний подати уточнюючу декларацію за відповідний попередній звітний період та включити ці суми в дохід, який оподатковується за ставками 3-ї групи.

А якщо був перехід з 1–2-ї груп на 3-ю, отримані кошти треба відобразити в декларації за звітний період роботи вже на 3-й групи, і обкладаються вони за ставками 3-ї групи. Оскільки види діяльності дозволені для 1–2-ї груп, які не суперечать умовам перебування на 3-й групі.

Наш коментар. Якщо ФОП перейшов зі «старшої» групи єдиного податку на «молодшу» і отримав оплату за угодами, які заборонені на поточній групі, але були дозволені на попередній, варто написати запит на індивідуальну податкову консультацію. У ній запитати про те, як правильно відобразити таке надходження в книзі обліку доходів. Оскільки в консультації ЗІР не йдеться, як показати його в декларації та як оподатковувати.

Сума доходу має бути внесена в книгу обліку в день отримання, а враховуватися, згідно консультації, в уточнюючій декларації за попередній період. Тобто сума доходів за період в книзі буде відрізнятися від суми в декларації. Також консультація дасть відповідь, як оподатковувати таке надходження єдиним податком, оскільки при уточненні податкового зобов'язання в бік збільшення необхідно сплатити штраф. А з індивідуальною консультацією при перевірці не виникне запитань, чому відрізняються дані в книзі та в декларації. Й чому надходження обкладається єдиним податком саме в цю дату.

Читайте статті: Зміна групи платника єдиного податку, Групи єдиного податку: загальна характеристика та Заборонені види діяльності для 1–3-ї груп ЄП

Список використаних нормативно-правових актів

Порядок № 579 — Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 579.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert