Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Використання РРО

1 січня

На спрощеній системі оподаткування використовувати реєстратори розрахункових операцій зобов’язані підприємці 2–3-ї груп, у яких обсяг доходу за рік перевищує 1 млн гривень (п. 296.10 ПКУ) та юридичні особи 3-ї групи.Але закон не забороняє установити й використовувати РРО за власним бажанням, коли застосовувати його не обов'язково.

Також у 2017 році використовувати касові апарати зобов'язали підприємців, які займаються продажем технічно складних товарів, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню). До 31.03.2017 Кабмін повинен затвердити перелік таких товарів. А до цього моменту не будуть застосовуватися штрафні санкції за невикористання РРО в разі продажу таких товарів.

Особливості використання

Реєстратор розрахункових операцій — це пристрій із фіскальними функціями, призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів і послуг (ст. 2 ЗУ «Про РРО»).

До РРО відносяться:

 • електронний контрольно-касовий апарат;

 • електронний контрольно-касовий реєстратор;

 • комп’ютерно-касова система;

 • електронний таксометр;

 • автомат із продажу товарів (послуг) та ін.

Перед використанням РРО потрібно зареєструвати у фіскальній службі, опломбувати й перевести у фіскальний режим роботи в Центрі сервісного обслуговування.

Використовується РРО при розрахунках готівкою та платіжними картками (чеками, жетонами тощо) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також при прийманні готівкових оплат від покупців для подальшого перерахування цих коштів на розрахункові рахунки контрагентів  (ФОП та юросіб) (п. 1 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

При використанні пристрою потрібно:

 • проводити розрахункові операції на повну суму покупки або вартості послуги;

 • роздруковувати розрахункові документи для підтвердження факту операції. Якщо пристрій вийшов із ладу — застосовувати зареєстровані у фіскальній службі розрахункові книжки.

Обов’язково слід оформлювати й зберігати документи, що підтверджують проведення розрахункових операцій, і подавати звітність про використання РРО.

Якщо діяльність провадиться в населених пунктах, де кількість мешканців понад 25 тис. осіб, і використовується РРО, необхідно встановити платіжний термінал, щоб приймати оплату платіжними картками (п. 1 Постанови Кабміну № 878).

Хто може не використовувати РРО

На спрощеній системі можуть не використовувати РРО підприємці:

 • 1-ї групи ЄП;

 • 2-ї та 3-ї груп, якщо протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 млн гривень.

Виключення — підприємці, які отримати ліцензію на роздрібну торгівлю пивом, це стосується і єдинників 1-ї групи. З 1 липня 2015 року при готівкових розрахунках зобов’язані використовувати РРО.

Якщо в календарному році отримано дохід понад 1 млн гривень, ФОП зобов’язаний використовувати РРО з початку кварталу, наступного за тим, у якому було перевищення (п. 296.10 ПКУ).

РРО не застосовують (ст. 9 ЗУ «Про РРО»):

 • юрособи (крім сфери торгівлі та громадського харчування), якщо торгують продукцією власного виробництва та проводять розрахунки через касу з оформленням прибуткових та видаткових касових ордерів і видають квитанції покупцям;

 • при проведенні банківських операцій (крім купівлі-продажу валюти не в касах банків тощо);

 • СПД, які займаються продажем товарів (крім підакцизних) і надають послуги за пільговим торговим патентом;

 • фізособи, котрі торгують продуктами або промтоварами за готівку на ринках;

 • при продажу газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати в кіосках, з лотків і розносок, якщо питома вага таких товарів понад 50% загального товарообігу. При цьому СПД не повинен займатися продажем алкоголю та підакцизних непродовольчих товарів;

 • при продажу жетонів і проїзних квитків у касах метро;

 • при продажу проїзних документів та документів на перевезення на залізничному (крім приміського) й авіатранспорті з оформленням розрахункових і звітних документів, на автотранспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків (з нанесеними друкарським способом серією, номером, вартістю);

 • при продажу квитків державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється в режимі реального часу Держказначейством, і квитків на відвідання культурних, спортивних і видовищних заходів;

 • при продажу води, молока, квасу, олії, живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок і бідонів;

 • при реалізації страв і безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу;

 • якщо СПД не проводить готівкових розрахунків (не застосовує платіжні картки, чеки, жетони тощо).

Низка підприємств торгівлі та громадського харчування може працювати без РРО, з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій. Вони повинні відповідати вимогам переліку, установленого Постановою Кабміну № 1336, та не перевищувати граничного річного обсягу операцій із продажу товарів/надання послуг (ст. 10 ЗУ «Про РРО»).

Штрафи 

Якщо СПД використовує незареєстрований РРО або взагалі його не використовує, хоча повинен, йому загрожує штраф. Тобто якщо у ході перевірки контролюючі органи виявлять, що ви приймали оплати без РРО, оштрафують на 1 гривню за перше порушення протягом року, за подальші виявлені під час перевірки порушення штраф становитиме 100% вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) за період.

За таким принципом буде застосовуватися штраф підприємцям-єдинникам, які перевищили граничний обсяг доходу в 1 млн гривень, але не використовують РРО з початку кварталу, наступного за тим, у якому було перевищення.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. ЗУ «Про РРО» — Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

 3. Постанова Кабміну № 878 — постанова Кабміну «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 № 878.

 4. Постанова Кабміну № 1336 — постанова Кабміну «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.08.2000 № 1336.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert