Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Вимоги до складання документів

16 липня 2016

У бізнесі всі операції повинні супроводжуватися первинними документами. Вони підтверджують факт здійснення господарської операції та містять основну інформацію про неї. Щоб первинний документ мав юридичну силу, він повинен бути правильно оформлений, тоді в контролюючих органів не буде приводу звинуватити вас у неналежному веденні обліку та оштрафувати за це.

Обов'язкові реквізити

Перелік обов'язкових реквізитів, які має містити первинний документ (ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухоблік»):

  1. Найменування документа чи бланка (повинно відповідати змісту господарської операції, наприклад, видаткова накладна, банківська виписка, акт виконаних робіт тощо).

  2. Дата й місце складення документа. Без дати документ не має юридичної сили.

  3. Складається первинний документ у момент здійснення господарської операції або, якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення.

  4. При продажу товару (робіт або послуг) за готівку допускається складення первинного документа не рідше ніж раз на день на підставі даних касових апаратів, чеків та ін.

  5. Найменування підприємства або ФОП, від імені якого документ було складено. Слід вказати код ЄДРПОУ/РНОКПП (раніше — ІПН).

  6. Зміст господарської операції (максимально наближено до визначення операції в договорі). Бажано, але не обов'язково, вказати реквізити договору, на підставі якого проводиться операція. Обсяг чи одиницю товару, його вартість (дає уявлення про кількість і вартість товарів, робіт або послуг).

  7. Підпис відповідальних осіб з розшифрованими ініціалами підписанта та зазначенням його посади, печатка підприємства (для ФОП — за наявності). Якщо документ складено в електронному вигляді, потрібно завірити його електронним цифровим підписом підприємця або директора підприємства.

Наявність усіх цих реквізитів у документі надає йому юридичної сили та доказовості (Лист Мінфіну № 31-11410-08-10). Якщо хоча б один із них відсутній, документ може бути визнано недійсним.

Як заповнювати

Якщо заповнюєте первинні документи від руки, робіть записи кульковою або пір'яною ручкою з темними чорнилами. Заповнювати документи можна й на комп'ютері. Якщо документ сформовано в електронному вигляді за допомогою спеціальної програми, він повинен відповідати вимогам електронного документообігу.

Неточності й помилки в документі не можна затирати штрихом чи лезом: цифри або текст, які необхідно виправити, слід акуратно закреслити однією лінією, а зверху написати правильні.

Виправлення помилки повинно супроводжуватися надписом «виправлено» і підтверджуватися підписом відповідальної особи. Не можна нічого виправляти в бланках суворої звітності, в касових та банківських документах.

Існують установлені форми та зміст фіскального чека, розрахункової квитанції й інших розрахункових документів (п. 3.2 Положення № 614). Форма товарного чека законодавчо не визначена, тому можна використовувати товарні чеки довільної форми.

Список використаних нормативно-правових актів

  1. ЗУ «Про бухоблік» — Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.

  2. Положення № 614 — Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПАУ від 01.12.2000 № 614.

  3. Лист Мінфіну № 31-11410-08-10 — лист Мінфіну «Щодо первинних документів» від 15.01.2015 № 31-11410-08-10/871.

 

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert