Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Дохід єдинника за посередницькі послуги

1 січня 2017

Посередницькі послуги — дуже популярний вид бізнесу у платників єдиного податку. Їх надають за агентськими договорами, договорами комісії, доручення, транспортного експедирування. Посередник продає товари, надає послуги та виконує роботи від імені замовника або в його інтересах і отримує винагороду.

Договір комісії

Одна сторона — комісіонер (посередник) бере на себе зобов’язання за дорученням другої сторони — комітента (постачальника) продати товар третім особам (або купити в них товар) від свого імені, але за рахунок постачальника.

За свої послуги посередник отримує від комітента винагороду, розмір якої установлено в договорі (ст.ст. 1011–1013 ЦКУ).

Агентський договір

За договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надавати другій стороні від її імені та за її рахунок послуги в укладенні угод або сприяти їх укладенню. Агент одержує за посередницькі послуги винагороду, розмір якої фіксується в договорі (ст.ст. 295–305 гл. 31 ГКУ). У рамках таких договорів часто працюють туристичні й рекламні агентства, страхові агенти. Агентський договір може поєднувати в собі елементи договору комісії або доручення.

Договір доручення

Повірений бере на себе зобов’язання перед довірителем здійснювати за його рахунок і від його імені юридичні дії, визначені договором. За свої послуги повірений одержує винагороду, якщо це прописано в договорі (ст. 1000 ЦКУ). За договором доручення можуть надаватися послуги з купівлі або продажу нерухомості, пошуку клієнтів, представлення інтересів довірителя в суді тощо.

Договір транспортного експедирування

Експедитор зобов’язується за плату і за рахунок клієнта виконати або організувати послуги з перевезення вантажу. Розмір грошової винагороди за послуги визначається договором (ст.ст. 929–935 ЦКУ). Експедитор може займатися перевезенням вантажів самостійно або залучати третіх осіб.

У рамках такого договору надаються послуги перевезення, сортування, охорони вантажу, оформлення митних документів.

Різниця цих договорів у тому, від чийого імені діє посередник:

  • за договором комісії — від свого імені, а не від імені особи, в інтересах якої він діє;

  • за агентським договором і договором доручення — від імені суб’єкта, якого представляє.

Винагорода за посередницькі послуги

Дохід єдинника за надання посередницьких послуг — це сума винагороди, прописана в договорі (п. 292.4 ПКУ).

Гроші, які надійшли посереднику за продаж товару чи послуги, — транзитні кошти, їх потрібно у повному обсязі перерахувати постачальнику (другій стороні договору). Самостійно утримувати із транзитних сум свою винагороду платник ЄП не має права.

Якщо посередник самостійно утримує винагороду з оплати, одержаної від покупця, при буквальному прочитанні норм Податкового кодексу фіскальні органи трактують це як негрошові розрахунки, заборонені на спрощеній системі (пп. 14.1.10 ПКУ).

До доходу єдинник включає лише суму агентської винагороди, яку вносить у книгу обліку доходів на дату надходження грошей на розрахунковий рахунок або в касу.

Врегульовано питання обкладення єдиним податком доходу за договорами комісії. Їх включили в перелік договорів, доходом від виконання яких є лише отримана винагорода. Тепер податківці не можуть вимагати ані від юросіб, ані від підприємців-єдинників включати в дохід усю суму реалізації разом із транзитними коштами (п. 292.4 ПКУ).

У «Смарт Бухгалтерії» для допомоги підприємцям, що надають посередницькі та агентські послуги, є типи платежів, які можна вибирати для правильного оподаткування доходу від бізнес-діяльності.

  • «Оплата за договорами: комісії, доручення, агентським, транспортного експедирування» — це транзитні кошти, які ви отримуєте як посередник/агент і зобов’язані перерахувати постачальнику послуги, від імені та за рахунок котрого дієте. Це надходження не є доходом єдинника та не потрапляє до книги обліку доходів і декларації з єдиного податку.

  • «Винагороди за договорами: комісії, доручення, агентським, транспортного експедирування» — це сума комісійної винагороди, одержана підприємцем за надання посередницьких послуг за вказаними договорами. Ця сума потрапляє в декларацію, яка автомати

Список використаних нормативно-правових актів

1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

2. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

3. ГКУ — Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert