Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Встановлення та використання платіжних терміналів

1 січня

Покупці мають право розраховуватися з продавцем зручним для них способом: готівкою або платіжними картами. Для приймання оплат пластиковими картками встановлюється платіжний POS-термінал.

Хто зобов’язаний використовувати термінал

Якщо застосовуєте зареєстровані у фіскальній службі реєстратори розрахункових операцій, щоб приймати оплати банківськими картками, потрібно подбати про платіжний термінал (п. 1 Постанови КМУ № 878) та проводити розрахункові операції через РРО із роздрукуванням розрахункових документів.

POS-термінали можна не встановлювати:

 • якщо діяльність здійснюється в населених пунктах, де проживає до 25 тис. осіб;

 • у закладах громадського харчування закритого типу з торговельною площею до 20 кв. м (крім автозаправок), які обслуговують певний контингент споживачів: особовий склад Збройних сил та інших військових формувань, студентів, учнів і викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств;

 • підприємцям, які не зобов’язані використовувати РРО (п. 296.10 ПКУ). Разом із тим вони мають право в добровільному порядку встановити термінал, щоб приймати оплату від покупців і клієнтів платіжними картками (консультація в ЗІР, підкатегорія 109.10).

Скільки встановлювати

Платіжних терміналів має бути не менше 50% від кількості РРО. Щоб порахувати, скільки терміналів потрібно для магазину, де підключено непарну кількість РРО, округліть число необхідних терміналів у більшу сторону. Так, наприклад, на три РРО повинно бути два платіжних термінали. Якщо РРО один, встановлюється один термінал.

Встановлення та умови використання

Купувати платіжний термінал не обов'язково. Ви можете взяти його в оренду, уклавши з банком договір про встановлення й обслуговування пристрою. Зважте, що не всі банки надають послугу еквайрингу.

При виборі прийнятного варіанта зверніть увагу на такі особливості:

 • Чи зобов’язані ви відкрити розрахунковий рахунок у банку, перш ніж орендувати в ньому термінал. Зчаста отримати термінал у банку можна тільки в рамках пакета послуг з відкриття в ньому поточного рахунку.

 • Вартість користування терміналом (абонентська плата). Це або фіксована сума за місяць (у різних банках вона істотно відрізняється — від 70 до 200 гривень), або «вилка», що залежить від оборотів по терміналу: починаючи від 300 гривень і до нуля при досягненні певних оборотів на місяць (ця сума обумовлюється в договорі).

Як правило, комісія й абонплата нижчі, а пропозиції гнучкіші в банках, що пропонують POS-термінали за умови відкриття в них розрахункового рахунку.

 • Розмір комісії, яку банк буде утримувати за кожну операцію. Він може бути єдиним для карток різних банків — від 1,75 до 2%. Може й відрізнятися — при розрахунках картками банку, що надав термінал (1–1,5%), і для карток решти банків (близько 2,5%).

 • Термін зарахування на рахунок коштів за операціями, проведеними через платіжний термінал. Прийнятний варіант, якщо банк зобов’язується зараховувати кошти не пізніше наступного робочого дня після оплати. Зверніть увагу, що дата розрахунків (дата у квитанції термінала) й дата надходження грошей на рахунок СПД (дата у виписці банку) можуть відрізнятися. Для єдинників датою отримання доходу в цьому разі буде дата надходження коштів на поточний рахунок.

 • Як відбувається укладення договору, якщо СПД має торгові точки в різних містах. Можливі два варіанти: або укладається єдиний договір еквайрингу для всіх точок і складаються додатки до нього по кожній торговій точці, або в кожному населеному пункті, де планується встановити платіжний термінал, укладається окремий договір із місцевим відділенням банку.

 • POS-термінали можуть інтегруватися безпосередньо з касовим апаратом, приймати до оплати безконтактні картки, мати кольоровий або чорно-білий дисплей тощо. Поцікавтеся, які види пристроїв пропонує банк. Адже якщо ви використовуватимете термінал із касовим апаратом, вам потрібна модель, що без проблем інтегрується з РРО.

 • Чи має банк конкретні пропозиції під потреби вашого бізнесу, наприклад щоб була можливість проводити через один термінал оплати на два різних СПД; відстежувати надходження за кожним із терміналів, якщо їх декілька; використовувати переносні термінали та ін.

 • Зазвичай банки залишають за собою право змінювати прописані в договорі тарифи (абонплату і комісію), з'ясуйте, за скільки часу та яким чином вам повідомлять про це.

 • Поцікавтеся, як відбувається процедура відмови від обслуговування (розірвання договору) та повернення пристрою в банк. Достатньо зателефонувати чи залишити заявку на сайті або доведеться відвідати відділення банку; скільки днів триватиме процедура блокування й демонтажу термінала.

Документи для договору

Перелік документів для укладення договору про встановлення POS-термінала в кожному банку різний, але зазвичай потрібні:

 1. Копії паспорта і РНОКПП (раніше — ІПН) підприємця, для ЮО — уповноваженого на укладення договору представника, а також документ, що підтверджує його право на це (наказ про призначення, довіреність).

 2. Копія документа про держреєстрацію СПД (свідоцтво, виписка, витяг із держреєстру).

 3. Для юросіб — довідка про внесення в ЄДРПОУ та копія статуту.

 4. Копія документа про взяття на облік у податковій.

 5. Документ про внесення до реєстру єдинників.

 6. Довідка про наявність поточного рахунку.

 7. Патенти, ліцензії на певні види діяльності (за наявності).

 8. Картка зі зразками підписів і печатки (якщо є).

 9. Документ на право власності або оренди приміщення, де ведеться діяльність і буде встановлено термінал.

Підключення та обслуговування

Термінал може працювати через такі канали зв’язку: дротовий інтернет, GPRS, мобільний інтернет у пристрої (телефон, планшет) і телефонну мережу. Підключають його співробітники банку, частіш за все протягом 3–10 днів після підписання договору, зазвичай безплатно. Від вас потрібно тільки створення умов для збереження термінала та наявність точки для підключення, якщо обладнання стаціонарне. Для переносних терміналів необхідний бездротовий зв’язок у місці проведення платежу.

Обов’язково поцікавтеся, як швидко банк зобов’язується усунути несправності та збої в роботі термінала, цей строк може складати від 24 годин до декількох днів.

Штрафи

Продавець зобов’язаний забезпечити можливість використовувати при розрахунках електронні платіжні засоби (п. 14.19 ЗУ «Про платіжні системи»), заборонено обмежувати покупцю можливість розплачуватися за товари та послуги платіжними картками, якщо за законом продавець зобов’язаний приймати їх до оплати (ч. 2 ст. 17 ЗУ «Про захист прав споживачів»). Державна інспекція із захисту прав споживачів може застосувати штрафні санкції, якщо покупцю відмовили або обмежили його в праві оплачувати товари чи послуги платіжною карткою. Розмір такого штрафу — 8 500 гривень (ч. 12 ст. 23 ЗУ «Про захист прав споживачів»).

За порушення права розраховуватись електронними платіжними засобами передбачено адмінвідповідальність. Першого разу оштрафують на суму від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (1 700–3 400 гривень), за повторне порушення протягом року, якщо упродовж року застосовувався адмінштраф за таке саме порушення, — від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів, тобто 8 500–17 000 гривень (ст. 16315 КпАП).

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

 3. ЗУ «Про платіжні системи» — Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III.

 4. ЗУ «Про захист прав споживачів» — Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.

 5. Постанова КМУ № 878 — постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 № 878.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert