Javascript у вашому браузері вимкнено. Як підключити Javascript

Реєстрація РРО

4 листопада 2016

Перед початком використання реєстратора розрахункових операцій потрібно укласти договір на його сервісне обслуговування та зареєструвати пристрій у фіскальній службі. На реєстрацію приймають лише моделі, включені в Державний реєстр РРО, з урахуванням сфери застосування. Не можна зареєструвати пристрій, у якого закінчився термін служби, установлений у технічній документації.

Також з 01.01.2016 податкова реєструє лише ті РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі. 

Порядок реєстрації

Перш за все потрібно укласти договір із Центром сервісного обслуговування на ремонт і технічне обслуговування РРО. Перелік центрів надасть продавець пристрою.

Наступний крок — реєстрація РРО в фіскальному органі за основним місцем обліку, складається з декількох етапів:

 1. Отримання у фіскальному органі довідки про резервування фіскального номера РРО.

 2. Опломбування РРО в ЦСО на підставі довідки.

 3. Отримання реєстраційного посвідчення РРО після повторного звернення до фіскального органу з копією довідки про опломбування РРО й актом його введення в експлуатацію.

При реєстрації у фіскальній службі РРО присвоюють фіскальний 10-розрядний номер. Він формується автоматично в інформаційній системі ДФС при резервуванні фіскального номера. Вноситься в фіскальну пам’ять пристрою і є єдиним на всій території України, не змінюється при перереєстрації та зберігається до дати скасування реєстрації. Фіскальний номер зазначається у всіх розрахункових документах, чеках усіх звітів та ін.

Резервування фіскального номера

Реєстрація РРО безкоштовна, пакет необхідних документів, які подаються до фіскальної служби, включає (п. 4 гл. 2 розд. II Порядку № 547):

 1. Заповнену заяву про реєстрацію РРО (форма № 1-РРО) з підписом підприємця/керівника юрособи. Всі поля заяви повинні бути заповнені. Обов’язково вкажіть спосіб отримання довідки про резервування фіскального номера РРО (форма № 2-РРО):

  • безпосередньо в фіскальному органі — особисто СПД або його довірена особа;

  • на електронну адресу ЦСО — повинна включатися в систему подання податкових документів в електронному вигляді;

  • на електронну пошту — СПД має бути включено в систему подання податкових документів в електронному вигляді;

  • поштою — потрібно додати до пакета документів поштові марки на суму вартості послуг поштового зв’язку з пересилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення.

 2. Копію документа, що підтверджує купівлю або безкоштовне отримання РРО у власність або користування.

 3. Копію документа, що підтверджує право власності або користування торговим об’єктом, де буде використовуватися РРО (договір купівлі-продажу, оренди чи суборенди приміщення, торгової точки тощо).

 4. Копію договору з ЦСО на ремонт і техобслуговування пристрою.

 5. Копії паспорта (формуляра) РРО та паспорта модема, якщо використовуєте його.

Якщо касовий апарат реєструє уповноважена особа, при собі в неї має бути документ, що посвідчує особу, і належним чином оформлена довіреність на проведення реєстрації РРО.

Подати реєстраційну заяву можна (п. 6 розд. II Порядку № 547):

 • у паперовому вигляді, засвідчується підписом керівника юрособи або особистим підписом фізособи-підприємця;

 • в електронному вигляді. Скан-копії документів засвідчуються ключем електронного цифрового підпису СПД. Оригінали документів надають у фіскальну службу пізніше з довідкою ЦСО про опломбування РРО й актом введення його в експлуатацію.

Якщо всі документи оформлено правильно, модель РРО включено в Держреєстр РРО та відповідає сфері застосування, протягом двох робочих днів із дня подання документів ви отримаєте довідку про резервування фіскального номера.

Довідка дійсна лише 5 робочих днів. За цей час потрібно встигнути принести РРО в Центр сервісного обслуговування для переведення його у фіскальний режим роботи і передати отримані в ЦСО документи (довідку про опломбування й акт введення в експлуатацію) до фіскальної служби.

Зверніть увагу: порядок реєстрації резервного РРО такий самий, як основного пристрою. Тільки у правому верхньому куті реєстраційного посвідчення проставляється відмітка «Резервний», зазначається назва та адреса господарської одиниці, де резервний касовий апарат зберігатиметься. Також зазначаються назви й адреси господиниць, де він може використовуватися. По кожній господарській одиниці слід надати копію документа на право власності чи договір оренди приміщення, де буде використовуватися пристрій.

Опломбування РРО

Слід звернутися в ЦСО, з яким укладено договір на обслуговування пристрою, для його опломбування:

 1. ЦСО переводить ваш РРО у фіскальний режим роботи, вносить фіскальний номер у фіскальну пам’ять РРО, опломбовує апарат, здійснює персоналізацію та вводить його в експлуатацію. Ця процедура займає не більше трьох діб.

 2. ЦСО видає два акта введення в експлуатацію РРО (один зберігається в ЦСО) та довідку про його опломбування.

Отримання реєстраційного посвідчення

До закінчення дії довідки про резервування фіскального номера у фіскальну службу слід подати копію довідки та примірник акта від ЦСО для отримання реєстраційного посвідчення РРО (п. 14 гл. 2 розд. ІІ Порядку № 547, п.п. 11–14 Порядку № 601).

Якщо перший пакет документів у фіскальний орган ви подавали в електронному вигляді, потрібно подати їх оригінали разом із актом та довідкою від ЦСО.

Не пізніше наступного робочого дня із дати надходження документів фіскальна служба реєструє РРО та видає на нього реєстраційне посвідчення (форма № 3-РРО). Отримати реєстраційне посвідчення можна:

 • у фіскальному органі — особисто СПД або його уповноважена особа (за довіреністю);

 • листом поштою, заздалегідь оплативши вартість пересилання листа.

Не встигли за 5 робочих днів опломбувати РРО в центрі обслуговування та отримати реєстраційне посвідчення — довідка про резервування фіскального номера вважатиметься недійсною, а фіскальний номер буде скасовано датою резервування. А вам потрібно отримати у фіскальній службі нову довідку і ще раз пройти всю вищеописану процедуру.

Після присвоєння фіскального номера РРО слід звернутися в ЦСО з реєстраційним посвідченням для проведення персоналізації пристрою — вона здійснюється для однозначного визначення РРО в системі обліку даних ДФС.

На сайті ГФС за фіскальним номером РРО можна отримати інформацію щодо його власника, дату реєстрації, дізнатися номер останньої книги обліку розрахункових операцій зареєстрованої на пристрій та дані про РРО і КОРО, реєстрація яких скасована.

Перереєстрація РРО

СПД зобов’язаний перереєструвати РРО, якщо:

— змінилися дані підприємця або юрособи, вказані в реєстраційному посвідченні на пристрій (наприклад, юридична адреса, ПІБ підприємця);

— планується використовувати РРО на другому об’єкті, торговій точці або в іншій сфері діяльності;

— установлено розбіжності або помилки в записах реєстраційного посвідчення, воно загублене або не придатне для користування тощо.

Протягом 5 робочих днів, наступних за днем виникнення змін або інших підстав для заміни реєстраційного свідоцтва, у фіскальний орган подається (п. 1 гл. 3 розд. ІІ Порядку № 547):

 • реєстраційна заява з відміткою «Перереєстрація» (форма № 1-РРО);

 • реєстраційне посвідчення на РРО;

 • копія документа, що підтверджує право власності чи користування торговим об’єктом, на якому буде використовуватися РРО, — подається лише у випадку, коли РРО буде використовуватися на іншій торговій точці;

 • копія договору суб'єкта господарювання із ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО.

Не пізніше 2 днів після подання документів зміни вносяться в інформаційну систему ДФС, і ви отримуєте на руки посвідчення з позначкою про перереєстрацію РРО.

Якщо зміни даних про підприємця чи юрособу відображаються в розрахункових документах (фіскальні чеки), РРО необхідно заново опломбувати (п. 3 гл. 3 розд. ІІ Порядку № 547).

У разі якщо у власника РРО змінилося місцезнаходження чи відбулася реорганізація податкової, внаслідок чого змінюється контролюючий орган, в якому СПД перебуває на обліку, протягом 2 робочих днів після переведення СПД до іншого контролюючого органу за новим місцем обліку засобами інформаційної системи ДФС здійснюється перереєстрація РРО за новим основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.

А реєстраційне посвідчення на РРО, видане за попереднім місцем обліку, залишається чинним доти, поки в даних щодо суб'єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні, стануться зміни.

Скасування реєстрації РРО

Скасування реєстрації РРО може відбуватися:

 1. За заявою суб’єкта господарювання (форма № 4-РРО про скасування реєстрації РРО), якщо:

  • СПД у добровільному порядку подав заяву про скасування реєстрації РРО;

  • РРО викрадено (до заяви про скасування реєстрації слід додати заяву або поліцейський протокол);

  •  змінився власник РРО.​

 2. За заявою суб’єкта господарювання або примусово за рішенням фіскального органу, якщо:

  • закінчився строк служби, зазначений у паспорті РРО;

  • минув визначений законодавством строк експлуатації РРО;

  • РРО використовувався не в тій сфері, яка визначена Держреєстром РРО;

  • виявлено невідповідність модифікації, конструкції та/або версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, включених у Держреєстр РРО;

  • установчі документи підприємства визнані недійсними судовим рішенням;

  • є судове рішення про ліквідацію підприємства — банкрутство чи припинення його діяльності, не пов’язане з банкрутством;

  • підприємець помер, визнаний недієздатним або безвісти зниклим, обмежено його цивільну дієздатність;

  • зупинено реєстрацію підприємця чи юрособи; 

  • договір оренди господарської одиниці визнано недійсним судовим рішенням.

Заяву про скасування реєстрації РРО подають до податкової за місцем реєстрації пристрою.

Перед поданням заяви про скасування реєстрації РРО або в разі примусового її скасування пристрій необхідно розпломбувати в ЦСО. У фіскальну службу разом із заявою надати довідку ЦСО про розпломбування та повернути раніше видане реєстраційне свідоцтво.

Скасування реєстрації здійснюється протягом 5 календарних днів із дня подання відповідних документів. В інформаційну систему ДФС вноситься відповідний запис, а суб’єкту господарювання видається довідка про скасування реєстрації РРО.

У разі, коли реєстрацію РРО скасовано за рішенням фіскального органу, копія довідки про скасування реєстрації направляється в ЦСО, який проводив технічне обслуговування РРО.

Список використаних нормативно-правових актів

 1. ЗУ «Про РРО» — Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

 2. Порядок № 547 — Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547 зі змінами від 04.11.2016.

 3. Порядок № 601 — Порядок технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затверджений постановою Кабміну від 12.05.2004 № 601.

Прикріплені файли

Залиште запитання до статті

Наші експерти відповідають тільки на запитання користувачів «Смарт Бухгалтерії» — онлайн-сервісу для ведення обліку та подання звітності.
Smart uk vert